Zprávy

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

redakce | Zprávy | 30.01.2014

Reprezentativní výběr třinácti dokumentárních filmů z programu loňského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, zahrnující nejlepší český dokument uplynulého roku Velká noc, nabídne od 31. ledna již třetí ročník festivalových ozvěn v Bruselu. „Za těmito filmy se do Bruselu vyplatí vyrazit - a to i z Jihlavy či Prahy,“ láká na exkluzivní program ředitel festivalu Marek Hovorka.

Program ozvěn nabídne filmy ověnčené v minulém roce cenami pro nejlepší světový, východoevropský i český dokumentární film a to včetně delegací k filmům a následných diskusí po projekcích, které neodmyslitelně patří i k samotnému jihlavskému festivalu. „V případě Bruselu se podařil malý zázrak. Doslova jsme se totiž našli s provozovateli místního vyhlášeného artového kina Cinéma Nova, které patří k nejlepším v Evropě,“ vysvětluje Marek Hovorka. „Skutečnost, že zde uvádějí filmy oceněné festivalovými porotami není samozřejmost ani zdvořilost, ale potvrzení kvality vítězných dokumentů. Dramaturgové bruselského kina si program sestavili už v Jihlavě výhradně sami. A podobným způsobem připravují program svého kina měsíc co měsíc. Bez kompromisů.“

Diváci se tak mohou v Bruselu setkat s britským režisérem Peterem Snowdonem, který si z Ji.hlavy odvezl po světové premiéře svého filmu Povstání o arabském jaru hlavní cenu Opus Bonum, chorvatskou režisérkou Željkou Sukovou a kameramanem Alešem Sukem (Zima/Zázrak - Cena pro nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy), slovenským režisérem Robertem Kirchhoffem (Kauza Cervanová - Zvláštní uznání poroty), bulharským filmařem Jivko Darakchievem (Lecedra) nebo režisérem Petrem Hátlem, jehož Velká noc rozdělila jihlavské publikum a porotu vyprovokovala k udělení Ceny pro nejlepší český dokument.

„Vybraná kolekce je víc než jen festivalovou kompilací, odráží intenzitu a různost evropského dokumentu. Určitě platí, že evropský hraný film je v krizi. Dokumentů se to ale netýká, což dokládají i tyto festivalové ozvěny,“ charakterizuje jejich program Marek Hovorka. I letos se na přípravě prezentace MFDF Ji.hlava v Bruselu podílel Kraj Vysočina, Město Jihlava a České centrum v Bruselu.

Info

Ozvěny MFDF Ji.hlava v Bruselu
31. ledna - 8. února 2014
Cinema Nova, Brusel, Belgie

www.dokument-festival.cz/ozveny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Černé slunce Karla Veselého mapuje dějiny smutku v západním popu

redakce 18.08.2018

Co mají společného ponuré nálady Joy Division a Buriala? Proč jsme po krachu ekonomiky v roce 2008 museli poslouchat rozjuchané písně Lady Gaga?

Marienbad Film Festival odtajnil program

redakce 18.08.2018

Přehlídka české experimentální tvorby, italské filmové klasiky i experimentálních filmů a doprovodný hudební program.

Smack před Die Antwoord

redakce 18.08.2018

Smack se na české hudební scéně pohybuje přes deset let, jeho působení vedlo až k založení vlastního labelu Archetyp 51.

Behemoth přijedou v dobré společnosti

redakce 17.08.2018

Pár dní po vystoupení na festivalu Brutal Assault ohlašují Behemoth návrat do Čech. V Praze je doplní nejen At the Gates.

WHY? živě spolu se Serengetim

redakce 17.08.2018

Lehce nostalgický koncert proběhne v berlínském LIDO u příležitosti desátých narozenin kapely. Ohlédnutí do minulosti?

Izrael, Maďarsko i místní. V Olmiku.

redakce 17.08.2018

Společně s Decultivate přijedou i Östra Torn z Izraele, kteří představí svůj temný hardcore/crust.

Temná pohoda: Prague Gothic Treffen

redakce 16.08.2018

Do Prahy se zase po roce vrátí největší gotické setkání v ČR. Prague Gothic Treffen se letos uskuteční ve trojici prostor.

DJs 4 Charity znovu pro dobrou věc

redakce 16.08.2018

DJs 4 Charity je dvoudenní charitativní festival elektronické hudby a patří k největším festivalům tohoto druhu v Čechách.

Tanyny s novým EP na labelu XION

redakce 16.08.2018

Kouzlo starých arkádových her? EP zdánlivě nového projektu Tanyny vychází jako druhá nahrávka pod pražským labelem XION.

Divadlo Archa uvede inscenaci Rusáci?

redakce 16.08.2018

Jak se mladí Rusové žijící v Čechách, vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? Divadlo v Arše.