Zprávy / Předbíháme

Erik „miles davis“ Truffaz jede do Tibetu

Erik „miles davis“ Truffaz jede do Tibetu

redakce | Zprávy / Předbíháme | 02.10.2013

Největší evropský trumpetista a neúnavný hudební novátor Erik Truffaz, přezdívaný Miles Davis acid jazzu, přijede se svým kvartetem po dvou letech navštívit Jazz Tibet Club, který svým koncertem otevíral po rekonstrukci.

Proč tento vynikající trumpetista patří k nejzásadnějším osobnostem současného jazzu, kdysi vysvětlil slavný saxofonista Michael Brecker: „Pokračuje tam, kde Davis skončil. Věřte mi, ten chlapík je stejně nezbedně kurážný.“ Hudba letos třiapadesátiletého trumpetisty Truffaze nezná hranice ani meze; je otevřená novým zvukům a možnostem. Mísí jazz s elektronikou a hip hopem, drum'n'bass s reggae i popově vstřícné pasáže, používá nasamplované rockové kytary a nechává kolem sebe protékat ambientní opar.

Truffaz spolupracoval s rapery a celou řadou hudebníků z jiných kultur – tuniským hráčem na loutnu oud Anouarem Brahemem, indickou zpěvačkou Apurba Mukerje nebo s mexickým elektronkem Murcofem. S osmdesátiletým francouzským pionýrem elektro-akustické hudby Pierre Henrym se dokázali ocitnout v hudebním prostoru, kam před nimi vstoupil jen málokdo, a v superlativech byl skloňován Truffazův doprovod němých filmů legendárního japonského režiséra Yasujira Ozua, kterého sám Wim Wenders považuje za svůj vzor. „Nešlo o improvizaci, protože jsem musel sledovat děj, ale když jsem dohrál, cítil jsem v sobě strašně moc energie, kterou jsem pak dal do vlastních koncertů,“ říká Truffaz.

Podobnou zkušenost získal v uplynulých letech na společných koncertech s jazzovými velikány Breckerem, Jonem Hasselem, Joem Lovanem nebo Paolem Fresuem. „To jsou monstra a já z jejich síly žil třeba půl roku. Nejsem génius, ale inspirací od géniů nikdy nepohrdnu.“ Až příliš skromné na trumpetistu pokládaného za génia, jehož hudbu v magazínu Rolling Stone nazvali „jazzem se šťávou i duší a spoustou otevřeného prostoru“.

Se spoluhráči – Marcello Giuliani (baskytara), Marc Erbetta (bicí) a Patrick Muller (klavír) – do své hudby stále více přibírají silné ženské hlasy a Truffazovým kompozicím se tak dostává nových barev a impulsů. Na loňském albu El Tiempo de la Revolución (Čas revolucí) se po Sophii Hunger představila další vynikající švýcarská písničkářka Anna Aaron a podtrhla Truffazovo nové téma: doba malých i velkých revolucí. Zrod, láska a smrt jako filosofický boj za spravedlivější svět pod praporem umění. V Truffazově případě bezkonkurenční svobodomyslné hudby.

Info

Erik Truffaz (fr)
9. 10. 2013 20:00
Jazz Tibet Club, Olomouc
Vstup: 450 / 550 Kč

www.eriktruffaz.com
www.tourism.olomouc.eu/tourism/information-centre
www.smsticket.cz/vstupenky/1435-john-medeski-usa.aspx

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články