Zprávy / Pozvánky

Světová premiéra opery Aloise Háby

Světová premiéra opery Aloise Háby

redakce | Zprávy / Pozvánky | 16.05.2018

Nejočekávanější produkcí ostravského festivalu NODO je opera Přijď království Tvé od Aloise Háby. Jediná dvě představení Hábovy šestinotónové opery, která vznikla v letech 1937–1942, se konají ve světové premiéře 24. a 25. června v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě. Pozoruhodné dílo s velkými, bizarními tématy nese podtitul Nezaměstnaní a mezi hlavními postavami jsou dělníci, ředitel továrny, Kristus nebo Lucifer. Základní myšlenkou opery je sociální spravedlnost, svobodné myšlení a protiválečný postoj. Provedením bude zaplněna ostudná mezera v historii české hudby.

Jediná dvě představení Hábovy šestinotónové opery se konají 24. a 25. června v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě a dílo exkluzivně pro festival studuje dirigent Bruno Ferrandis. Šestadvaceti pěveckých sól se ujmou čeští pěvci, sborových scén Canticum Ostrava v čele s Jurijem Galatenkem. Velký symfonický orchestr vytvoří Ostravská banda a ONO/ Ostrava New Orchestra. Scénická realizace tandem Jiří Nekvasil a David Bazika.

Mnozí poukazují na to, že tato opera bude znít kvůli mikrointervalům falešně. Alois Hába opakovaně uváděl, že jej k myšlence obohacení evropského hudebního jazyka o částečky menší než v evropské hudbě běžné půltóny, přivedla hudba rodného kraje. Dokládá to i úryvek z pozoruhodné fiktivní Hábovy přednášky, který byl otištěn v brněnských Hudebních rozhledech v roce 1927 (v souvislosti s recenzí Hábovy knihy Nauka o harmonii).

Info

Alois Hába: Přijď království Tvé
24. a 25. 6. 2018
Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články