Zprávy

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

redakce | Zprávy | 30.01.2014

Reprezentativní výběr třinácti dokumentárních filmů z programu loňského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, zahrnující nejlepší český dokument uplynulého roku Velká noc, nabídne od 31. ledna již třetí ročník festivalových ozvěn v Bruselu. „Za těmito filmy se do Bruselu vyplatí vyrazit - a to i z Jihlavy či Prahy,“ láká na exkluzivní program ředitel festivalu Marek Hovorka.

Program ozvěn nabídne filmy ověnčené v minulém roce cenami pro nejlepší světový, východoevropský i český dokumentární film a to včetně delegací k filmům a následných diskusí po projekcích, které neodmyslitelně patří i k samotnému jihlavskému festivalu. „V případě Bruselu se podařil malý zázrak. Doslova jsme se totiž našli s provozovateli místního vyhlášeného artového kina Cinéma Nova, které patří k nejlepším v Evropě,“ vysvětluje Marek Hovorka. „Skutečnost, že zde uvádějí filmy oceněné festivalovými porotami není samozřejmost ani zdvořilost, ale potvrzení kvality vítězných dokumentů. Dramaturgové bruselského kina si program sestavili už v Jihlavě výhradně sami. A podobným způsobem připravují program svého kina měsíc co měsíc. Bez kompromisů.“

Diváci se tak mohou v Bruselu setkat s britským režisérem Peterem Snowdonem, který si z Ji.hlavy odvezl po světové premiéře svého filmu Povstání o arabském jaru hlavní cenu Opus Bonum, chorvatskou režisérkou Željkou Sukovou a kameramanem Alešem Sukem (Zima/Zázrak - Cena pro nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy), slovenským režisérem Robertem Kirchhoffem (Kauza Cervanová - Zvláštní uznání poroty), bulharským filmařem Jivko Darakchievem (Lecedra) nebo režisérem Petrem Hátlem, jehož Velká noc rozdělila jihlavské publikum a porotu vyprovokovala k udělení Ceny pro nejlepší český dokument.

„Vybraná kolekce je víc než jen festivalovou kompilací, odráží intenzitu a různost evropského dokumentu. Určitě platí, že evropský hraný film je v krizi. Dokumentů se to ale netýká, což dokládají i tyto festivalové ozvěny,“ charakterizuje jejich program Marek Hovorka. I letos se na přípravě prezentace MFDF Ji.hlava v Bruselu podílel Kraj Vysočina, Město Jihlava a České centrum v Bruselu.

Info

Ozvěny MFDF Ji.hlava v Bruselu
31. ledna - 8. února 2014
Cinema Nova, Brusel, Belgie

www.dokument-festival.cz/ozveny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #16: Manon meurt

redakce 18.03.2019

O šestnáctý mixtape Mooncloud se postarali rakovničtí Manon meurt. Pocitovky, od The Twilight Sad po Nicka Cavea...

Högni z Gus Gus vystoupí poprvé v Praze

redakce 18.03.2019

Má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru se skupinou Hjaltalín, několik let hrál s kultovními Gus Gus.

Never Sol vyráží na turné

redakce 18.03.2019

Synthpopová písničkářka Never Sol vyráží na turné k albu. Doplní ji také Acute Dose a projekt Anety Martínkové Margo.

Moimir Papalescu šéfem United Islands

redakce 18.03.2019

United Islands of Prague se letos odehraje pod taktovkou nového ředitele, jímž je hudebník a producent Moimir Papalescu.

Živá inkarnace legendárních Goblin se představí v Praze

redakce 18.03.2019

Klávesový maestro Claudio Simonetti se svojí skvadrou na svůj pražský debut přiveze to nejlepší ze své tvorby.

Julia Holter přiveze svůj komorní pop

redakce 17.03.2019

Julia Holter je typická svým čistým komorním popem a za svoji kariéru stačila již spolupracovat s Laurel Halo i Nite Jewel.

Koncert Dead Can Dance otevře perkusista David Kuckhermann

redakce 17.03.2019

Pokud nekoncertuje, vede mistrovské dílny po celém světě a také vytvořil úspěšné online kurzy hry na perkuse a handpany.

The Telescopes a Bára Zmeková v Múzách

redakce 17.03.2019

Dva večery, dva silné zážitky. Bára Zmeková pokřtí v Kabinetu svou novou desku Lunaves, The Telescopes doplní At Bona Fide.

Hugo Race and The Fatalists v Brně

redakce 17.03.2019

Fatalists Hugo Race jsou jako srážka filmů Davida Lynche s romány Cormaca McCarthyho.

Tashi Wada v Kabinetu

redakce 16.03.2019

V LA zakotvený skladatel a performer Tashi Wada přijíždí do Brna představit společně s all-star kapelou.