PLAYER FM

Novinky / Pozvánky

Pozvánky

Světová architektura na filmovém plátně

Světová architektura na filmovém plátně

|

Mezinárodní festival Film a architektura už pošesté představí v Praze a ve vybraných regionech filmy o architektuře a urbanismu. Hvězdou letošního programu je film REM o nejvýznamnějším architektovi současnosti Removi Koolhassovi nebo španělský film The Competition o zákulisí architektonických soutěží. Festival termínově navazuje na Den architektury a koná se od 30. 9. do 4. 10. Vybrané snímky uvede propagátor architektury Adam Gebrian. Část festivalu je zdarma.

"Festival Film a architektura provokuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí inovativních autorských dokumentů, experimentálních i hraných filmů. Každý ročník tvoří program několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru a rozšiřují povědomí o současné kvalitní architektuře, významných architektech a jejich tvorbě, stejně tak i o problematice vizí měst, sociálních a enviromentálních tématech," přibližuje festival Petra Čechová, dramaturgyně festivalu. Největším lákadlem šestého ročníku je dlouho očekávaný film REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, který natočil jeho syn Tomas. Na festivalu bude uveden v české premiéře v kině Světozor již 20. 9. jako předzvěst Dne architektury a festivalu Film a architektura. Po filmu následuje skype rozhovor s jeho tvůrcem Tomasem Koolhaasem, který povede Adam Gebrian. Dokument měl premiéru v září loňského roku na filmovém festivalu v Benátkách.


Jako festivalový warm up uvedeme v pražském prostoru CAMP Built to last - Relics of Socialist Architecture. Dokumentární projekt je sérií krátkých filmů o sovětské architektuře. Promítáme 29. 9. od 19:00 hodin. Vstup na dokument je zdarma. Další lahůdkou bude španělský film The Competition, který odhaluje zákulisí architektonické soutěže o stavbu muzea v Andoře a umožní pohled do prostředí nejslavnějších architektonických studií vedených osobnostmi jako je Jean Nouvel, Frank Gehry, Dominique Perrault, Zaha Hadid a Norman Foster. Film bude uveden za osobní účasti režiséra Angela Borrega Cubera, moderace se ujme loňský i letošní kurátor sekce Inspirace Adam Gebrian. Z inspirace Adama Gebriana si určitě nenechte ujít také film Big Time, jenž představuje dánskou kancelář mezinárodního významu Bjarke Ingels Group. Ta mimo jiné také zpracovala návrh Národní knihovny pro Prahu.

Nejobsáhlejší sekce festivalu bude věnována fotografům architektury. Představí se biografické filmy o fotografech Juliu Shulmanovi, Lucienu Herve, Andreasi Gurském nebo o manželech Becherových. V rámci sekce Archi.Kult, která zahrnuje pozoruhodná díla z dějin kinematografie proslavená také svým architektonickým a scénickým pojetím, bude uvedena legendární Kubrickova 2001: Vesmírná odysea. Další témata zprostředkují inspirativní příklady ze zahraničí a budou se týkat svobodomyslné tvorby Hermana Hertzbergera – nejvýznamnějšího architekta školních budov nebo možností revitalizace panelových sídlišť a jejich úsporné a efektivní přeměny na dostupné sociální bydlení. V rámci výročí 130 let od narození "otce panelových sídlišť" Le Corbusiera uvedeme v sekci Osobnost dva filmy věnované jeho životu a tvorbě. Festival proběhne v Praze, Brně a ve vybraných regionech a termínově navazuje na Den architektury.

Info

Festival filmů o architektuře a urbanismu
Film a architektura
20. 9. - 4. 10. 2017
Praha a regiony

www.facebook.com/events/1915557512033491
www.filmarchitektura.cz

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Pozvánky

xp recenze

Aneta Langerová - Na vlně Radosti 80% Aneta Langerová - Na vlně Radosti
Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell

Akce

Rone (do 20/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
literární klub (do 28/9)
fotoexpo (do 21/10)
jazz go to town (do 14/10)