PLAYER FM

Novinky / Festivalové

Festivalové

Hradecký slunovrat 2017: Priessnitz i Full Moon Zone

Hradecký slunovrat 2017: Priessnitz i Full Moon Zone

|

Přehlídka v krásném areálu zámku v Hradci nad Moravicí vstupuje do svého čtvrtého ročníku. O víkendu od 30. června do 1. července 2017 pořadatelé nabízejí pestrý program, dokazující, že hudba se obejde bez žánrových hranic a že festivalový program se nemusí svým kolegům podobat jako vejce vejci.

Jedním z hlavních taháků festivalu bude kapela Priessnitz. Jesenická skupina má za sebou rok snů s velkým množstvím vyprodaných koncertů a také nové album Beztíže, které se dle magazínu Full Moon s velkým náskokem stalo deskou roku s maximálním ziskem sta bodů.

Spolupráce s časopisem Full Moon je novinkou tohoto ročníku. Na nádvoří Bílého zámku bude vytvořena takzvaná Full Moon Zone a středobodem programu budou koncertní bloky šesti kapel. Jednou z nich bude ústecká kapela Houpací koně, která představí novou a velmi povedenou desku Kde jste mý přátelé dneska v noci? Další jména a celý program aktivit Full Moon Zone představíme v nejbližších týdnech, prozatím jsou vedle Houpacích koní potvrzení i Katarzia & Band a Bratři Orffové.


Na otázku, proč vznikla spolupráce Hradecký slunovrat – Full Moon magazín, odpovídá ředitel festivalu Vašek Müller: „Ta spolupráce je naprosto logická, Hradecký slunovrat i časopis Full Moon se věnují aktuální muzice a podporují kapely, které vydávají nová zajímavá alba. A jsme vlastně i podobně žánrově a kulturně rozkročeni. Neorientujeme se jen na muziku, ale podstatné jsou pro nás i další druhý umění jako literatura, filmy atd.“

„Hradecký slunovrat se během pár let etabloval jako jedna z nejsympatičtějších letních akcí na české scéně vůbec,“ říká Michal Pařízek, šéfredaktor magazínu Full Moon: „Hradecký slunovrat chválí snad každý, kdo na něm vystoupil, taky nás v redakci příjemně potěšilo, jak cíleně organizátoři pracují se svým programem na sociálních sítích, jak dobře se o svoje účinkující starají. Hradecký slunovrat se navíc zaměřuje hlavně na domácí scénu a nebojí se ani nových jmen, věřím, že tahle spolupráce přinese oběma stranám další zajímavé podněty. Jistě nezůstane jen u letošního roku.“

Ke dříve oznámeným jménům přibyly dvě charismatické mladé dámy respektované pro své texty, které skvěle komentují i odrážejí naši současnou realitu. Obě přijedou se svými kapelami – „femi-punková” Mucha po mateřské pauze představí sarkastické písničky ze svého třetího alba Nána, její slovenská kolegyně Katarína Kubošiová alias Katarzia zase ukáže, jak dopadl její přerod z křehké akustické sólistky v osobnost s výraznou popovou kapelou za zády, sestavenou z mnohdy věhlasných muzikantů. Další velkou ženskou osobností, která přijede na Hradec se svou kapelou, je Martina Trchová, jejíž nahrávka Holobyt vyhrála výroční anketu na Radiu Proglas. Výraznou autorku a zpěvačku má ve svém středu i kapela Jananas, která také představí na Hradci novou desku To samo.


Pořadatelé prozradili, že mají následující týdny v plánu oznámit vždy každé pondělí další nové jméno. V tuto chvíli už je známo, že ročník 2017 svou přítomností ozdobí sporadicky vystupující Bratři Orffové, čerstvý objev tuzemské elektronické hudby, svěží duo Killiekrakie, slovenští zástupci stáje Slnko Records Archívny chlapec nebo syroví rockeři Please the Trees, kteří se nedávno vrátili z dalšího turné po USA a Kanadě, kde s americkým producentem nahráli i své další album.

Opomenuta nebude ani hvězda tuzemské world music, brněnští Čankišou, a pro svou koncertní premiéru si festival vybral i pozoruhodný projekt Zvíře jménem podzim, ve kterém se jako ve “superskupině” sešli muzikanti z hned několika výrazných a často skloňovaných alternativních kapel, jako jsou Kittchen, Kieslowski, Aid Kid, Calm Season, Jablkoň a další. Tančit se jistě bude i na Circus Problem, zavedené miláčky tuzemského festivalového publika.

Pořadatelé myslí i na mladé a své posluchače teprve hledající interprety. Kapely či sólisté, kteří si chtějí zahrát na open scéně, opět umístěné v neplacené zóně volně přístupné i pro návštěvníky zámku, se sami mohou přihlásit. Podmínky najdou na webu festivalu.

Hradecký slunovrat ukazuje, že je v programu docela dobře možné spojit folkové, rockové i popové interprety, aniž by vznikl nestravitelný mišmaš. Mezi muzikanty, kteří zde vystoupili, se šíří šuškanda o skvěle reagujícím publiku i zdejší pohostinnosti, která neopomíjí kvalitní víno a vybranou gastronomii, názorně předvádějící, že to jde i bez všudypřítomných klobás, šizených bramboráků a asijských nudlí. I v následujícím ročníku tak bude mít festival své vlastní speciální cuvée Hradecký slunovrat. S line-upem na etiketě, tentokrát však červené. Hudební program opět doplní dětská Montessori scéna a po loňském úspěchu nebudou chybět ani diskuze, workshopy, poezie či výstavy. Jako první z „nehudebních” taháků programu pozvání přijala spisovatelka a ilustrátorka Lucie Seifertová.

„Poprvé také chceme festival více propojit se sousedním Polskem - nejen protože areál dvou hradeckých zámků leží kousek od hranice. Všichni v týmu máme velmi rádi polskou kulturu a věříme tomu, že i Poláci tu naši. Proto se v programu objeví hned několik umělců z této země a historicky první headliner Hradeckého slunovratu, který nepochází z Česka nebo Slovenska, bude právě skvělá polská kapela,“ prozrazuje Vašek Müller.

Info

www.hradeckyslunovrat.cz

Relevantní články

Relevantní články - Spark

Sedm let s Full Moonem | PR |

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Festivalové

25 důvodů proč vyrazit na Sziget

25 důvodů proč vyrazit na Sziget

redakce |
Sziget je festival na celých sedm dní a koná se na zeleném ostrově uprostřed Budapešti. S programem plným světových hvězd slaví letos 25 let.

xp recenze

Case/Lang/Veirs - case/lang/veirs 80% Case/Lang/Veirs - case/lang/veirs
Mitski - Puberty 2 90% Mitski - Puberty 2
Linkin Park - One More Light 30% Linkin Park - One More Light
Kayo Dot - Plastic House on Base of Sky 80% Kayo Dot - Plastic House on Base of Sky
The Julie Ruin - Hit Reset 80% The Julie Ruin - Hit Reset
Gold Panda - Good Luck and Do Your Best 80% Gold Panda - Good Luck and Do Your Best
Gojira - Magma 70% Gojira - Magma
Insania - Na počátku byl spam 80% Insania - Na počátku byl spam

Akce

habrovka (do 3/6)
wolf lost (bez záruky)
ahoi (do 11/7)
boskovice (do 9/7)