Zprávy / Pozvánky

Struny podzimu rozmazlí Rufus Wainwright

Struny podzimu rozmazlí Rufus Wainwright

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.10.2013

Od roku 1996, kdy vznikl festival Struny podzimu, nepřestává dramaturgie udivovat vynikajícím výběrem interpretů. Podzimní Prahu tak poctily svým vystoupením hvězdy jako Jan Garbarek, Cassandra Wilson, Bobby McFerrin či Brad Mehldau, letošní program však přináší další slavná jména. Za všechny jmenujme alespoň Rufuse Wainwrighta.

Modrooký kanadsko-americký zpěvák byl k hudbě předurčen. Když je vaší matkou písničkářka Kate McGarrigle a otcem bouřlivák Loudon Wainwright, snad se ani jinou cestu vydat nemůžete. Rodiče se sice rozvedli, Rufus ale začal dobývat pódia v pouhých třinácti letech. Spolu s matkou, tetou a sestrou Marthou působil v projektu The McGarrigle Sisters and Family. V dospívání ho však ovlivňoval nejen folk, ale také opera nebo zpěvačky Edith Piaf a Judy Garland. Jako teenager začal pravidelně vystupovat po barech v Montrealu, jeho dema ale doputovala na stůl producentů a kariéra nabrala rychlejší obrátky. Přestěhoval se do New Yorku, vzápětí do Los Angeles a roku 1998 nahrál své první studiové eponymní album. Ceny a nominace se jen hrnuly, Rufus však nadále vystupoval jak sólově, tak se svou matkou a tetou či jiným synem slavného otce, Seanem Lennonem. Jeho druhé album, Poses, vznikalo ve slavném hnízdě umělců, newyorském Chelsea Hotel. Deska měla sice opět úspěch u kritiků, prodej byl však překvapivě nízký.

Začátek nového tisíciletí sice přinesl množství úspěšných kolaborací, od Marianne Faithfull po Antonyho Hegartyho, ale také závislost na drogách. Z té se úspěšně dostal a roku 2003 vydal hned dvě nahrávky – Want One a Want Two. Na další desku, Release the Stars, si fanoušci museli počkat další čtyři roky. Čekání se vyplatilo a hudební žebříčky se znovu otřásaly v základech. Šestá řadovka All Days Are Nights: Songs for Lulu obsahovala několik zhudebněných sonetů dalšího Wainwrightova hrdiny, Williama Shakespeara. Rufus se na výrazně intimním albu vyzpívával ze ztráty své matky, která zemřela na rakovinu.

Do širšího povědomí se však Wainwrightův tenor zapsal písněmi k úspěšným filmům. Cohenovo Hallelujah zná mladší generace téměř už jen z Rufusova podání ve Shrekovi, objevil se taktéž na soundtracku ke Zkrocené hoře, Moulin Rouge či Zoolanderovi, sám si dokonce vyzkoušel herectví ve filmech Letec a Heights.

V posledních letech prožívá Wainwright úspěchy nejen v profesním, ale i osobním životě. Před čtyřmi lety napsal úspěšnou operu Prima Donna, narodila se mu dcera Viva, kterou vychovává se svým snoubencem Jornem Weisbrodtem a Vivinou matkou, Lorcou Cohen. Ano, dcerou Leonarda Cohena. To vše se odrazilo na zatím posledním albu Out of the Game, které představil českým fanouškům minulý rok při zahajovacím koncertu festivalu Colours of Ostrava.

Prostředí Stavovského divadla mu bude vzhledem k jeho neskrývané lásce ke klasické hudbě jistě sedět. Opatřete si vstupenku zavčas, míst rychle ubývá.

Info

Struny podzimu uvádí:
Rufus Wainwright (usa)
21. 10. 2013 19:30
Stavovské divadlo, Praha

www.strunypodzimu.cz
www.rufuswainwright.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články