Zprávy / Festivalové

ProtimluvFest otevře 12. ročník

ProtimluvFest otevře 12. ročník

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.10.2018

Stavte se na již 12. ročníku Mezinárodního literárního festivalu ProtimluvFest 2018. Tato ostravská přehlídka přivítá na 25 literárních hostů ze sedmi zemí Evropy a ve třech dnech, od středy 17. října do pátku 19. října, uvede kromě autorských čtení a debat také workshop, výstavu ilustrací autorů dětského nakladatelství Baobab nebo koncert rakouské kapely Pendler.

Festival předznamenává téma osmičkového výročí a „zmizelé republiky“ a oficiálně ho zahájí večer věnovaný připomínce událostí roku 1968 a následné normalizaci. Při této příležitosti vystoupí s Ostravou spjatý prozaik Ivan Binar, který zde studoval a žil do svého nuceného odchodu do exilu v Rakousku v roce 1977, a dále známý slovenský sociolog, bývalý disident a zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí Fedor Gál. Přehlídku otevírá autorské čtení maďarské prozaičky a básnířky Krisztiny Tóthové, která bude číst ze své nové povídkové knihy Pompa panteří, v níž reflektuje ožehavá maďarská témata současnosti, jako jsou nemoc i chudoba, úpadek a rozklad, migrace, soucit a jeho nepřítomnost.


Poprvé zavítají na přehlídku hosté z Německa při příležitosti vydání knihy VERSschmuggel, na níž se podílelo šest básnických dvojic z České i Německé republiky a která zanedlouho vychází dvojjazyčně v nakladatelstvích Protimluv z Ostravy a Wunderhorn z Heidelbergu. Během večera vystoupí Božena Správcová, Léonce W. Lupette, Birgit Kreipe a Pavel Novotný. Přehlídka se odehraje na čtyřech místech v centru Ostravy – v Domě umění, Antikvariátu a klubu Fiducia, v Centru Pant a klubu Parník. Výstava ilustrátorů z Baobabu se uskuteční v Galerii Jáma 10.

Info

ProtimluvFest 2018
17. - 19. 10. 2018
Ostrava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články