Články / Offtopic / / Komix

Psycho (Sága 4)

Psycho (Sága 4)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 08.10.2017

Většina programů se bez drog ani nedá dělat.

Po vyhrané bitvě vždycky nastane mezidobí plné skrývání, pochybností a strachu, které utne až bitva další. A právě v něm se s Markem, Alanou, malou Hazel a její babičkou ocitáme. V tomhle období je to nejdůležitější mít co jíst, kde bydlet. A přežít starání se o hyperaktivní hybridní dítě dvou znepřátelených ras, alespoň pokud jste jako Marko otec na mateřské. Alaně se zatím splnil sen a stala se herečkou. V poloilegálním virtuálním pořadu/divadelní hře, které ji jako každou správnou umělkyni dovedlo k drogám. Soap opera je pryč. Nastává mezihra, ve které černobílou televizi popadl amok.

Věděla jste, že na průjem se dá umřít, že se můžete doslova usrat k smrti?

Brian K. Vaughan chytře přeskočil nezajímavé období a po první trilogii črtá, kudy se bude směr vyprávění ubírat dál. Snaží se moc neprozradit a trumfy tahá pomalu, přidává nové postavy. Mezi nejzajímavější patří revolucionář (původně uklízeč v nemocnici) brojící proti robotickému království, který se zmocnil syna Prince Robota IV. a na své cestě za převratem nechává v tratolišti krve pěknou řádku mrtvol. Ve světě, kde z prdů vznikají vesmíry, nic neobvyklého. Skupina zneschopněného Vůle se pomalu propracovává k tomu, aby ho dostali z vegetativního stavu. Nechybí ani sexuchtivá pavoučice v explicitní vzpomínce a klasická (ne)konverzace o důvodech mít či nemít děti.

Víc chemie je i mezi mnou a mojí ségrou!

Vizuální stránka se v téhle knize drží při zemi, Staplesová tentokrát zachycuje běžnou krajinu, trávu, dětské hřiště, i domy jsou v klasickém západním stylu a navozuje tím atmosféru obyčejnosti, klidu a nudy ze skrývání, kdy hrdinové neprchají před armádou jedné nebo druhé strany. Právě ona absence nebezpečí vyostřuje konflikty hlavního manželského páru. Největším nebezpečím už není fúzní puška, ale flirtující družinářka, kamarádi nabízející drogy, narušitelé vztahu. Planeta robotů působí naopak chladně, odměřeně, ale skvělé vykreslení jednotlivých kast (lůza je černobílá, král má největší obrazovku s rozlišením 4K) i únos mladého prince mají díky trefným kresbám na obrazovkách skvělý náboj.

Vypadni mi z baráku!

Čtvrtá Sága nabízí nový rozjezd plný slibných zápletek. Hrdinové si odpočinuli a moc jim to nesedlo, tak Vaughan v závěru šlape na plyn a navnazuje na pokračování. Zápletka „co kdyby Romeo a Julie nezemřeli, ale museli spolu vychovávat dítě“ ve vnadivém sci-fi kabátku stále prozkoumává zajímavé zákruty, u kterých by neměl chybět žádný milovník dobrých příběhů.

Info

Fiona Staples, Brian K. Vaughan - Sága 4 (BBart, 2017)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3233

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články