Zprávy / Pozvánky

Nedělní rituál s kajkami

Nedělní rituál s kajkami

redakce | Zprávy / Pozvánky | 11.10.2018

Těžko postižitelné uskupení Jednota tentokrát ve složení Letmo, Cáry mlhy a ][ doveze dvojici temně abstraktních až rituálních projektů z americké undergroundové scény.

Za seskupením Common Eider, King Eider stojí především Rob Fisk, dřívější člen Deerhoof či Six Organs of Admittance, rovněž i grafik a součást širšího hudebního undergroundu západního pobřeží USA: patří do okruhu lidí kolem Aquarius Records a Tumult a je činným ve stále existujícím all-star bandu Badgerlore, jenž kromě něj tvoří mj. také Liz Harris (Grouper), Pete Swanson (ex-Yellow Swans) nebo Tom Carter (Charalambides).

Jejich glaciální drone má silně pohanskou, ekologickou i anarchistickou symboliku. Je zakořeněn víc v akustickém zvuku než v tom elektronickém, nese až náznaky folkové hudby, ale celek je černý jak nejhlubší noc. Jejich inspirací je vedle milníků žánru jako Lustmord nebo Sunn O))) třeba právě Arvo Pärt nebo Dead Can Dance. Předchozí počiny byste našli na vydavatelstvích Root Strata, Pesanta Urfolk nebo jejich vlastních Caribou People, ale letošní novinky obstarají Cyclic Law a všudypřítomní Consouling Sounds.


Common Eider, King Eider se k nám vrací po dvou letech, kdy zahráli v netradičním prostředí Lechovického sklípku spolu s Gabrielem Salomanem. Letos je místo něj doprovodí Michael Anderson aka Drekka, jehož hudební aktivity sahají až do hloubi 80. let, přestože tento alias vznikl až v roce 1996. V obsáhlém archivu jeho nahrávek lze slyšet ozvěny rané kazetové industriální kultury, křehký domácký noise-folk nebo rozmáchlé zvukomalebné textury. A přestože jeho tvorba umí překvapit a zákeřně pocuchat, z většiny té nedávné vyzařují spíš až meditativní kvality či abstraktní nostalgie. Naživo se Drekka vyhýbá performanci v záři laptopu a místo toho se raději obklopuje přehršlí objektů, od zvonečků, odpadků až po kazeťáky a efektové pedály.

Info

Common Eider, King Eider (us) + Drekka (us)
14. 10. 2018 20:00
Punctum, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články