PLAYER FM

Novinky / Pozvánky

Pozvánky

Psychedelici of Montreal poprvé v Praze

Psychedelici of Montreal poprvé v Praze

|

Početné desky kapely of Montreal mají i slabé momenty, ovšem koncerty zvládají na výbornou. Kevin Barnes a of Montreal vydali za 21 let existence úctyhodných 14 desek a bezpočet EPs, českému publiku se však představí v létě 2017 poprvé. Kapela z amerických Athens ve státě Georgia mění pravidelně svůj styl, sestavu i šatník, ovšem na pozadí je pořád zřejmá fascinace psychedelii 60. let.

Kapela of Montreal, kterou v roce 1996 založil Kevin Barnes, byla vždy vnímána jako indie rocková a to i přesto, že si od klasického indie rocku udržovala odstup a svou inspiraci hledala především v hudbě 60. let. V odstupu jí pomáhal fakt, že kapela byla součástí většího kolektivu tvůrčích hudebníků, který je známý jako The Elephant 6. V neustále se organicky měnící množině kapel, do které patří nebo patřili např. Neutral Milk Hotel, The Olivia Tremor Control nebo Elf Power se vždy sázelo především na kreativitu a originalitu hudby. A pokud se nějak hudba a styl kapely of Montreal dá definovat, tak jako neustále se měnící, překvapující novými polohami a styly.


Za úctyhodnou kariéru vydala kapela přes 14 desek a s lehkou nadsázkou by se dalo říct, že každé album je trochu jiné a něčím překvapuje. Ať už se jedná o šedesátkový psychedelický pop, sedmdesátkovou bezstarostnost nebo třeba afrobeat naředěný lo-fi folkem, pokaždé můžete očekávat nějakou novinku. Na zatím poslední desce Innocent Reaches je patrná inspirace Arcou nebo Charilift. Na tomto albu, které kapela představí v létě v MeetFactory, je také patrná snaha o oživení pomocí psychedeličtějšího a rockovějšího zvuku. EP Rune Husk, které vyšlo v letošním roce, skládá pro změnu hold Bowieho období Ziggyho Stardusta. Neuchopitelnost kapely výstižně pojmenoval magazín Pitchfork jako "paradox of Montreal" – čím více tvoří, tím míň je poznáte.


Jediným pevným bodem kapely, kde se vystřídalo už poměrně značné množství hudebníků, tak zůstává lídr a jediný zakládající člen Kevin Barnes. Ten se netají tím, že odmítá slepě následovat trendy a že dělá prostě to, co ho baví. Křečovitě nesleduje mainstream, ale s každou novou deskou s lehkostí vypouští do světa jeden objevný nápad za druhým. Skoro každý rok vyjde nové album s novou vizí. Kevin Barnes v několika rozhovorech přiznal, že je workoholik, který není nikdy unavený a že neustále cítí potřebu tvořit, protože jedině tak je šťastný.

Hudba je ale pro Barnese také terapií. Ostatně jeho věta "nechodím k terapeutovi, ale skládám hudbu" hovoří za vše. Často naráží na nepochopení okolního světa, protože jeho písně nejsou jen o všeobecných problémech a trápeních, ale jsou detailně osobní. Vzorovým příkladem může být album Aureate Gloom (2015), kde se vypořádává se svým vlastním rozvodem. "Rozhodl jsem se víc začít psát o svém osobním životě, do té doby jsem psal hlavně o šťastných věcech, ale to nereflektovalo můj aktuální stav mysli." Kevin Barnes o sobě tvrdí, že je extrémně normální, možná až trochu nudný. Při poslechu hudby of Montreal a při pohledu na jejich kostýmy a výtvarné pojetí scény toto jeho tvrzení určitě překvapí.

Info

of Montreal (us)
19. 7. 2017 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 450/490,- v předprodeji / 590,- na místě

www.facebook.com/events/436179136720788
www.facebook.com/MeetFactory

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Pozvánky

Stinka, harmonika, Kolena

Stinka, harmonika, Kolena

redakce |
Poslední říjnový den se v Souterrainu potkají harmonika s elektronikou, mladé nápady s postaršímí postupy a...
Živé kvety tentokrát v Kaštanu

Živé kvety tentokrát v Kaštanu

redakce |
Slovenská rocková skupina vznikla v Bratislavě roku 1994. V jejím čele stojí písničkářka, herečka a spisovatelka Lucia Piussi. Živě v Kaštanu.

xp recenze

Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were
Imodium - Element 80% Imodium - Element
Hurts - Desire 80% Hurts - Desire
Kamasi Washington - Harmony Of Difference 90% Kamasi Washington - Harmony Of Difference

Akce

mfdf (do 29/10)
kino brasil (do 5/11)
blues alive (do 18/11)
beth hart (do 6/11)
struny podzimu (do 9/11)