Zprávy / Pozvánky

Pravda a knír: Afterparty

Pravda a knír: Afterparty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.03.2017

Co dnes znamená Havlův odkaz pro Evropu? Může vzniknout nové spojenectví? A jak by vypadala krajina Adama a Evy na dnešní politické scéně? Tyto otázky otvírá nová hra vlámského dramatika Pietera De Buyssera Afterparty, která vznikla pro Divadlo Archa. Premiérová série představení tohoto koprodukčního projektu s Vladimírem Javorským a Christelle Cornil v hlavních rolích proběhne od 22. do 24. března.

Je pět ráno, Pražský hrad. Ráj je daleko. Ceremoniář Jan Ptáček, kterého najal už dávno zmizelý, milovaný, moudrý prezident, nadzdvihne ubrus a objeví pod ním úřednici EU Fanny Racine. Něco se vymklo z rukou. Něco se ale zase může kouzlem v dobré obrátit. Nu, dobrá tedy, dobrá, ale co to je, to dobro? A co je živým odkazem Václava Havla pro současnou společnost? Ve své tvorbě Pieter De Buysser promýšlí a zpochybňuje současnou každodennost, přičemž pozorně sleduje soudobá společenská, politická a obecně lidská témata. V každém ze svých vyjadřovacích prostředků – ve filmu, próze, dramatu, eseji, politických projevech a akcích, hledá De Buysser novou cestu, jak se navrátit k velkým příběhům a utopiím.


Prvotní impuls ke vzniku inscenace dal ředitel Archy Ondřej Hrab: "Když jsme před dvěma lety začali uvažovat s vlámským dramatikem Pieterem De Buysserem o potřebě pohlédnout na odkaz Václava Havla z evropské perspektivy, netušili jsme, jak radikálně se svět v následující době promění. Jak rychle společnost přijme hru na to, že lži jsou jen „alternativní fakta“, že naše země budou lepší, když kolem nich postavíme ploty nebo zdi. Vypadá to, že znakem těch, kteří se snaží o nový řád světa, ať je to Boris Johnson, Geert Wilders či Donald Trump, je odbarvená kštice. Co by proti nim zmohl Havlův knír? Jak bránit hodnoty, které Havel zastával? Hru jsme nazvali Afterparty. Nejde však jen o narážku na Havlovu Zahradní slavnost, která se do angličtiny překládá jako Garden Party, ale o situaci, v níž se nacházejí protagonisté hry stejně jako my všichni. Zdá se, že velký večírek svobody a demokracie je u konce. Co bude následovat, až se ráno probudíme? Pieter De Buysser spolu s Vladimírem Javorským a Christelle Cornil pro nás připravili výlet do blízké budoucnosti. Najdeme tam spolu s nimi řešení? Probudí nás duch Václava Havla?"

Pieter De Buysser doplňuje: "Havel je mnohdy prezentován jako maskot triumfu kapitalismu nad komunistickou totalitou. Přitom on sám nás výslovně varoval před tím, že vítězové studené války se mohou snadno začít velmi podobat svým bývalým protivníkům. Havel nejenže prozíravě diagnostikoval politické patologie a ostře před nimi varoval; navrhl také různé způsoby odboje proti nim. To všechno zvládl dělat nekonvenčně a velmi chytře. Snažil se „žít v pravdě“. Havel načrtl „jakýsi zárodečný předobraz či symbolický mikromodel oněch smysluplnějších ‚post-demokratických‘ politických struktur, které by mohly zakládat lepší uspořádání společnosti.” Afterparty je divadelní hra, a tak má úplně jiný kontext; přímé politické významy živému uměleckému dílu překážejí. Celá hra je ovšem plná odřezků politických střetů a ideologií. Chtěl jsem se vymanit z rituálů politických blábolů a čelit problémům přímo, jasně, čistě. Zároveň používám hry, hrátky, lži, podvody, krásu, poezii, velmi lidské pocity, porozumění a nedorozumění."

Info

Pieter De Buysser - Afterparty
22. - 24. 3. 2017
Divadlo Archa, Praha

www.facebook.com/events/257576878012013
www.facebook.com/DivadloArcha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články