Články / Rozhovory

Sophie Hunger: Lepší cizinka než patriotka

Sophie Hunger: Lepší cizinka než patriotka

Anna Mašátová | Články / Rozhovory | 17.10.2016

Časy, kdy byla písničkářka Sophie Hunger označována za nejlépe střežené tajemství země helvétského kříže, jsou už dávno pryč. Dvaatřicetiletá Švýcarka dneska s lehkostí zaplňuje velké sály a v prodeji alb šplhá do statisíců. Od roku 2006, kdy se vydala na sólovou dráhu, natočila pět dlouhohrajících desek a dokonce předvedla své herecké nadání v několika filmech. Stejně jako od malička střídala země pobytu, přeskakuje v dnešní době nejen od nástroje k nástroji, ale i z jedné řeči do druhé. A třetí či čtvrté.

Sophie Hunger není tvé pravé jméno, proč právě tento umělecký pseudonym?
Není tak docela pseudonymem. Je to mé druhé křestní jméno a příjmení mojí maminky za svobodna. Ve Švýcarsku se jméno Hunger pojí s kmenem Walserů, který před tisíci lety přešel Alpy. Byl proslaven svou sílou a houževnatostí, byli to tvrdí, paličatí lidé, přebývající pouze v nadmořské výšce nad tisíc metrů. Tím je, myslím, řečeno vše.


Coby dcera diplomata ses v dětství dost necestovala, v čemž jsi ostatně nepolevila ani jako muzikantka. Je pro tebe snadné přizpůsobit se novým kulturám a místům?
Je to pro mě jednoduché, dokonce snadnější než se přizpůsobit mé vlastní kultuře! Jsem mnohem lepší cizinka než patriotka.

Kde jsou vlastně kořeny tvého muzikantství a hudebních vlivů, v rodině?
Hudba byla v mojí rodině vždy přítomna. Oba rodiče i sourozenci hrají na hudební nástroje, dědeček byl profesionální muzikant a herec. Vliv měla veškerá muzika, co poslouchám, všechny ty velké žánry dvacátého století, kromě techna. To mi dechberoucí nikdy nepřipadalo. Potřebuji změny harmonií a melodie.


Zpíváš několika jazyky – je nějaký, který ti připadá pro zpěv příšerný?
Jsem přesvědčena, že zpěvné jsou všechny jazyky, je to jen otázka tradice.

Jaká slova se ti líbí pro svou zvukomalebnost?
Je jich tolik! Třeba cyanide nebo carbon fibre v angličtině. Či Terpentin a Weltmeister v němčině nebo slovo pénible ve francouzštině. Často se snažím napsat celou píseň motající se právě kolem takových výrazů, abych si je mohla i zpívat.

Tvým prvním zahraničním koncertem vůbec bylo vystoupení s krajanem, trumpetistou Erikem Truffazem v Praze. Jak tato spolupráce vznikla?
Marcello Guiliani, Erikův basák, který taky napsal většinu jeho písní, produkoval mou první desku, a tak jsme se, myslím, seznámili.

Na albu 1983 jsi nazpívala jednu z mých nejoblíbenějších písní, Le Vent Nous Portera od francouzské kapely Noir Désir. Vyrůstala jsi na nich?
Ano, s kamarádem jsme tuhle píseň vždy poslouchali, a i když jsme nerozuměli slovům, cítili jsme, že mluví o věčných tématech. Do přepracování jsem chtěla promítnout vznešenost a důstojnost, kterou v originále postrádám.

Pokračování rozhovoru najdete v magazínu Full Moon #55.

Info

Sophie Hunger (ch)
24.10.2016, Palác Akropolis, Praha
www.sophiehunger.com
www.facebook.com/events/1801453780089975

Foto (c) Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace