Zprávy

Když se ztratíš v kostele: Zrní

Když se ztratíš v kostele: Zrní

redakce | Zprávy | 06.12.2017

Zrní přicházejí před Vánocemi s klipem k akustické verzi písničky Když se ztratíš. Intimní náladu zachytil režisér Tomáš Bláha v kladenské kapli sv. Floriána. Na příští rok avizují speciální akustické turné s názvem Černá hodinka a půl, jež bude specifické svou komorní atmosférou při svíčkách a bezprostřední blízkostí kapely s posluchači. Aktuálně vydávájí Zrní také vinyl Jiskřící, pokřtí jej 8.prosince v domácím Kladně.

Zrní jsou věčnými inovátory a hledači, mají stále plné ruce práce a vždy chystají něco výjimečného. Důkazem je nový videoklip k živě zahrané skladbě Když se ztratíš z posledního alba Jiskřící. "Cait je varhaníkem v kladenskym kostele. A nás napadlo zahrát si tuhle písničku s varhanama. Má totiž bohatou harmonii, která k tomu vybízí. Přizvali jsme Tomáše Bláhu, aby nám to hraní natočil na kameru. Tomáš točil všechny klipy k nový desce a byl s náma i v Madridu při natáčení alba. Zvuk nabíral náš příležitostnej koncertní zvukař Viki Hokeš. Sešli jsme se v kladenský kaply sv. Floriána a na pár verzí jsme to natočili," přibližuje natáčení zpěvák kapely Honza Unger. Když se ztratíš v sobě nese zvukovou syrovovost nepřikrášlenou postprodukcí ve studiu. Dominantní jsou zde především kostelní varhany, silné a libozvučné, dokonale podtrhující harmonii skladby i citlivost netradičně zvoleného prostoru. Celý počin svým charakterem předznamenává chystané turné Černá hodinka a půl v roce 2018.


S natáčením se pojí také smutná událost úmrtí otce bubeníka Ondřeje Slavíka: "Našemu Ondřejovi den nato v nemocnici umřel táta. A tak, aniž bychom to věděli, hráli jsme v tu chvíli Ondřejovýmu tátovi, kterýho jsme všichni znali, na rozloučenou. A ač je "Když se ztratíš" jinak písnička o rození, tahle verze je o mizení, který je k tomu rození nutný. V klipu hraje nečekanej herec, motýl, kterýho to naše hraní probudilo ze spánku. Tak asi je to Ondřejův táta," dodává Unger. Klip je tak poctou památce zesnulého pana Slavíka, kulisy kostela a ze spánku probudivší se motýl dávají dohromady dojemnou a mystickou obrazovou mozaiku místa a času.

Letos na podzim zažili Zrní v bratislavském klubu Ateliér Babylon mimořádnou situaci, kdy už na zvukovce přestala jít elektřina. Kapelu to donutilo improvizovat a odehrát koncert akusticky, tedy ne uplně, na poslední chvíli se podařilo zajistit prodlužovačku z nedalekého fast foodu, přizvučili si tedy zpěv, housle, kytaru a rozsvítili pár světel. V celém prostoru se zapálily svíčky, Zrní hráli pod pódiem, mezi lidmi, bez elektronických podkladů a posluchači s nimi zpívali. Druhý den cestou zpět se v dodávce dohodli, že tohle musí zopakovat, inspirovat se touhle nečekanou situací a odehrát takhle část koncertů v příštím roce. Vytvořit simulovaný black out, černou hodinku. Po vyprodaném křtu desky Jiskřící ve Foru Karlín se Zrní vrací zpět právě k tomuto formátu. V nadcházejícím roce připravují jedinečné turné Černá hodinka a půl, velká klubová pódia vymění za kavárny či neobvyklé kulturní prostory. První takovou akcí bude 8. prosince křest vinylu Jiskřící v domácím Kladně. Vánoční akustický koncert při svíčkách, v rámci kterého budete mít Zrní doslova na dosah.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do Prahy přijede Ben Howard

redakce 23.03.2018

Britský písničkář a dvojnásobný držitel Brit Award Ben Howard odehraje v Praze první koncert. Představí i zbrusu nový materiál.

Hledá se Best Czech Vinyl Disk 2017

redakce 23.03.2018

Pořadatelé právě publikovali podrobné seznamy vloni vydaných gramodesek a vězte, že jejich počet byl opět rekordní...

Schwarzprior a Dmitrievna - Jeden svět Zlín

redakce 23.03.2018

Švédský rap, berlínská producentka, elektro s temnými texty. Takový přípraví Patti Zóna warm up festivalu Jeden svět Zlín.

Nová jména na Grape festivalu

redakce 22.03.2018

Organizátoři Grape festivalu tentokrát vsadili na mladá jména. Modeselektor, Charlotte de Witte nebo letošní objev Superorganism.

Srdcem ženou Miloslava Königa

redakce 22.03.2018

Čerstvý držitel Ceny divadelní kritiky za rok 2017 za nejlepší mužský herecký výkon - herec Miloslav König vydává své album.

Dokument Nic jako dřív v kinech

redakce 22.03.2018

Dokument Nic jako dřív získal zvláštní uznání Poroty České soutěže na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Nová séria techno akcií v Novej Cvernovke: Nočná

redakce 22.03.2018

Za projektom Nočná stojí organizačné trio Paula Poštolková, Maroš Sabo a Matwe Kaščák.

Velká jména na Colours: N.E.R.D i Kygo

redakce 21.03.2018

Festival Colours of Ostrava ohlašuje N.E.R.D v čele s Pharrellem Williamsem, taneční Kygo i premiéru Ameriky Kafka Bandu...

Heartnoize zvou na žižkovský průlet alternativou

redakce 21.03.2018

Na festivalu Žižkovská noc nabídne pražská promotion zvučná jména i skryté klenoty. Od indie popu po black metal.

Nordra vystoupí v Brně i v Bratislavě

redakce 21.03.2018

Od filmové hudby k metalovému zvuku. Nepředvídatelný a intenzivní mix ponurých melodií nabídne Nordra v doprovodu projektu Julinko.