Zprávy / Pozvánky

Folkové prázdniny po britsku

Folkové prázdniny po britsku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.04.2018

Line-up festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou už pomalu dostává jasné obrysy. Dramaturgie festivalu už léta cílí na zajímavé kapely z britské folkové scény, ani letos tomu nebude jinak. Představí se hned tři kapely a pro všechny tři to bude i česká premiéra.

Navzdory tomu, že John Smith připomíná dřevorubce a jmenuje se kovář, prsty hladí struny jako zlatník. Tvůrce na dřeň upřímných skladeb pro chvíle, kdy padají hvězdy nebo vás chmury táhnou do baru, a jak se také tvrdí, i k prvnímu milování, s údajnou pravděpodobností jistoty početí, ty z posledního alba Headlong napsal během amerického turné, po narození prvního dítěte.


Andělsky zpívající Josienne Clarke a brilantním kytaristou Benem Walkerem je hvězdná dvojice zasypaná cenami a respektem. V Náměšti nabídnou extrémně vtahující, melancholií prodchnutá hudbu, která vychází z ohlasovosti, podřízenosti se atmosféře lidových tradic a přesto jde o docela jiný folk než je v Anglii běžné.

Kapela Breabach patří k tomu nejlepšímu, co nabízí skotská hudební scéna. Nesledují však pouze taneční cíle a na oceňovaných albech netestují, co všechno ještě posluchači vydrží, jen nepřestávají přemýšlet, jak to udělat, aby mladou generaci bavilo poslouchat z jejich pohledu něco tak starého a nudného jako je tradiční hudba. Jinými slovy, tradice jako iluze o věčnosti pro Breabach neplatí.

Info

Folkové prázdniny 2018
28. 7. - 4. 8. 2018
zámek, Náměšť nad Oslavou
fb událost

foto: Stuart Cornow

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články