Zprávy / Pozvánky

Folkové prázdniny opět nadžánrově

Folkové prázdniny opět nadžánrově

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.07.2018

Folkové prázdniny nabídnou oblíbený Divadelní den připravený Matějem Formanem, rodinami s malými dětmi o dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav a happeningů. Opět se uskuteční návštěvníkům volně přístupné mezinárodní setkání etnomuzikologů, publicistů a hudebních znalců Kolokvium Od folkloru k world music. Letos, podobně jako festival, uvozené tématem O paměti. Na programu zůstávají Rozpravy a samozřejmě Noční koncerty, v nejednom případě volně přecházející v jamování u ohně v kempu. Festival vyvrcholí unikátním mezinárodním projektem Perkuse a hlasy nad Oslavou za účastí mimořádných zpěvaček a instrumentalistů (Groove & Voice, Boi Akih a Elida Trio).


Vypíchnout z programu to nejzajímavější je práce pro vraha. Pravidelní návštěvníci to vědí, přesto připomínáme: na Folkovkách není slabých koncertů; s hudbou takříkajíc do počtu, se tu nesetkáte a neubývá ani počet českých premiér hudebníků světového renomé: malijský bluesman Boubacar Traoré, finský smyčcový uragán Frigg, kyperské trio Monsieur Doumani, skotská kapela Breabach, Bandadriatica z italského Salenta, mezinárodní vokální ansámbl Voxtra nebo angličtí folkaři, John Smith a dvojice Josienne Clarke & Ben Walker.

Nezapomenutelné zážitky určitě přijdou s koncerty malijského Tria Da Kali, italské pizzica skupiny Canzoniere Grecanico Salentino s hostujícím britským písničkářem Piersem Faccinimi nebo Kompanie Janusze Prusinowskeho propojené s vynikající španělskou skupinou Vigüela. Skupina Dálava přijede v kompletní americko-kanadské šestičlenné sestavě, v jaké natočila poslední album a Druhou trávu posílí kytarista Michal Pavlíček.

Za další z vrcholů můžeme dopředu odhadnout vzpomínání irské skupiny Interference na Ferguse O'Farrela nebo oslavu sedmdesátin houslisty Jana Hrubého za účasti mnoha přátel (Michal Prokop, Luboš Andršt, Vladimír Merta, Ondřej Fencl, Sean Barry, německý jazzový saxofonista Joe Kučera, Andrea Hrubá).

A silná bude letos i česko-slovenská sestava: Melody Makers vedení zpěvákem a entertainerem Ondřejem Havelkou, Mirek Kemel & Band, Szidi Tobias, Pavol Hammel, Spirituál Kvintet, Jitka Šuranská & Petr Uvira, Zvíře jménem podzim neboli početný projekt Jakuba Königa a rozhodně nelze minout vzácné vystoupení skupiny Pátí na světě vedené Ivanem Palackým.

Své místo má na festivalu také domácí folk: Žamboši, Lucie Redlová, Babské ucho, Dotmy a textová dílna Slávka Janouška.

V rámci Folkovek je dost zásadní složkou výtvarné umění. Výstavy ale i samostatně stojící výtvarné objekty potkáte v Galerii 12, tzv. Kavecu, ve výstavní síni galerie ve Staré radnici a především v tzv. Staré tkalcovně.

Info

Folkové prázdniny 2018
28. 7. - 4. 8. 2018
Náměšť nad Oslavou
festivalový web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články