Zprávy / Festivalové

Nevolíš, zaplatíš! - apelují organizátoři Festivalu svobody

Nevolíš, zaplatíš! - apelují organizátoři Festivalu svobody

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.10.2017

Festival svobody, kterého se loni 17. listopadu zúčastnilo více než 100 tisíc návštěvníků, přichází s virální kampaní Nevolíš, zaplatíš!. Cílem je výrazným způsobem navýšit volební účast mladých lidí, od čehož si organizátoři slibují nárůst preferencí prodemokratických politických stran. Volební účast celosvětově klesá, a to nejvýrazněji u mladé generace ve věku 18 až 35 let, kterých chodí k volbám pouze 50%. Nízká účast mladých lidí sehrála velkou roli také v referendu o Brexitu či zvolení prezidenta Donalda Trumpa.


Kampaň Nevolíš, zaplatíš! si dává za cíl ukázat nadcházející volby do Poslanecké sněmovny (20. a 21. října) jako významnou společenskou událost, na kterou se lidé chystají stejně jako na divadlo, koncert, festival nebo fotbalový zápas a kterou mají prožít se svými přáteli. V pěti krátkých videích komickou formou vyzývá mladé občany, aby k volbám šli a dali o tom vědět svému okolí. Společně s kampaní na sociálních sítích, kterou provází hashtag #jduvolit, byly spuštěny také webové stránky www.jduvolit.cz, na kterých odkazují na předvolebních debaty, programy stran, volební kalkulačku a další materiály, s cílem pomoci nerozhodnutým voličům s jejich rozhodováním.

Organizátory přivedly k této iniciativě výsledky mnoha průzkumů, které dokazují, že volební účast celosvětově klesá, a to nejvýrazněji u mladé generace. V posledních letech tento fakt přispěl i u významných národních rozhodnutí. Například u referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie sice přišlo k volbám 70 % voličů ve věku 18-34 let, ale lidí starších 65 let hlasovalo 93 %, což je o více než třetinu. V prezidentských volbách ve Spojených státech v roce 2016 se rozhodlo nevolit 95 milionů lidí. [3] Mladých lidí ve věku 18-29 let přišlo k těmto volbám pouze 50 %. [4] Pokles volební účasti mladých občanů je zjevný také v kontextu České republiky. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny ČR v roce 2013 volilo pouze 60 % lidí. Mladých ve věku 18–29 let pak polovina. Snahou kampaně Nevolíš, zaplatíš! je tento trend v České republice obrátit a pozitivně tak ovlivnit výsledky voleb.

Festival svobody se snaží probouzet veřejnost k občanským aktivitám. Například během loňského Koncertu pro budoucnost, u příležitosti oslav 17. listopadu, rozezněly pražské Václavské náměstí budíky - jako symbolické probuzení občanské společnosti ze spánku. Festival svobody je platforma spojující jednotlivé akce pořádané různými iniciativami k oslavám Sametové revoluce 17. listopadu. V současné době probíhá výzva k zapojení dalších měst - loni proběhl program například v Plzni, Brně, Karlových Varech a dalších deseti městech. Iniciativy, které se podílejí na přípravách pražského programu jsou například Díky, že můžem! (Korzo Národní), Iniciativa FÓR_UM (Sametové posvícení), Proti projevům nenávisti (Průvod......), Post Bellum (Ceny Paměti národa), Centrum spolků, studentů a absolventů UK (Uctění památky 17. listopadu na Albertově), Nerudný Fest.cz (Koncert pro budoucnost) a další.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články