Zprávy / Pozvánky

Sci-fi na velkém plátně: Projekt 100

Sci-fi na velkém plátně: Projekt 100

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.09.2017

Projekt 100 přinesl do českých kin za dobu své existence od roku 1995 největší a nejprestižnější kolekci klasických filmů, které zhlédlo přibližně 830 000 diváků. V roce 2012 byl celý projekt inovován a rozdělen do každoročně se opakujících programových bloků mapujících historii světové i domácí kinematografie (americká klasika, evropská klasika, česká klasika, kultovní filmy 90. let a dětská klasika).

Po pěti letech vdechuje Asociace českých filmových klubů Projektu 100 nový život, když se vrací k formátu kolekce filmů. Ta však nebude nahodilá, ale bude vybrána vždy podle přesně daného klíče. Tímto klíčem bude postupné představování základních filmových žánrů a jejich vývoje od počátku ke dnešku. Výběr filmů daného žánru se bude řídit několika podstatnými kritérii, ke kterým patří zásadní význam pro filmovou historii, nesporná vizuální kvalita, vytvoření dostatečně kompaktní kolekce a divácká atraktivita. Základním dramaturgickým cílem nově koncipovaného Projektu 100 je udržení počtu diváků v domácích kinech a zároveň rozšíření divácké základny o žáky a studenty, kterým bude nabídnuta unikátní možnost prakticky sledovat vývoj vybraného žánru v rámci organizovaných školních projekcí. Navíc v prostředí, které je pro tyto filmy předurčeno - tedy na velkých plátnech kin.


"Rádi bychom filmy P100 nabídli kromě filmových klubů také studentům ZŠ a SŠ, proto když jsme přemýšleli, jaký formát by pro ně mohl být zajímavý, napadlo nás představovat ikonické filmy jednotlivých žánrů. Filmy vybavujeme podrobnými pedagogickými materiály i pracovními listy pro studenty a naším záměrem je zažehnout zájem o kvalitní filmy i mezi touto věkovou skupinou," říká Radana Korená, ředitelka přehlídky.

Jako první žánr se představí atraktivní sci-fi. Cesta časem i historií kinematografie začne u prvního filmového kouzelníka (Cesta na Měsíc), bude pokračovat českou stopou (Cesta do pravěku), zastaví se v Hollywoodu (Planeta opic) a přes jednoho geniálního evropského autora (Brazil) se dostane až do virtuální reality, která nás všechny obklopuje (Matrix). "Sci-fi je pro první ročník inovovaného P100 nejvhodnějším žánrem hned z několika důvodů: jedná se o žánr zastoupený v historii filmu od samotných počátků, žánr spoluvytvářející zásadní období dějin filmu, žánr kriticky a alegoricky reflektující politické a společenské systémy lidských dějin a žánr stále aktuální. Doufám, že je vybraná kolekce filmů dostatečně reprezentativní a zřetelně naznačuje možnosti filmové science-fiction," dodává hlavní dramaturg Jan Jílek.

Info

Asociace českých filmových klubů
Projekt 100

www.facebook.com/projekt100acfk
www.projekt100.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články