Zprávy / Festivalové

PAF: Co je to animace?

PAF: Co je to animace?

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.11.2015

Přehlídka animovaného filmu (PAF) je festivalem filmové animace a současného umění – ve své dramaturgii se jako jediná v České republice dlouhodobě věnuje širokému pojetí fenoménu animace v kontextu kinematografie a vizuálního umění. V rámci PAFu jsou v Olomouci představovány tematicky zaměřené programové sekce, jež jsou vždy koncentrovanou sondou do oblasti vizuální kultury, a zároveň svébytnou odpovědí na podtitul PAFu Co je to animace?

Rok 2015: Expandující PAF
Čtrnáctý ročník festivalu v průběhu čtyř dní nabídne soutěž současného pohyblivého obrazu, filmové projekce, instalace a výstavy, performance, přednášky, prezentace, workshopy a koncerty – celkem slibuje více než sedmdesát programových položek. Svou tvorbou se představí takřka stovka hostů z České republiky a ze zahraničí. Oproti loňsku jde tedy o mimořádný nárůst. Díky rozšíření programu PAF navýší také diváckou kapacitu.

PAF letos expandoval také ve svých celoročních aktivitách: v roce 2015 uspořádal sám či ve spolupráci s dalšími subjekty téměř čtyřicet akcí v České republice i zahraničí. Vedle událostí spojených s projektem Festivaly živého kina to byla především rozsáhlá dubnová výstavní akce XY, hudební bienále PAF na konci léta, první ročník knižního veletrhu autorských a nezávislých publikací LITR a naposledy listopadový festival PAF New York 2015 v New Yorku.

V rámci 14. Přehlídky animovaného filmu budou prezentovány výsledky celoroční spolupráce v rámci projektu Festivaly živého kina (spolupráce české a norské platformy pro film a současné umění pohyblivého obrazu), během které PAF produkoval vznik několika exkluzivních mezinárodních projektů, performancí, instalací a přednášek. Některé z nich PAF představil již v říjnu 2015 v norském Stavangeru na partnerském festivalu Screen City, jiné se ve světové premiéře uvede poprvé na PAFu.

Divoká léta československá animace
Klíčová sekce letošního PAFu Divoká 60., kterou jako hostující dramaturg připravuje vizuální umělec a pedagog Pavel Ryška, představí v českém kontextu unikátní pohled na dílo kreslíře Jiřího Wintera Neprakty, a to skrze osobnosti, které měly na jeho tvorbu přímý vliv. Nepraktovo dílo ovlivnilo několik generací tuzemských čtenářů ilustrovaných časopisů. Přednášky a projekční pásma tak nechají diváky nahlédnout na Nepraktovu kontroverzní tvorbu současným pohledem.

"Naším cílem je předkládat nečekaná spojení na poli tuzemské animace, ilustrace, televizní, filmové a multimediální tvorby. Jedná se o ojedinělý projekt, který se v rámci PAFu snažíme realizovat, tedy mapovat málo známé nebo dosud neodhalené souvislosti v dějinách českého umění a animace," shrnuje východiska sekce hlavní dramaturg festivalu Martin Mazanec.

Významným hostem sekce je fázařka Edita Picková, dlouholetá pracovnice Krátkého filmu Praha, jež úzce spolupracovala s legendárním autorem animovaných filmů Zdeňkem Milerem, jehož filmy na PAFu osobně představí. Paní Picková rovněž v rámci programu povede animační dílnu pro děti.

Jiné vize 2015
Soutěž PAFu Jiné vize již devátým rokem mapuje nejzajímavější úkazy na poli současného českého pohyblivého obrazu, které oscilují na pomezí videoartu, animace a výtvarného umění. Soutěžní desítka děl je každoročně prezentována na řadě míst České republiky a v zahraničí (v roce 2015 New York, Texas, Island, Slovensko ad.).

Letošní díla do soutěže nominovala přizvaná kurátorka, filmová teoretička Lenka Střeláková. Ta se rozhodla klást důraz na jejich formát a akcentovat dlouhodobou snahu PAFu o autentické zpřístupnění prací Jiných vizí veřejnosti. Její záměr vystavit všechna díla v prostorově náročné a invenční podobě tak, jak byla autory původně zamýšlena, si vyžádal přesunutí výstavy Jiných vizí do prostorově velkorysého atria olomouckého Konviktu, kde bude veřejnosti zdarma přístupná po celou dobu konání festivalu. Díla budou rovněž promítnuta v kinosále. Vyhlášení vítězů Hlavní ceny a Ceny diváků proběhne v rámci slavnostního zakončení PAFu v neděli 6. prosince.

