Zprávy / Nové desky

Průvan v hlavě: Monika Načeva

Průvan v hlavě: Monika Načeva

redakce | Zprávy / Nové desky | 06.09.2017

OHODNOŤTE DESKU

Právě vychází singl Průvan v hlavě z nové stejnojmenné desky zpěvačky a herečky Moniky Načevy. Při přípravě alba opět potkala s básnířkou Sylvou Fischerovou a DJ Five. Poprvé na albu spolupracuje se slovenským beatmakerem Valérem Smutkem alias Tentato, jehož tvorba dává tušit nadějnou budoucnost elektronické scény. Díky kombinaci těchto silných osobností vznikla deska, která spojuje dva zdánlivě rozdílné světy – křehká slova zpívaná sametově uhrančivým hlasem Načevy doplňují temně vrzající a úderné beaty Tentato a Five. Křest alba Průvan v hlavě, které vychází na labelu Ajlavmjuzik, proběhne dne 29. září 2017 v prostorách Anežského kláštera, Národní Galerie v Praze v rámci letního programu Anežka LIVE! Vstupenky lze zakoupit v předprodeji na GoOut za 150 Kč.

Singl Průvan v hlavě, který právě vychází, reprezentuje novou desku Moniky Načevy velmi výstižně. Poeticky něžná sic mnohdy tíživá slova Sylvy Fischerové jsou vystřídána drsnými beaty, skřípotem a hluky. Nejedná se o boj, ale o souhru - často znepokojivě naléhavý zvuk je důkazem toho, že zdánlivě nevinné obrazy mají i druhou tvář. V některých písních převládá elektronika, jako je tomu např. v písni Teror, kde se zpěvaččin hlas až zdánlivě topí a mění ve stroj, zatímco jinde (Když tě obejmu nebo A potom tam viděla II) mají větší prostor slova, vytvářející znepokojivé obrazy odcizení, opuštěnosti, matných vzpomínek na cosi v minulosti, co se každou chvílí může rozpadnout.


"Básnické texty Sylvy Fischerové jsou pro mě rovnocenným pokračováním zhudebňování silných básní po dlouholeté spolupráci s Jáchymem Topolem. Cítím stejně silné propojení," vyjádřila se Monika Načeva o básnířce a spisovatelce, která debutovala v roce 1986 básnickou sbírkou Chvění závodních koní. Její verše byly přeloženy do řady jazyků, dva básnické výbory vyšly ve Velké Británii, výbor Stomach of the Soul dokonce v USA.

S DJem Fivem, který je jedním z nejvypracovanějších a nejúspěšnějších turntablisů v ČR a je několikanásobným vítězem československých šampionátů DMC a ITF, spolupracovala Načeva již na albu Mami (2007). Díky němu se setkala se slovenským beatmakerem, který si říká Tentato. Rozhodla se s ním spolupracovat na novém albu Průvan v hlavě. Tentato se inspiruje zvukovými efekty a sound-designem, nebojí se kombinovat styly jako trip hop a chill-step a jeho tvorba je založena na jeho intenzivním studiu gramofonových technik – vytváření rytmických zvuků, tzn. škrábanic.

Načeva společně s Tentato a DJ Five nicméně vytváří svět silný a stabilní. Možná se do něj někdy neumíme trefit a možná nám často "vteřiny uhýbají, vteřiny zahýbají", ale klidný hlas Načevy a tvrdé scratche a beaty udávají našemu životu poměrně hodně přijatelný a pevný rytmus. Křest desky proběhne v pátek 29. září v Anežském klášteře. Kmotrem alba, jehož obal vytvořil umělec Josef Bolf, bude Otto M. Urban. Jako support vystoupí skupina BA:ZEL.

Info

Průvan v hlavě:
Monika Načeva (křest alba)
29. 9. 2017 20:00
Klášter Sv. Anežky České, Praha

www.facebook.com/events/469624370076997
www.facebook.com/Monika.Naceva

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články