Zprávy

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

Ozvěny Ji.hlavy již potřetí v Bruselu

redakce | Zprávy | 30.01.2014

Reprezentativní výběr třinácti dokumentárních filmů z programu loňského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, zahrnující nejlepší český dokument uplynulého roku Velká noc, nabídne od 31. ledna již třetí ročník festivalových ozvěn v Bruselu. „Za těmito filmy se do Bruselu vyplatí vyrazit - a to i z Jihlavy či Prahy,“ láká na exkluzivní program ředitel festivalu Marek Hovorka.

Program ozvěn nabídne filmy ověnčené v minulém roce cenami pro nejlepší světový, východoevropský i český dokumentární film a to včetně delegací k filmům a následných diskusí po projekcích, které neodmyslitelně patří i k samotnému jihlavskému festivalu. „V případě Bruselu se podařil malý zázrak. Doslova jsme se totiž našli s provozovateli místního vyhlášeného artového kina Cinéma Nova, které patří k nejlepším v Evropě,“ vysvětluje Marek Hovorka. „Skutečnost, že zde uvádějí filmy oceněné festivalovými porotami není samozřejmost ani zdvořilost, ale potvrzení kvality vítězných dokumentů. Dramaturgové bruselského kina si program sestavili už v Jihlavě výhradně sami. A podobným způsobem připravují program svého kina měsíc co měsíc. Bez kompromisů.“

Diváci se tak mohou v Bruselu setkat s britským režisérem Peterem Snowdonem, který si z Ji.hlavy odvezl po světové premiéře svého filmu Povstání o arabském jaru hlavní cenu Opus Bonum, chorvatskou režisérkou Željkou Sukovou a kameramanem Alešem Sukem (Zima/Zázrak - Cena pro nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy), slovenským režisérem Robertem Kirchhoffem (Kauza Cervanová - Zvláštní uznání poroty), bulharským filmařem Jivko Darakchievem (Lecedra) nebo režisérem Petrem Hátlem, jehož Velká noc rozdělila jihlavské publikum a porotu vyprovokovala k udělení Ceny pro nejlepší český dokument.

„Vybraná kolekce je víc než jen festivalovou kompilací, odráží intenzitu a různost evropského dokumentu. Určitě platí, že evropský hraný film je v krizi. Dokumentů se to ale netýká, což dokládají i tyto festivalové ozvěny,“ charakterizuje jejich program Marek Hovorka. I letos se na přípravě prezentace MFDF Ji.hlava v Bruselu podílel Kraj Vysočina, Město Jihlava a České centrum v Bruselu.

Info

Ozvěny MFDF Ji.hlava v Bruselu
31. ledna - 8. února 2014
Cinema Nova, Brusel, Belgie

www.dokument-festival.cz/ozveny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vzpomínka na Lou Reeda

redakce 16.10.2018

Déle než třicet let stál po boku Lou Reeda, od jehož smrti letos uplyne pět let.

The Hunna přesouvají koncert na příští rok

redakce 15.10.2018

Před pár dny The Hunna vydali svou druhou desku Dare. Živě ji představí při svém prvním samostatném pražském vystoupení.

Tittingur a Tomáš Přištiak na MENU

redakce 15.10.2018

První večer série speciální koncertních večerů MENU, které bude hostit bývalý barokní kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci.

Punk i berlínské techno: Das Filmfest

redakce 15.10.2018

Černočerná komedie z prostředí berlínské techno scény nebo dokument o německé punkové kapele Feine Sahne Fischfilet?

Vložte kočku pokřtí Domestika

redakce 14.10.2018

Poslední řijnový den pokřtí elektroničtí rockeři Vložte kočku svojí novou desku s doprovodnou hudbou k filmu Domestik.

Label Posh Isolation v Ankali

redakce 14.10.2018

Kolektiv Posh Isolation zahájí v pražském Ankali novou sérii živých vystoupení. Damien Dubrovnik, Croatian Amor a Age Coin.

Daniel Avery na Stimul Festivalu

redakce 14.10.2018

Na podzimním vydání festivalu se představí britská producentská hvězda Daniel Avery i manchesterská dvojice Space Afrika.

Max Lilja hostem série Ex: Class

redakce 14.10.2018

Hudební série EX: CLASS představí trojici osobností. Tou nejzvučnější bude zakladatel Apocalypticy a čelista Max Lilja.

Mlha ze severu a kámen z Prahy tvé Matky

redakce 14.10.2018

Mlha ze severu a kámen z Prahy. Bez pár dní rok od prvního koncertu a vykouzlení EP Sereme Na Tyhle Pekla, Protože To Nás Zabije vydává Matka singl Virust.

MFDF Ji.hlava: Gorbačov i virtuální světy

redakce 13.10.2018

Filmové portréty politiků od Gorbačova po Putina i pohled do Noemovy archy za polárním kruhem nabídne dvaadvacátá Ji.hlava.