Kolem soutěže se během let vytvořila samostatná programová sekce mapující otázky archivace nebo distribuce podobných děl, jaká jsou zastoupena v soutěži. Letošní ročník přinese kulaté stoly a diskuze odborníků na téma autorské právo a databáze. Přednášku na téma Autorské právo a filmový autor prosloví právník specializující se na problematiku autorskoprávních vztahů Ivan David.

Animace na hraně prostoru a světla
Sekce Animace animace zkoumá pozici animace jako jednotícího principu lidské zkušenosti během vnímání pohyblivých obrazů, a to skrze výstavy a unikátní audiovizuální performance, z nichž mnohé vznikají exkluzivně pro PAF. Jedná se často o festivalem iniciované mezinárodní spolupráce českých a zahraničních umělců, v řadě případů pak půjde o světové premiéry.

Poprvé budou v Olomouci představeny umělecké kooperace produkované PAFem v rámci mezinárodního projektu Festivaly živého kina. Britský vizuální umělec Greg Pope připravil společnou kinematografickou performanci s českými výtvarnicemi a hudebnicemi Veronikou Vlkovou a Kateřinou Koutnou, společný projekt slovenského hudebníka Pjoniho a vizuálního umělce Jána Šicka Plain využije nově vyvinutého mappingového systému složeného z desítek rozanimovaných pásů strukturujících prostor divadelního sálu.


Nastupující generaci globálně propojených umělců vede zájem o pohyblivý obraz často k nečekaným výsledkům. Norský umělec Lars Holdhus pod pseudonymem TCF skrze hudbu a obraz ohledává kódovaný svět počítačových algoritmů a svou vizi v rámci PAFu přetaví v technicky náročné živé vystoupení. Japonský autor Takashi Makino ve své performanci Space Noise 3D kombinuje zvukový šum s digitálními a analogovými zdroji obrazu a navazuje tak na tradici expanded cinema. Americký výtvarník Jonathan Monaghan pracuje s vizualitou počítačových her jako materiálem pro tvorbu 3D tištěných objektů.

Výraznou osobností sekce bude i malawský konceptuální umělec, performer a situacionista Samson Kambalu, jehož instalace na letošním benátském Bienále vyústila v soudní při. "Kambalu proslul zejména konceptem vlastní náboženské filozofie – Hollybalismu, a Nyau Cinema, krátkými filmovými performancemi, které nabourávají stereotyp časového a prostorového zážitku s filmem a záměrně se vzdalují západnímu vnímání času. Důležitou součástí děl je místně-specifický způsob jejich instalace," prozradila kurátorka Kambalovy výstavy na PAFu Marie Meixnerová. Samostatná výstava Samsona Kambalu potrvá v Galerii U Mloka od 3. prosince do 11. ledna.

Vztah hudby a obrazu prozkoumá série koncertů provázaných s pohyblivým obrazem. V pátek 4. prosince vystoupí v Berlíně působící futuristický hudebník Lotic po boku site specific instalace vizuálního umělce Michala Pustějovského. Sobotní koncert bristolského post-industriálního jednočlenného projektu Vessel doplní projekcí portugalský filmař Pedro Maia. Závěrečný nedělní koncert festivalu pak odehraje objev britské scény Blue Daisy.

Koncerty, instalace či performance navazují na sérii autorských prezentací a přednášek, v nichž jednotliví umělci (Lars Holdhus, Pedro Maia, Takashi Makino, Jonathan Monaghan, Greg Pope ad.) přiblíží technologické postupy a kontext vzniku své tvorby. Vídeňský experimentální filmař Martin Arnold pak na základě svého aktuálního výzkumu připravil pro PAF přednášku o mrkání, odborník na experimentální film Martin Čihák představí filmy klasiků žánru Jamese a Johna Whitneyů.

PAF Art - Umělec má cenu
Výstavní program, již tradičně volně přístupný veřejnosti, se odehraje na několika místech Olomouce (Galerie U Mloka, Umělecké centrum UP / Konvikt, Vitrína Deniska). Jeho součástí budou výstavy Marka Delonga, Davida Možného, Jonathana Monaghana, Samsona Kambalu a mezinárodní kolektivní výstava digitálních internetových umělců ve ScreenSaverGallery. PAF se v letošním roce poprvé stane dějištěm slavnostního předávání devátého ročníku ceny pro umělce nad 35 let – Ceny od Vladimíra Havlíka, jejímž laureátem pro rok 2014 byl olomoucký performer a pedagog Vladimír Havlík. Slavnostní vyhlášení prestižního ocenění proběhne v rámci zahajovacího ceremoniálu PAFu ve čtvrtek 3. prosince od 19 hodin.

