Zprávy / Nové desky

Mistři zádumčivého minimalismu Akpatok Ensemble

Mistři zádumčivého minimalismu Akpatok Ensemble

redakce | Zprávy / Nové desky | 15.09.2018

Pražský kazetový label Punctum Tapes, neodmyslitelně spojený s žižkovským prostorem Punctum – Krásovka, vydává svůj v pořadí třetí release. Tentokrát se ovšem vzhledem k výjimečnosti nahrávky nebude jednat o split, kdy každá strana patří jinému projektu, ale celý nosič bude věnován jednomu interpretu.

Kazetové podoby se dostane, studiem Mustakillah čerstvě zmasterované, nahrávce koncertu polského avantgardního dua Akpatok Ensemble, který se v intimní atmosféře malého klubu odehrál v únoru minulého roku. Jednalo se o živé provedení souboru dosud nenahraných kompozic s názvem Micromovements, jejichž hlavním principem jsou drobné změny a variace.


Hudba, kterou tvoří Dawid a Nina Adrjanczyk jako Akpatok Ensemble je velmi volně popsatelná jako zádumčivě minimalistická, ba až meditativní, je však rozhodně unikátní. Hlavní síla Akpatok Ensemble spočívá v jejich schopnosti plnohodnotně pracovat s minimální instrumentací způsobem, který po čas performance ani na chvíli neztrácí směřování a dává vyniknout struktuře skladeb. Tam, kde podobné projekty stavějí hlukové stěny, anebo se postupně ztrácejí v hravé, ale bezcílné modulaci dlouhotrvajících tónů, tam Akpatok vynikají koncentrovanou prací s pnutím a přirozenými mikrooscilacemi nástrojů a lidského hlasu, bez toho, aby rezignovali na gradaci, strukturu a emoce.

Křest kazety proběhl na přelomu srpna a září za účasti kapely na nultém ročníku utajeného hudebního setkání – Altershapes Gathering.

Info

Punctum Tapes
punctumtapes.bandcamp.com/
foto: Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články