Zprávy

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

redakce | Zprávy | 30.01.2014

Reprezentativní výběr třinácti dokumentárních filmů z programu loňského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, zahrnující nejlepší český dokument uplynulého roku Velká noc, nabídne od 31. ledna již třetí ročník festivalových ozvěn v Bruselu. „Za těmito filmy se do Bruselu vyplatí vyrazit - a to i z Jihlavy či Prahy,“ láká na exkluzivní program ředitel festivalu Marek Hovorka.

Program ozvěn nabídne filmy ověnčené v minulém roce cenami pro nejlepší světový, východoevropský i český dokumentární film a to včetně delegací k filmům a následných diskusí po projekcích, které neodmyslitelně patří i k samotnému jihlavskému festivalu. „V případě Bruselu se podařil malý zázrak. Doslova jsme se totiž našli s provozovateli místního vyhlášeného artového kina Cinéma Nova, které patří k nejlepším v Evropě,“ vysvětluje Marek Hovorka. „Skutečnost, že zde uvádějí filmy oceněné festivalovými porotami není samozřejmost ani zdvořilost, ale potvrzení kvality vítězných dokumentů. Dramaturgové bruselského kina si program sestavili už v Jihlavě výhradně sami. A podobným způsobem připravují program svého kina měsíc co měsíc. Bez kompromisů.“

Diváci se tak mohou v Bruselu setkat s britským režisérem Peterem Snowdonem, který si z Ji.hlavy odvezl po světové premiéře svého filmu Povstání o arabském jaru hlavní cenu Opus Bonum, chorvatskou režisérkou Željkou Sukovou a kameramanem Alešem Sukem (Zima/Zázrak - Cena pro nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy), slovenským režisérem Robertem Kirchhoffem (Kauza Cervanová - Zvláštní uznání poroty), bulharským filmařem Jivko Darakchievem (Lecedra) nebo režisérem Petrem Hátlem, jehož Velká noc rozdělila jihlavské publikum a porotu vyprovokovala k udělení Ceny pro nejlepší český dokument.

„Vybraná kolekce je víc než jen festivalovou kompilací, odráží intenzitu a různost evropského dokumentu. Určitě platí, že evropský hraný film je v krizi. Dokumentů se to ale netýká, což dokládají i tyto festivalové ozvěny,“ charakterizuje jejich program Marek Hovorka. I letos se na přípravě prezentace MFDF Ji.hlava v Bruselu podílel Kraj Vysočina, Město Jihlava a České centrum v Bruselu.

Info

Ozvěny MFDF Ji.hlava v Bruselu
31. ledna - 8. února 2014
Cinema Nova, Brusel, Belgie

www.dokument-festival.cz/ozveny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kiasmos přivezou zasněný DJ set

redakce 16.12.2018

Hudba Kiasmos v sobě nese jak lehké beaty a nečekané kompozice, tak organické struktury a zvukové experimenty. Živě v Roxy.

Zkáza Dejvického divadla v kinech

redakce 16.12.2018

Všech šest dílů nového seriálu České televize promítnou vybraná kina v exkluzivní předpremiéře v jeden jediný večer.

První jména pro Spectaculare 2019

redakce 15.12.2018

Festival Spectaculare zveřejňuje první jména šestého ročníku. Nové album svého sólového projektu přijede představit Apparat.

Rock for People: Kodaline i The Subways

redakce 15.12.2018

Hudební adventní kalendář bude pokračovat v odtajňování kapel každý den až do 24. prosince. Nejplyšovější koncert Rock for People 2019?

Kultovní The Roots na Pohodě

redakce 14.12.2018

Pohoda potvrdila švédskou indie popovou královnu Lykke Li a nově i jednu z nejlepších hip hopových kapel The Roots.

Tvrdý/Pomahač s novými skladbami

redakce 14.12.2018

Na pódiu se sešli už mnohokrát, společný projekt s názvem Tvrdý/Pomahač se ale začal rodit před dvěma lety. Deska nadohled.

Margo vydává druhý singl

redakce 14.12.2018

Margo vydává druhý singl z chystané debutové desky, taneční písničku o smutném chlápkovi ve středních letech.

Lady Praga vydává studiovku Bez retuší

redakce 13.12.2018

Mezižánrové přesahy popu i jazzu a desítku skladeb představuje na své druhé desce čtveřice Lady Praga.

The Soft Moon přiveze novou desku

redakce 13.12.2018

The Soft Moon nechal na svém aktuálním albu Criminal pracovat své nejniternější pocity. Živě ho představí také v Praze.

Poslední letošní střípky z Genot Centre

redakce 13.12.2018

Rok se s rokem sešel a kolektiv Genot Centre by seopět rád podělil o tečku za rokem v podobě tradiční vánoční besídky.