Akce

Françoiz Breut přiveze smyslný šanson

Françoiz Breut (fr)
23.02.2017 19:30
Palác Akropolis, Praha

Po dlouhých devíti letech se 23. února vrátí do Paláce Akropolis stálice francouzského šansonu - zpěvačka Françoiz Breut. Svým smyslným hlasem propůjčuje nenapodobitelnou atmosféru příběhům o zlomených srdcích, rozchodech a smutku a na koncertě konaném v rámci EuroConnections představí své nové album Zoo. To s ní nahrál producent Adrian Utley z Portishead. V úvodu večera se představí česká písničkářka Ira Mimosa.

Zpěváci šansonu bývají přirovnáváni k básníkům, kteří dokážou proměnit své nejintimnější prožitky v umělecké dílo. Jedna z nejznámějších současných zpěvaček tohoto žánru Françoiz Breut se ale stejně tak dobře mohla stát profesionální malířkou. "Někdy přemýšlím, jestli z nějakého nápadu udělat píseň nebo raději kresbu," říká v rozhovoru a ilustrování dětských knih se věnuje ve volném čase. 23. února nás v Paláci Akropolis přesvědčí, že se nakonec rozhodla dobře - v jejích písních rezonuje smutek, bolest ze zlomeného srdce i pocit osamění, přesto její nádherný, smyslný hlas umí ukázat cestu ven z temnot. Françoiz Breut žije už několik let v Bruselu, ale neztratila nic ze svého typicky francouzského šarmu a elegance a samozřejmě ani citu navázat úspěšně na šansonové tradice.


Françoiz Breut se narodila na severu Francie a první hudební krůčky si odbyla ještě jako náctiletá v rockové kapele. Vystudovala výtvarné umění a seznámila se s Dominiquem Ané (známějším jako Dominique A), kterému nakreslila obal jedné desky. Nějaký čas zpívala v jeho doprovodném sboru, než dostala nabídku udělat vlastní album. Bezjemenná kolekce z roku 1997 sklidila velký úspěch ve Francii i zbytku Evropy, zatímco o tři roky mladší album Vingt a Trente Mille Jours se může pochlubit pestřejším autorským i hudebním týmem, v němž nechybí ani Yann Tiersen, tvůrce hudby k filmu Amélie z Montmartru. Nad třetím albem Une Saison Volée se snáší stín zmařeného vztahu s Dominique A, který znovu figuruje mezi autory společně například s Joeym Burnsem z amerických Calexico. Následná alba À L'Aveuglette a La Chirurgie Des Sentiments výrazně bodovala v kontinentální Evropě.

Aktuální album Zoo připravila Françoiz Breut ve spolupráci s Adrianem Utleyem, členem triphopových legend Portishead a vyhledávaným producentem, který se podílel se například na deskách Marianne Faithfull nebo Perfume Genius. Utley upletl pro Breut unikátní zvukový kabátek míchající stařičké syntezátory z jeho sbírky, svůdné šansonové melodie a živou rytmiku. Albu ale samozřejmě vládne nenapodobitelný hlas Françoiz Breut, jež si k novince znovu namalovala působivý obal. 23. února dorazí do Paláce Akropolis zpěvačka, která dokázala propojit šanson a pop. Další hudebnicí, která se představí v Akropoli, bude Irena Vlachová aka Ira Mimosa. Pražská zpěvačka, kytaristka, autorka hudby a textů a především víla s francouzským srdcem, připravuje momentálně své nové album. Její spolupráce s Filipem Míškem, Romanem Zabelovem nebo Tomášem Neuwirtem dává tušit, že druhá deska bude plna opojné tesknoty.

Info

EuroConnections:
Françoiz Breut (fr)
Support: Ira Mimosa
23. 2. 2017 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/382831242051357
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články