Zprávy / Festivalové

Prosincový PAF Olomouc finalizuje program

Prosincový PAF Olomouc finalizuje program

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.11.2017

Olomoucká kulturní platforma PAF, z.s. pořádá ve dnech 7. – 10. prosince již 16. ročník Přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc 2017. PAF je nejprogresivnější český festival mapující současné světové audiovizuální umění. Letošní ročník s podtitulem "Abrakadabra: odhaluje historické kořeny obrazových manipulací a kouzelný svět klasické animace, současné iluze spojené s virtuální realitou nebo iluzivní povahu diváka pohyblivého obrazu.

Festival nabídne v průběhu čtyř dnů přes šedesát programových bloků na více než dvaceti různých lokalitách Olomouce. Odehraje se zde řada produkčně náročných performancí, výstav, filmových projekcí, koncertů, přednášek či prezentací. Diváky program zavede například do opuštěného krytu civilní obrany, barokní kaple olomouckého Konviktu, nově otevřené Galerie XY nebo podzemních prostor Kina Metropol. Diváci se mohou těšit ale i na řadu „magických" celovečerních animovaných filmů, skrze něž autoři pomohli kresleným či trikovým filmům překročit stín animace jako dětské zábavy a pomohli jejímu etablování v rámci historie kinematografie.

V české premiéře bude uveden nový snímek hvězdy americké nezávislé animace Dona Hertzfeldta Svět zítřka II. Světové publikum i kritiku Hertzfeldt uhranul už prvním dílem Světa zítřka I., který mu vynesl nominaci na Oscara za nejlepší krátký film i hlavní cenu festivalu Sundance. Uvedení se dočká třeba perla japonské animace, kultovní Cesta do fantazie režiséra Hajaa Mijazakiho, nebo zásadní dílo rané animace, poetický trikový film Cesta na Měsíc Georgese Mélièse z roku 1902. V rámci speciálních půlnočních projekcí bude uveden surrealistický film legendy české animace Jana Švankmajera Něco z Alenky z r. 1988 nebo Čaroďejův učeň – adaptace středověké legendy o černé magii, kterou v roce 1977 natočil režisér Karel Zeman. Pamětníci z řad mileniálů se pak mohou těšit na projekci klasické disneyovky, filmu Aladin z roku 1992.


Populární součástí PAFu je tzv. AniPromítačka – unikátní cyklus projekcí animovaných filmů na netradičních místech. Vybrané filmy do každého místa svým tématem zapadají a umocňují jeho atmosféru. V minulých letech tak obyvatelé a návštěvníci Olomouce mohli narazit na projekce probíhající například v místním cykloservisu, letos AniPromítačky zavítají třeba do antikvariátu, kavárny V lese, bistra Bistrá kráva nebo studentského klubu Vertigo. PAF se rovněž dlouhodobě snaží o zpřístupnění fenoménu animace široké veřejnosti. V rámci programu tak proběhnou kreativní dílny pro děti, jejichž účastnící se naučí navrhnout a vytvořit vlastní videohry nebo proniknou do světa klasické pookénkové animace – tzv. "stop motion".

Důležitou programovou linií jsou projekty zkoumající pozici a funkci umělecké praxe v dnešní společnosti. Masově šířené umění ve 20. století přišlo o svou "kouzelnou" auru a modlami sekulární současnosti se staly stále dokonalejší technologie. Těmto tématům se dlouhodobě věnuje v Praze žijící umělec Jonáš Strouhal, jehož projekt na pomezí umělecké performance a technologického start-upu, ordinace virtuální terapie Dr. Mozek, bude veřejnosti přístupný po celou dobu konání festivalu. Divák-pacient se po prvotním seznámení s principy projektu a po zapojení čidel snímajících jeho mozkovou činnost stává pacientem-autorem a skrze VR rozhraní vyváří obrazy pouze mírou soustředění vlastní mysli.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články