Aport animace – dětský program, workshopy i chuťovky pro dospělé
V sobotu a v neděli proběhnou na Konviktu vždy od 9:30 hodin projekce filmů určených pro nejmenší publikum: loutkový film Zahrada Břetislava Pojara podle stejnojmenné knížky Jiřího Trnky a pásmo animovaných filmů pro děti, které natočili studenti a absolventi českých uměleckých škol, Animáčky 2. Pro děti je určena i nedělní dílna Malí animátoři, která proběhne v Divadle na cucky v kulturním a komunitním centru Wurmova 7, nebo animační workshop s Editou Plickovou v rámci sekce Divoká 60. Dospělým divákům nabídne PAF půlnoční projekce celovečerních animovaných filmů Shirley: Vize reality, Ku! Kin-dza-dza a Cafard a během dne pak také celou řadu klasických animovaných filmů, pásem nebo autorských prezentací projektů z oblasti animace, audiovizuálního umění a počítačových her. Zástupci studia Paperash představí hru Dark Train, Vladimír Kudělka uvede svůj autorský projekt Rememoried a olomoucká společnost Vicious Mime nastíní vývoj hry Other Inside.

PAF Fashion – exkluzivní designový projekt Alexandra Campaze
Od roku 2012 PAF úzce spolupracuje s newyorským módním návrhářem Alexandrem Campazem. V minulých letech pro PAF navrhl designová trička (2012) nebo šály (2013), vycházející vždy z vizuálu aktuálního ročníku PAF. Letos Campaz připravil nový unikátní umělecký projekt – exkluzivní kolekci designových triček Infinity + 1 v limitovaném nákladu.

Info

Přehlídka animovaného filmu v Olomouci
3. - 6. 12. 2015

www.facebook.com/PAFOlomouc
www.pifpaf.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Groove Brno přidává Fun Lovin’ Criminals a Mezzoforte

redakce 26.03.2024

Instrumentální jazz-funková formace Mezzoforte patří k tomu nejzajímavějšímu, co dal Island hudebnímu světu.

Kompletní program Full Moon Stage 2024

redakce 25.03.2024

Žánrově je program scény rozpřažen od euforického popu přes psychedelii, rap, africkou elektroniku až k razantnímu postpunku. Devatenáct jmen, devatenáct svébytných přístupů.

Respect Festival oznamuje program

redakce 25.03.2024

Pestrá směs, kterou jinde neuslyšíte, od mizejících tradic po současné globální fúze, od veteránů žánru po horké novinky.

Rock for People přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga nebo The Darkness

redakce 24.03.2024

Kerry King loni oficiálně založil svou sólovou superskupinu složenou ze známých thrashmetalových hudebníků.

Partiboi69 (Live) a ďalšie mená Pohody

redakce 23.03.2024

Luxemburský raper Maz Univerze organizátori očaril na nemeckom festivale Reeperbahn. Originálny flow a texty, ktoré sa dotýkajú rôznych tém.

Finále Blues Aperitiv

redakce 22.03.2024

Pořadatelé garantují třem kapelám, které vybere mezinárodní porota nebo diváci ze sedmi finalistů postup na letošní ročník festivalu.

Sharpe vylaďuje široký line-up

redakce 18.03.2024

Festival prezradil ďalších hudobných interpretov, medzi nimi umelcov pôvodom z Islandu, Bangladéša, Chorvátska, Rakúska, USA, Austrálie, Španielska.

Letní filmová škola nabídne větší komfort

redakce 18.03.2024

Diváci při stejném počtu akreditací v prodeji jako loni mohou očekávat nový sál, více repríz atraktivních titulů a více projekcí denně.

Respect Festival zahájí v Paláci Akropolis

redakce 17.03.2024

Sérii doprovodných festivalových koncertů odstartuje projekt Erwana Keravece, který představí rané skladby Philipa Glasse z roku 1969.

Festival Mladá kamera: filmy, soutěž, trojkoncert

redakce 14.03.2024

Padesátka snímků filmařů do třiceti let v hlavní soutěži, pamětnické ohlédnutí a trojice koncertů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace