Zprávy / Festivalové

Ve Valašském Meziříčí bude krásný den (s British Sea Power)

Ve Valašském Meziříčí bude krásný den (s British Sea Power)

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.05.2013

Předposlední červnový týden, 20. až 22. června, se ve Valašském Meziříčí uskuteční 31. ročník multižánrového festivalu Valašský špalíček 2013. Zahraniční hvězdou pátečního večera bude indie-kytarová kapela British Sea Power ze Spojeného Království, která se v Česku představila v roce 2004, a to díky spolupráci s Kateřinou Winterovou z Ecstasy of St. Theresa, ze které vzešla skladba A Lovely Day Tomorrow/Zítra bude krásný den v anglické i české verzi.

Od debutu The Decline of British Sea Power uplynulo deset let. Na svém kontě má kapela celkem pět řadových desek (a dva filmové soundtracky), z nichž ta prozatím poslední vyšla na začátku dubna s názvem Machineries of Joy. British Sea Power tvoří šestice hudebníků: Yan Scott Wilkinson (vokály, kytara), Neil Hamilton Wilkinson (vokály, baskytara), Martin Noble (kytara, klávesy), Matthew Wood (bicí), Abi Fry (viola, klávesy) a Phil Sumner (klávesy, kytara, kornet).

Kritici přirovnávají jejich tvorbu od The Cure a Joy Division až k Pixies a Arcade Fire. Vzhledem k bohatosti tvorby kapely je schopnost ustavičně překvapovat a těšit své posluchače opravdu těžký úkol, avšak i s novým albem kapela dokazuje, že ani v budoucnu nemíní ze svých standardů slevit. „Pokud se do British Sea Power zaposloucháte, zjistíte, že jejich hudba není o určitých místech a opravdu ani o cestě. Místo toho se víc zajímají o energii a jedinečný smysl inspirace,“ říkají pořadatelé Špalíčku.

V předvečer hlavního programu vystoupí v Amfiteátru v parku zámku Kinských český písničkář Jarek Nohavica, kterého bude na pódiu doprovázet skvělý polský akordeonista a klavírista Robert Kuśmierski. Nohavica uvede většinu svých nejznámějších písní a publiku neochudí ani o nové písně z nejprodávanějšího alba loňského roku Tak mě tu máš.

Na šesti scénách Valašského špalíčku se od 20. do 22. června 2013 představí na dalších padesát účinkujících a vystupujících domácích a zahraničních kapel, hudebníků, písničkářů, zpěváků a divadel, mj. Mandrage, dánští VETO, Princess Chelsea z Nového Zélandu, Čankišou, Robert Křesťan a Druhá Tráva, Accolective z Izraele, Cathy Davey z Irska, polští Fair Weather Friends a Diver, Boris Carloff, Please the Trees, Joe Black z Británie, Hangmás z Maďarska nebo divadlo Vosto5.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články