Zprávy / Pozvánky

Nepříjemnější a divočejší Dan Stuart

Nepříjemnější a divočejší Dan Stuart

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.04.2017

Pouze několik týdnů po fantastickém koncertu Chucka Propheta v Praze vůbec poprvé vystoupí také jeho dlouholetý spoluhráč z legendární texasko-kalifornské skupiny Green on Red Dan Stuart. Pokud jsme Chucka Propheta nazvali jednou z pravých amerických legend, tak v případě Dana Stuarta toto označení platí dvojnásob. Právě on byl totiž hlavním autorem repertoáru Green on Red, kteří v podstatě definovali to, čemu se dnes říká desert rock a ovlivnili podstatnou část americké nezávislé rockové scény. Dan Stuart v posledních letech koncertuje velice zřídka, a tak je skvělou zprávou, že rozpis vzácného turné zahrnuje také Prahu. Na svém premiérovém koncertě v Česku s coby pódiovým sparing-partnerem vystoupí spolu s Antoniem Gramentierim. Toho u nás známe nejen prostřednictvím jeho skupiny Sacri Cuori, jež loni zcela okouzlila publikum festivalu Colours of Ostrava, ale také z koncertů Huga Race nebo Terryho Lee Halea, s nimiž u nás hned několikrát vystoupil. Ano, vše nasvědčuje tomu, že tento večer bude výjimečný.

Green on Red byli v Americe ve své době stejně důležitou skupinou jako R.E.M. nebo The Feelies – v osmdesátých letech šlo o jednu z hlavních hvězd vysílání rozsáhlé sítě vysokoškolských rádií, která stála za rozmachem nezávislé alternativní hudby, jenž vyvrcholil úspěchem Nirvany ad. Narozdíl od velice činorodého Chucka Propheta si Dan Stuart po rozpadu kapely v roce 1992 dal poměrně dlouhou pauzu. Během devadesátých let vydal pouze jediné album. Drogy a vůbec nezřízený způsob života si vybraly svou daň. Aktivnější začal být až po jednorázovém reunionu Green on Red v roce 2006. Rok nato vyšla dvě alba dvojice Danny & Dusty, v níž se potkal se Stevem Wynnem, leaderem skupiny The Dream Syndicate, ovšem zásadní byla až ta třetí novodobá Sturatova deska. Nese název Love of the Amateurs a natočil ji v roce 2010 pod hlavičkou The Slummers, projektu, jenž založil právě spolu s členy Sacri Cuori. Ti ho od té doby provází téměř neustále.


Poté Dan Stuart vydal další čtyři nahrávky. Album The Deliverance of Marlowe Billings z roku 2012 nabídlo temnou americanu s dramatickou atmosférou a výraznými hitovými momenty, Stuarta zde doprovázejí kompletní Sacri Cuori. O dva roky později pak vyšla pod stejným názvem kniha Stuartových pamětí z prostředí losangeleské post punkové scény osmdesátých let, které sám nazývá „falešnými memoáry.“ Vtipná směsice reálných historek a fabulací, fórů a halucinogenních snů si vysloužila poklonu třeba od samotné Lydie Lunch, ovšem nepřeložitelnou: "Unapologetic. Unforgiving. Highly amusing. Fact, fantasy, fiction, murder mystery… Who fucking cares? I just wanted to race to the next page, the next disaster, unavoidable fuck-up. American literature as it was meant to be. Brutal."


Zatím poslední album Danu Stuartovi vyšlo začátkem minulého roku. Vynikající kolekci Marlowe’s Revenge nahrál v Mexico City, kde momentálně žije, spolu s tamní garážovou dvojicí Twin Tones. Novinka je také mnohem peprnější než jeho předchozí alba – nepříjemnější a divočejší, mísí se na ní odkazy kalifornské punkové scény s ozvěnami tequillou prolezlých mariachis. Hutný řeřavý zvuk doplňuje strohý, avšak originální černý humor, jehož pomocí Dan Stuart komentuje okolní svět, aniž by ovšem vynechával sám sebe. V koncertním provedení ve spolupráci s Antonio Gramentierim budou písně z Marlowe’s Revenge znít asi trochu jinak, ale na jejich kvalitách to nic nezmění. Ostatně zaznít by měly také některé hity z repertoáru Green on Red. A tam budeme na současné koncertní aranžmá teprve zvědaví.

Info

Dan Stuart [ex-Green On Red / us]
featuring Antonio Gramentieri of Sacri Cuori [it]
18. 5. 2017 20:00
Klub FAMU, Praha
Vstupenky v hodnotě 250,– Kč je možno zakoupit v předprodejní síti www.goout.cz (plus obvyklé poplatky), na místě v den koncertu budou k dispozici za 300,– Kč.

www.capricornpromotion.cz
www.scrapesound.org
www.facebook.com/klubfamu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články