Zprávy / Festivalové

Nowa Muzyka: Tyler, The Creator i Jamie Woon

Nowa Muzyka: Tyler, The Creator i Jamie Woon

redakce | Zprávy / Festivalové | 08.04.2015

Druhá várka jmen katovického festivalu Nowa Muzyka přináší příjemnou a různorodou nadílku: divoký hip hop Tylera, The Creatora, taky Jamieho Woona, novátorský soul Kwabs i tanečně elektronické Kiasmos.

Málokdo si v tak raném věku získal takový status jako Tyler, The Creator. S Earlem Sweatshirtem vede umělecký kolektiv Odd Future, kteří jsou jakýmisi novodobými Wu-Tang Clan. Čtyřiadvacetiletý rapper s nízko položeným a poškrábaným hlasem připomene Toma Waitse, ale rýmuje o neveselém dětství, o sebevražedných tendencích, drogách a pouličním životě. Jeho alba mají formu psychiatrických seancí, živá vystoupení zase konfrontanční charakter. Poslední deska Wolf vyšla před dvěma lety, s čím přijede na festival?


Před čtyřmi lety byl Jamie Woon po boku Jamese Blakea v čele pust-dubstepové avantgardy, spolupracoval s Burialem, později začal míchat písničkářství s hlubokými basy a soulovými vlivy. Vystupoval v klubech i v kostelech, v roce 2011 takto zakončoval festival Nowa muzyka. Také u něj se ptáme: přiveze s sebou nový materiál? Kwabs je vedle něj svěženka, debutovou nahrávku vydává Brit Kwabena Sarkodee Adjepong v květnu. Narodil se v Londýně, ale reflektuje své ghanské kořeny. Charakterizuje ho soulový baryton, který podporují jazzové vlivy a delikátní elektronika. V jeho souvislosti se skloňájí Aretha Franklin, ale i The Strokes nebo Hot Chip, na festivalu to bude možná jedna z posledních příležitostí vidět ho na akci ne-masového charakteru. Že vám Kiasmos nic neříkají? Techno minimalistická islandská dvojice – nic? Janus Rasmussen a Olafur Arnalds... Kombinují živé nástroje s těmi elektronickými, fortepiano se smyčkami a analogovými syntezátory, mimo to jsou mimořádně vtipní a nápadití, viz jejich živák z Reykjaviku.


Z ohlášených jmen telegraficky: Autechre, Doppereffekt, Objekt, Vessels, Ghostpoet, Portico, Fatima, The Juan McLean, Tyler, the Creator, Kwabs, Kiasmos. Další budou následovat.

Info

Festiwal Tauron Nowa Muzyka
20. - 23. 8. 2015
Muzeum Slezska, Katovice
www.festiwalnowamuzyka.pl
www.facebook.com/nowamuzyka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články