PLAYER FM

Novinky / Pozvánky

Pozvánky

Prznění žánru podle Clipping

Prznění žánru podle Clipping

|

Poprvé přijíždí z Los Angeles do Prahy noise-rapové trio Clipping. Jeho letošní deska Midcity, která vyšla zdarma ke stažení na internetu, způsobila takové pozdvižení na alternativní scéně, že je label Sub Pop okamžitě přibral do své stáje.

O novém projektu se Jonathan Snipes poprvé zmínil při koncertu své předchozí kapely Captain Ahab v pražském klubu Final před více než dvěma lety. Už tehdy bylo jasné, že „Ahaby“ hned po evropském tour rozpustí. Šílený disco-drum’n’bass-techno projekt, v němž Snipes jako zkušený autor hudby k artovým filmům a divadlu obstarával hudební a vizuální stránku sloužící jako pozadí pro striptýzovou performanci parťáka Jima Mersona, se pro něj jednoduše vyčerpal. Jakkoli ještě na festivalu Creepy Teepee v roce 2010, kde „Ahabové“ způsobili doslova lokální zemětřesení, se něco takového zdálo nepředstavitelné, Snipes už žil něčím jiným - „rapovou kapelou, se kterou by rád brzo přijel do Prahy“. „Brzo“ se protáhlo na dva roky a učiněno za dost mu bude až tento pátek na strahovské Sedmičce.

Se Snipesem kroutí v Clipping knoflíky a kontroluje spojení kabelů William Hutson, koumák, který má jinak vlastní noiseový projekt Rale, úlohu frontmana pak přebírá slušným afrem vybavený a na podiu nezastavitelně výřečný zpěvák a MC Daveed Diggs.

I uchu ne úplně přivyklému na rapovou muziku je z jejich debutové desky Midcity jasné, že tak docela nejde o čistou řeč „štrýtu“. Na to je Snipesův a Hutsonův přístup až příliš vědátorský a taky frekvence vulgarit typu „bitch“ nebo „fuck“ z Diggsových úst tak vysoká, že všechno ukazuje spíš na brutální experiment s formou i obsahem. Vlastně jde o podobné „prznění“ žánru jako v případě eurodiska v podání Captain Ahab. Přesto Clipping, hlavně díky showmanským schopnostem Diggse, nechybí hiphopová přesvědčivost a agresivita žánru vlastní.

Mainstreamovému úspěchu ale Clipping nejdou nijak vstříc. Raději zkoumají, co si v tomhle donedávna docela uzavřeném ranku s přísnými pravidly lze dovolit. Na další drzosti vůči žánru se můžete těšit za pár měsíců na jejich novém albu, na ochutnávky z něj pak už tento pátek v Praze.

Info

Clipping (usa) + support
25. 10. 2013 20:00
Klub 007 Strahov, Praha
Pořadatel: A.M.180 & Goldmine
Vstup: 250,-

http://clppng.bandcamp.com

http://am180.org

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Pozvánky

SOHN přesouvá evropské turné

SOHN přesouvá evropské turné

redakce |
Britský zpěvák a producent SOHN přesouvá své evropské turné. Původně měl vystoupit v půli listopadu v pražském Paláci Akropolis.
Spiritual post folk, Forest

Spiritual post folk, Forest

redakce |
Izraelská šestice Forest přiváží do Prahy nebeské melodie zpěvačky Orky Teppler podpořené čtyřmi vokály a širokou škálou moderních i tradičních nástrojů.

xp recenze

Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell
M.I.A. - AIM 60% M.I.A. - AIM

Akce

Rone (do 20/10)
fotoexpo (do 21/10)
blues alive (do 18/11)
literární klub (do 28/9)
beth hart (do 6/11)
fleet foxes (do 8/11)