PLAYER FM

Novinky / Pozvánky

Pozvánky

Výbušné kubánské doutníky Jara Milka & The Cubalkanics

Výbušné kubánské doutníky Jara Milka & The Cubalkanics

|

Kubánský balkán? Balkánská Kuba? Protimluv či dobře zvládnutý eklektismus? Možná od všeho trochu. Faktem je, že vycházející hvězda world music má jméno Jaro Milko & The Cubalkanics. Snoubení stylu cumbia a neméně horkokrevných balkánských rytmů je totiž v pojetí Cubalkanics až vysoce nakažlivé.

Projekt kytaristy Jara Milka se zrodil před čtyřmi lety ve Švýcarsku a je bezesporu mírným paradoxem, že Milkovi rodiče emigrovali kvůli režimu z Československa, aby jejich syn později svou hudbou opěvoval Kubu. Je v tom ukrytá i značná dávka nostalgie. Prvotní myšlenka na ztvárňování kubánské hudby se zrodila právě při návštěvě „ostrova svobody“, kde se Jaro setkával s předměty a atmosférou svého dětství, všudypřítomným oldschoolovým designem, který vídával jako pachole. Ale to byly zatím jen hudební nápady, rozhodnutí přišlo během turné po USA spolu s Firewater, když auto opanovala cumbia kompilace, do které se všichni zamilovali.


Sám Milko začínal v dětství na klasickou kytaru, poté přešel na elektrickou, v mládí se vydováděl na punku i rocku, až skončil u jazzu, avantgardy a nakonec také balkánu ve skupině Prekmurski Kavbojci. Často těžil vychytávky z repertoáru Django Reinhardta a svou poctu Kubě založil právě na kytaře v doprovodu varhan, bicích, perkusí a trombónu. Překvapivě chybí basa, s čímž se vcelku hravě popral trombonista Luke Briggen, který některé basové party převzal.


V muzice Milkových Cubalkanics převládá šedesátkový a sedmdesátkový feeling, Jarova klouzavá kytara, latina mírně šmrncnutá ska, která vás roztančí během několika vteřin. Texty a hudba pochází výhradně z Jarovy dílny, kromě Briggena jsou členy kapely také Eric Gilson, Eric Gut a Ines Brodbeck. Jejich velebený, svěží a nadmíru chytlavý debut Cigarros Explosivos! budete mít konečně možnost vidět naživo i v Praze, a to přímo na lodi Kristian Marco ukotvené u vltavské Náplavky, nebo 11. července na festivalu Colour Meeting v Poličce.

Info

Jaro Milko & The Cubalkanics (ch)
7. 6. 2014 19:00 Kristian Marco, Praha

11.7.2014 Colour Meeting, Polička

http://www.cubalkanics.com

https://www.facebook.com/events/1487868508111088/?fref=ts

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Pozvánky

Arcade Fire poprvé v České republice

Arcade Fire poprvé v České republice

redakce |
Kanadská šestice Arcade Fire přřijede vůbec poprvé do Čweské republiky. V Prasžké O2 Aréně představí nejen svou letošní novinkovou desku Everything Now.
Výplata, Sanitka a křest Vole

Výplata, Sanitka a křest Vole

redakce |
Žádné ortodoxní podlazené céčko déčko, ale čisté abstraktní punkové šílenství. Vole pokřtí své debutové EP společně s Tropical Trash.

xp recenze

Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art
Actress - AZD 80% Actress - AZD
Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo 100% Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo
Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon? 80% Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon?
Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim 100% Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim
Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Elton John - Diamonds (deluxe version) 100% Elton John - Diamonds (deluxe version)
Jaromír Nohavica - Poruba 80% Jaromír Nohavica - Poruba

Akce

partitury pro mahlera_jihlava (do 17/2)
thelma (do 14/1)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)
Animal Music (do