Zprávy / Offtopic-Novinky

My Street Films ve znamení Kmenů a kraťasů z Ukrajiny

My Street Films ve znamení Kmenů a kraťasů z Ukrajiny

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 30.07.2015

Druhý ročník filmové soutěže My Street Films pomalu vstupuje do svého finále. Výzva k zasílání vlastního krátkého snímku do deseti minut, který se stane součástí originální online filmové mapy na stránkách mystreetfilms.cz, platí pro všechny amatérské i profesionální filmové nadšence již jen do 7. září. V průběhu srpna jim proto organizátoři nachystali hned dvě zajímavé akce, během nichž se setkají s předními českými dokumentaristy: komentovanou projekci vybraných dílů ze sledovaného televizního cyklu Kmeny za účasti dramaturga projektu Ivo Bystřičana a režisérů Bohdana Bláhovce a Jana Látala a speciální uvedení pásma krátkých snímků z ukrajinské verze projektu My Street Films.

V posledních letních týdnech před uzavřením soutěžní výzvy projektu My Street Films, jenž na webových stránkách soustřeďuje krátké snímky dokumentující zajímavá místa a jejich příběhy z celé České republiky, nabízí organizátoři veřejnosti dva filmové večery, během nichž se může blíže seznámit s předními českými dokumentaristy i žánrem krátkého dokumentu. První z plánovaných akcí se odehraje 5. srpna od 20.00 hodin pod širým nebem v pražském Café Neustadt a podívá se do zákulisí vysoce sledovaného dokumentárního cyklu KMENY, nahlížejícího do života městských subkultur.


Během večera, jehož moderování se ujme filmový novinář Pavel Sladký, vystoupí dramaturg cyklu Ivo Bystřičan, který blíže představí základní myšlenku projektu, výběr sledovaných skupin, filmových autorů i způsob jejich vzájemného propojení. Dva vybrané díly formou komentované projekce přiblíží jejich autoři. Bohdan Bláhovec, držitel Ceny české filmové kritiky a režisér snímku Show!, rozebere vznik i finální podobu části Rap. Pojetí dílu zaměřeného na subkulturu označovanou jako Hipsteři vysvětlí mladý dokumentarista Jan Látal. Filmaři společně s diváky rozeberou témata, jakými jsou hledání vhodného protagonisty, práce s uzavřenou skupinou, etika filmového natáčení nebo postupy autorského dokumentu.


Jen o několik dní později, v pondělí 10. srpna od 20.45 hodin, naváže v kině Světozor na program projekční pásmo krátkých snímků pocházejících z ukrajinské podoby projektu My Street Films. To představí výběr sedmi nejvydařenějších filmů, které do ukrajinské soutěže zaslali lokální amatérští filmaři. Snímky, které pocházejí z různých měst země od Kyjeva přes Kramatorsk až po Novojavorivsk, se potýkají s různorodými problémy současné Ukrajiny – průmyslem poničenou krajinou, nedostatečným rozvojem měst či stíny socialistické minulosti. Na druhou stranu se v nich však objevují každodenní témata první lásky, vztahu k rodnému městu anebo konkrétní příběhy netradičních míst, například trhu s knihami či hřbitova pro psí mazlíčky. Filmové pásmo, které je promítáno v rámci cyklu Dokumentární pondělí, bude doprovázeno vyprávěním českých dokumentaristů o zkušenostech z natáčení na Ukrajině.

Česká filmová mapa My Street Films je domácím zájemcům otevřena do 7. září. Přihlášené snímky, které již nyní můžete sledovat online na stránkách mystreetfilms.cz, budou následně vyhodnoceny odbornou porotou. Autor nejvydařenějšího snímku získá možnost svůj krátký film představit v květnu 2016 na londýnském filmovém festivalu Open City Documentary Festival, druhý vybraný se pak zúčastní projekce svého snímku na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava na podzim letošního roku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články