Zprávy / Festivalové

Jubilejní Respect festival se blíží

Jubilejní Respect festival se blíží

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.03.2017

Počínaje dubnem až do konce roku bude probíhat oslava 20 let existence Respect festivalu a program prvního pololetí vyvrcholí dvoudenním open airem. Víkend 17. a 18. června na Louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti v pražských Holešovicích bude patřit jubilejnímu, již 20. ročníku festivalu world music Respect festival, pořádaného agenturou Rachot v čele s též o dvacet let starším Borkem Holečkem. Mezi letošní účinkující se zařadí například mimořádný objev španělské scény Radio Cos či tuzemský fenomén Iva Bittová & Čikori, kteří pokřtí své nové album At Home, a Rachot zaručuje, že překvapení se dočkáte v plném znění programu. Festival uvede více než desítku špičkových souborů z celého světa, dětský program a umělecké instalace. Kompletní program bude představen v nejbližších dnech.

Respect festival se poprvé konal v roce 1998 na terasách Jízdárny Pražského hradu. V té době to byla reakce na sílící rasismus u nás, konkrétně na rasisticky motivovanou vraždu súdánského studenta Hassana Elamina Abdelradiho v listopadu 1997, jež vyvolala vlnu odporu a demonstrací. Tehdy snad i poprvé média informovala o rasismu bez předsudků vůči obětem. Podle tehdejších slov Borka Holečka nešlo o to uspořádat festival "jenom pro bílé", nebo další Romfest: naopak, festival usiloval o to přitáhnout co největší počet posluchačů napříč společností.

Jestliže pořadatelé tvrdili, že "cesta kontaktu živelné hudby s evropskou vzdělaností je jednou z nejúčinnějších prevencí proti rasovým třenicím a příkladnou výchovou k toleranci", jsou – překvapivě – jejich dvacet let stará slova živější než tehdy. Proto tento festival, jenž jako první mapoval fenomén world music u nás a českému posluchači dopravil během dvou desetiletí po "hudební dálnici" stovky skupin z celého světa a prezentoval styly u nás dosud neznámé, neztratil nic ze své důležitosti – právě naopak.


Zahajovací koncert Respect festivalu 2017 proběhne již příští měsíc, konkrétně 25. 4. v klubu Neone Vltavská, kde se představí současná undergroundová hudební scéna z Káhiry – egyptský hudebník Islam Chipsy & EEK.Klávesy, elektronika a dvě bicí soupravy v závratném tempu. Transformace tradice do nových vizí. Z původně jednohlasných melodií vytvářejí pulzující textury, v nichž jsou stále čitelné a melodické ornamenty pouštních beduínů. Syrové a nekompromisně taneční. Dalším z doprovodných koncertů bude vystoupení Mandolin Sisters z Indie 1. 6. v pražském Jazz Docku. Indické rágy hrané na elektrifikované mandolíny / Karnatic music. Sestry a hráčky na elektrifikované mandolíny, Reeusha a Sireesha, známé jako Mandolin Sisters, se hudbě intenzivně věnují od dětství a v ovládání netypického nástroje dosáhli absolutní virtuozity. Ačkoli repertoár tvoří mistrovské kusy z jihoindické klasické hudby, při poslechu se zároveň neubráníte dojmu, že jste právě objevili prapůvodní zdroj psychedelie a trancu.

Krátce před červnovým hudebním víkendem vystoupí 7. 6. v Jeruzalémské synagoze polští Bester Quartet. Polská kapela Bester Quartet (dříve známá pod názvem Kracow Klezmer Band), není českému publiku neznámá, již několikrát u nás vystoupila. Sice změnila název, ale repertoár i muzikantské složení zůstaly beze změny. Kapela má na kontě osm vysoce ceněných alb vydaných u prestižního vydavatelství Tzadik Johna Zorna v sekci Radical Jewish Culture. Bester Quartet patří mezi jeden z nejzajímavějších "vývozních artiklů" polské hudební scény.

V rámci doprovodného programu se posluchači a diváci můžou těšit na sérii hudebních dokumentů, které budou promítány v kině 33 Francouzského institutu ve Štěpánské 33. Informace o konkrétním programu a datech projekcí budete informováni v průběhu příštích týdnů. Hlavní část proběhne stejně jako loni na louce u Bruselské cesty na pražském Výstavišti jako Open Air festival. Kompletní program festivalového červnového víkendu bude představen v nejbližších dnech. A protože Respect festival zůstává "rodinným" festivalem, můžete se těšit také na bohatý rodinný program, instalace v plenéru či kuchyni ze všech koutů světa a další.

Info

Respect festival 2017
17. - 18. 6. 2017
Výstaviště, Praha

www.facebook.com/events/375883669424162
www.facebook.com/rachotcz
www.respectfestival.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články