PLAYER FM

Novinky / Festivalové

Festivalové

Vítězem Be2Can je film 120 BPM

Vítězem Be2Can je film 120 BPM

|

Čtvrtý ročník festivalu Be2Can přilákal v Praze 6500 filmových fanoušků a uvedl 12 nejnovějších snímků ze tří prestižních festivalů Berlinale, Benátky a Cannes (od 12. října se pak představí v dalších městech ČR). V rámci letošního ročníku poprvé zasedla i pětičlenná studentská porota FAMU a vybrala nejlepší snímek z aktuální selekce. Za vítěze zvolila debut francouzského režiséra a scénáristy Robina Campilla 120 BPM, zvláštní uznání poroty si odnáší Nemilovaní Andreje Zvjaginceva. Na tři uvedené tituly Čtverec, Ta, která odešla a Krotká se mohou diváci těšit od 12. října v kinech.

"Kdybych chtěl používat superlativy, řeknu, že šlo o nejnavštěvovanější a nejambicióznější ročník. O nějaká nej ale tolik nejde. Letošní výběr filmů byl poměrně netradičně semknutý tématem rozpadu rodiny, ale velice členitý v tom, jak filmaři tento motiv zpracovali. Znovu se potvrdilo, že festivalový film je možná divácky náročný, ale rozhodně ne elitářský a nepřístupný. Těší nás velká divácká odezva na filmy. Nejde jen o čísla návštěvnosti, ale i na bezprostřední reakce. A sekci Božský Sorrentino nelze opsat jinak než otřepaným vtipem: Velká nádhera," řekl umělecký ředitel Be2Can Vít Schmarc.

Talentovaní zástupci nejmladší generace filmařů poprvé vybírali ze soutěžních titulů z festivalové "velké trojky" nejlepší film, kterému byla udělena Cena studentské poroty FAMU. "Za živé a nevšední ztvárnění výrazného společenského tématu, ve kterém se autor postupně pohybuje od veřejné až k intimní rovině, a přitom zachovává symbiózu obsahu a formy, jsme se rozhodli udělit hlavní cenu filmu 120 BPM. Zvláštní cena uznání patří filmu Nemilovaní Andreje Zvjaginceva za jeho mistrovské ovládnutí filmového jazyka a nekompromisní režijní pojetí," uvedl člen poroty Damián Vondrášek. V porotě zasedli aktivní studenti pěti kateder FAMU, kteří byli zároveň v posledních dvou letech oceněni na Famufestu: Damián Vondrášek (Katedra režie), Lucie Palkosková (Katedra scenáristiky a dramaturgie), Filip Marek (Katedra kamery), Kristýna Bartošová (Katedra dokumentární tvorby) a Miroslav Chaloupka (Katedra zvukové tvorby).


Úspěšné festivalové snímky zavítají od 12. do 18. října do Plzně, Zlína, Olomouce a Ostravy, v brněnském kině Scala a hradeckém Bio Central přivítají 1. českou retrospektivu Paola Sorrentina. To nejlepší z přehlídky přinesou také festivalová echa Be2Can, která zamíří do dalších 15 měst. Kompletní festivalový program se dozvíte na be2can.eu.

Švédský vítěz Zlaté palmy z Cannes 2017, konceptuální komedie Čtverec Rubena Östlunda, je plný jedinečných momentů krutého humoru a nezapomenutelných scén, zkoumá hranice společenské tolerance, politické korektnosti a umělecké svobody. Režisér v ní potvrzuje roli bystrého pozorovatele drobných mezilidských situací. Poukazuje na absurditu existence a sobectví domněle altruistické západní společnosti. Držitelem benátského Zlatého lva za rok 2016 je výjimečný artový film filipínského režiséra Lava Diaze Ta, která odešla. Filmový solitér v něm opět rozvíjí téma filipínských dějin s vyčerpávající klinickou přesností a odhaluje temné proudy, které dodnes formují jeho zemi. Snímek je pronikavou studií o propasti mezi chudými a bohatými, mezi minulostí a přítomností. Filmařská virtuozita a pečlivě artikulovaný "tichý vztek" pak dělají z Diazovy sugestivní meditace o povaze dobra ve světě korupce a podvodů jeden z jeho nejlepších a nejsoucitnějších titulů.

Do kin vstupuje také Loznicův nejnovější film Krotká, který je nekompromisní alegorií o stavu ruské duše i současné kultuře vězeňství jakožto dědictví Stalinova sociálního inženýrství, součásti státní mašinérie a nástroji moci. Režisérův popis jednoho zápasu, inspirovaný jak dílem Dostojevského, tak i Kafky nebo Gogola, neobvyklým způsobem mísí brutální realismus a expresionisticky pojatou satiru. Krotká je radikálním politickým filmem o zemi, kde úřady i lidé hrají roli fantomů – slouží jako prázdné schránky, které pouze imitují funkci, již by měly zastávat.

Info

Be2Can

www.facebook.com/Be2CanDistribution
www.be2can.eu

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Festivalové

Abrakadabra: PAF odhaluje první jména

Abrakadabra: PAF odhaluje první jména

redakce |
Šestnáctý ročník Přehlídky filmové animace a současného umění zve na minulé i současné obrazové manipulace i premiéry nových projektů klubových světoběžníků.

xp recenze

Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were
Imodium - Element 80% Imodium - Element
Hurts - Desire 80% Hurts - Desire
Kamasi Washington - Harmony Of Difference 90% Kamasi Washington - Harmony Of Difference
Olympic - 66 nej + 1 80% Olympic - 66 nej + 1

Akce

mfdf (do 29/10)
kino brasil (do 5/11)
next festival (do 25/10)
bluefest (do 13/11)
fleet foxes (do 8/11)