Zprávy / Offtopic-Novinky

Slavný seriál Zen žen vychází knižně

Slavný seriál Zen žen vychází knižně

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 12.01.2018

Slavný komiksový seriál Zen žen od Lely Geislerové vychází poprvé knižně. Navíc v netradičním formátu, který respektuje vertikální podobu stripu i přání autorky. Geislerová se v epizodách o vztazích nebo rodičovství inspiruje vlastním životem, příhodami svých sester a známých. Zen žen vychází ve spolupráci nakladatelství Labyrint a Paseka.

Kniha obsahuje přes dvě stovky epizod ze stripu, který v minulosti získal také komiksovou cenu Muriel. Autorčin nadhled, humor a cit pro psychologický detail povyšují důvěrně známé situace na zábavné etudy z nekonečného seriálu mezilidských vztahů. Zen žen je nejen o tom, jaké to je být dcerou, mámou, kamarádkou nebo manželkou. Vznik seriálu souvisí s minipříběhy, které si Geislerová kreslila na mateřské dovolené. „Když mi nějaký strip připadal moc osobní a měla jsem pocit, že ho nikdo nepochopí, tím víc lidí mi pak říkalo, že to dobře znají,“ říká Geislerová. „Zjistila jsem, že to, o čem jsem si myslela, že prožívám jen já, protože jsem divná nebo neschopná matka, mají i ostatní mámy.“ Inspirací pro Zen žen jsou často známí autorky nebo sestry Ester a Aňa. Podle Geislerové se občas někdo ve stripu pozná. „Zatím se mi nestalo, že by se někdo úplně naštval. A když se mi zdálo, že to je moc drsné, tak jsem prohodila role. To, co ve skutečnosti udělal chlápek, jsem nechala udělat ženu nebo naopak,“ říká Geislerová. „Mnoho Zenu žen obsahuje opravdovou pravdu,“ říká autorčina sestra Aňa Geislerová, jejíž život se pravidelně stává námětem stripu. „Je to svým způsobem animovaný sběrný dokument, zaznamenaný do tří oken,“ dodává.

Lela Geislerová (1975) je ilustrátorka, komiksová autorka, příležitostná zpěvačka, kostýmní výtvarnice. Vydala komiksová alba Magda a Lily a dvě mámy a svými ilustracemi doprovodila knihy Šťáva z mrkve, Rasta kuchařka, Cesta svatým Vít-ahem nebo deníkové zápisky své sestry Aňi P. S. Od roku 2010 pravidelně kreslí seriál stripů Zen žen. Spolupracuje se skupinami J.A.R. a Monkey Business; jako spoluautorka obalu k desce Objects Of Desire And Other Complications získala v roce 2007 ocenění Anděl. Je bývalou členkou kapel WWW a Coltcha. Má dvě děti - Ference a Máriu.

Info

Lela Geislerová – Zen žen (Nakladatelství Paseka a Labyrint, 2017)
www.paseka.cz/geislerova-lela-zen-zen-obrazovy-pruvodce-zivotem-moderni-zeny/produkt-4620

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články