Zprávy / Pozvánky

Kde se rodí a kupují hvězdy? Na Womexu.

Kde se rodí a kupují hvězdy? Na Womexu.

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 18.08.2015

Kam jezdí obhlížet nováčky i hvězdy světové hudební scény festivaly jako Colours of Ostrava, Respect nebo Folkové prázdniny? Na Womex, neboli The World Music Expo, největší veletrh world music na světě, který se letos koná v Budapešti od 21. do 25. října.


Pětidenní akce s jednadvacetiletou historií zahrnuje koncerty, konferenci, přednášky, filmová promítání i večírky, na kterých se setkávají odborníci, zástupci vydavatelství, manažeři, promotéři i hudebníci z celého světa. Nejsledovanější je bezesporu showcase, tedy vystoupení kapel vybraných prestižní porotou, přezdívanou Sedm samurajů. Letos se představí například A-WA či trumpetista Avishai Cohen z Izraele, nigerští Mamar Kassey, Kolumbijci Palenke Soultribe, čínští Nine Treasures a mnozí další - oficiální zprávy mluví o šesti desítkách umělců z padesáti zemí světa. Vybere si každý, Budapešť rozezní elektronická hudba, DJ, crossovery i tradiční lidová hudba.


Od roku 1999 je součástí veletrhu také udílení cen. Womex Award Ceremony bude letos patřit africké ikoně a hudebnímu inovátorovi, Senegalci Cheikh Lô, jehož vidělo české publikum třeba roku 2011 v Praze.


Tradiční hudbu své země samozřejmě odprezentuje Maďarsko, zaměřující se na skvostné romské muzikanty – Atillu Oláha, Romenga a Móniku Lakatosovi či Beu Palya. Po osmi letech se na Womexu objeví také čeští zástupci, pomyslné žezlo po Tarafuki převezmou Clarinet Factory, své koně bude mít i Slovensko - Pacora Trio.


V minulých letech se pořadatelství ujala města jako Berlín, Brusel, Marseille, Rotterdam, Sevilla, Kodaň, Soluň či Cardiff, snad nejvíce v historii však nadchl loňský ročník v Santiago de Compostela. Překonají Maďaři vysoce nastavenou laťku?

Pro připomenutí minulého roku v Compostele i naladění se na Maďarsko dobře poslouží Remix EP, vzniklé právě ze skladeb hudebníků prezentovaných v poutním městě, které si můžete poslechnout zde.

Info

WOMEX - The World Music Expo 2015
21.-25. října 2015, Budapešť, Maďarsko
www.womex.com
Facebook

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články