Zprávy / Pozvánky

Výstavní projekt Arrival City: Jihozápadní město

Výstavní projekt Arrival City: Jihozápadní město

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.09.2018

Jak migrace proměňuje města? Jak se migrace projevuje v architektuře, v uspořádání bydlení, služeb a veřejného prostoru? Co se stane s městským prostorem, když jej začnou využívat nově příchozí obyvatelé z různých koutů světa? Tyto otázky si klade výstavní projekt Arrival City: Jihozápadní město, který od 15. září do 13. října představuje Goethe-Institut a Anthropictures v prostorách pražskách Kasárna Karlín.

Výstava Arrival City: Jihozápadní město přibližuje s pomocí textů, fotografií i audiovizuálních instalací, veřejný prostor sídlišť, které se staly novým domovem pro tisíce lidí převážně z východní Evropy a ze zemí bývalého Sovětského svazu. Koncept je přitom postaven na původně německém výstavním projektu Making Heimat: Germany Arrival City, který se poprvé úspěšně představil na 15. Bienále architektury v Benátkách a jenž formuloval základní teze o tom, jak by mělo ideální „město příchozích“ vypadat, aby z něj mohli profitovat jak místní, tak nově příchozí. Kurátoři pražské výstavy ze studia Anthropictures k těmto tezím přidávají své vlastní poznatky a teorie, které reagují na lokální pražský kontext.

Pražská výstava je jednou z devíti variací na téma „města příchozích“, tedy „arrival city“, které Goethe-institut chystá po celém světě. Místy, která nabízejí svou vlastní odpověď vztah migrace a města, jsou tak kromě Prahy ještě Bostn, New York, Karáčí, Bombaj, Lima, Caracas, Marseille, Liverpool, San Francisco a Santiago de Chile.

Výstava, umístěná v bývalém bazénu pražských Kasárna Karlín, byla zahájena 15. září v rámci festivalu Zažít město jinak, a až do 13. října ji doprovodí pestrý program. Filmové projekce, ochutnávky jídel, komentovaná procházka po Praze či panelová diskuze s německými odborníky na integraci jsou pořádány v rámci evropského projektu Shared Cities: Creative Momentum.

Info

15. 9. 2018 – 13. 10. 2018
Kasárna Karlín, Praha
web projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.