Zprávy / Festivalové

Mn’JAM doprovodí finále soutěže Jazz Fruit

Mn’JAM doprovodí finále soutěže Jazz Fruit

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.04.2017

V rámci festivalu Mladí Ladí Jazz proběhne již tradičně také soutěž Jazz Fruit podporující mladé talentované hudebníky. Letos poprvé jazzové projekty soutěží ve dvou kategoriích – zahraniční a české. Už známe finalisty letošního ročníku, kteří vystoupí ve středu 13. dubna 2017 na koncertním večeru soutěže v klubu Jazz Dock po boku holandského multimediálního projektu Mn'JAM experiment. O hlavní ceny se utká instrumentální duo Ján Fiala & Štěfan Szabó (SR), fusion projekt Ochepovsky (CZ) a Ľudové Mladistvá (SK). Vítěze pro obě kategorie zvolí odborná porota. Jejími členy jsou Václav Vraný (Český rozhlas Jazz), Jan Gregar (ředitel Mladí Ladí Jazz), Hana Vedralová (kytary.cz) a skladatel Petr Wajsar. Pátý hlas, který rozhodne o vítězích letošního ročníku soutěže, bude v rukou publika.

Holandští Mn'JAM se opírají o digitálně-vizuální performance, roztočené gramofony a elektroniku. A všechny prvky této kreativní koláže si jsou na pódiu rovny. Podstatou tvorby Mn'JAM není význam té či oné součásti, ale interakce, syntéza a vzájemné prolínání spontánně vytvářené audio-vizuality. Slova jako inovativní nebo originální jsou jen slabým přívlastkem pro vystoupení nekonvenčního kvintetu Mn'JAM, jenž dala dohromady kosmopolitní Australanka Melissa Olivieira a performer JAM. Dvojici dále doplňuje kytarista Virxilio da Silva, basista José Carlos Barbosa a bubeník Tuur Moens. Vzhledem k podstatě tvorby Mn'JAM fanoušci na jejich první studiové album zatím čekají. O to výjimečnějším zážitkem jsou však jejich koncerty, kdy žádný není jako jiný. Zároveň se mohou hudební nadšenci těšit i na workshop, který Mn'JAM povedou 13. dubna od 14:00 v prostoru klubu Jazz Dock.


Finalisté Jazz Fruit 2017:
Ján Fiala & Štěfan Szabó (SR)
Hudebníci Ján Fiala (bicí / vibrafon) a Štefan Szabó (kytara) se žánrově pohybují na pomezí jazzu a vážné hudby. Jejich tvorbu charakterizuje zejména pestrost, ve které nacházejí interpretace svých vlastních kompozicí i děl soudobých skladatelů. Nedávno začali spolupracovat také se saxofonistkou a skladatelkou Michaelou Turcerovou.

Ochepovsky (CZ)
Fusion projekt skladatele a kytaristy Igora Ochepovskyho představuje autorské skladby na pomezí východní a západní kultury. Jazzová kompoziční technika se prolíná s klasickou evropskou a je spojena dohromady moderním groovem. Igor Ochrepovsky byl v minulosti oceněn například se svým projektem IMPRA čtyřmi cenami Studentské Thálie (2015). V roce 2016 vyhrál mezinárodní talentovou soutěž Money Polo Talent12 jako skladatel. Nyní v dubnu 2017 vydává své debutové album I'm the Wind (nekomerčně distribuované album).

Ľudové Mladistvá (SK)
Hudební projekt Ľudové Mladistvá je novinkou teprve třiadvacetiletého skladatele, klavíristy Martina Štefánika. Ve své tvorbě spojuje prvky folklóru, jazzu, vážné i energické moderní hudby. Fúze zdánlivě nesourodých prvků je však v aranžích tohoto studenta VOŠ Jaroslava Ježka v Praze velmi ojedinělá. Jeho skladby svým jedinečným rukopisem představují invenční přístup ke zpracování lidových písní. Hned od začátku fungování 9ti členné kapely Ľudové Mladistvá vzbudil projekt zájem široké veřejnosti a na kontě má již několik ocenění - Objev roku v soutěži talentů Bratislavských Jazzových dní a také v soutěži Nové tváře slovenského jazzu.

Účastníci letošního ročníku soutěže Jazz Fruit, která probíhá v rámci osmého ročníku festivalu Mladí Ladí Jazz, budou poprvé soutěžit ve dvou kategoriích. Při finálovém hudebním večeru odborná porota udělí dvě ceny: mezinárodní a českou. Česká kapela může obsadit pozici výherce české a zároveň i mezinárodní kategorie. Hlavní cenou v rámci české kategorie jsou nahrávací hodiny ve Studiu Hostivař, koncert v Německu či vystoupení na letošním festivalu Mladí Ladí Jazz v Českých Budějovicích s kapelou David Helbock Trio. Zahraniční vítěz získá poukaz na nákup v obchodě kytary.cz a možnost si zahrát 30. dubna 2017 na Mezinárodním dni jazzu s Českým rozhlasem. Do soutěže se mohou přihlásit všechny hudební projekty, ve kterých ¾ hráčů nepřekročily věk 30ti let a zároveň nemají žádné komerčně distribuované album.

Info

Jazz Fruit 2017
13. 4. 2017
Jazz Dock, Praha

www.mladiladijazz.cz/jazz-fruit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články