Články / Reporty

Tahle show je to, co jsem udělal se svým životem (Hugleikur Dagsson)

Tahle show je to, co jsem udělal se svým životem (Hugleikur Dagsson)

Tomáš Kouřil | Články / Reporty | 09.12.2018

Velvet Comedy je první pražský stand-up v angličtině, který funguje na pravidelné týdenní bázi. Poskytuje prostor pro lokální komiky i ty, kteří se svým pořadem obráží více zemí. Jedním z takových je i Hugleikur Dagsson, islandský karikaturista proslavený svými mimořádně černohumornými kresbami. Dělá si v nich legraci ze společnosti, médií, náboženství, mindráků, strachu a lidské nemotornosti. Stand-up, se kterým ke konci roku 2018 objíždí Evropu, má jako jakýsi vedlejšák. Který je stejně úderný a nemilosrdný jako jeho kresby.

Dagssonovy kresby jsou postavené na velmi šikovném popichování těch nejbolavějších míst. Když začal tím, že Česká republika je jediná země ještě depresivnější než Finsko, kde byl se svým stand-upem předtím, byl to teprve decentní rozjezd. K prvnímu „záseku“ posloužily severské státy - jen co briskně vysekl švédský a dánský přízvuk, tnul do norských blackmetalistů, kteří sice vypalují kostely a jedí lidské maso, ale co naplat, když norština zní jako „haťla ťaťla“.

Dagsson jde proti klišé o zachmuřelých Seveřanech, díky poťouchlému výrazu i hlasu a hlavně živelné energii působí spíš jako ukecaný italský kadeřník. Který se stejně jako jeho kresby nebojí otřít o cokoli. A nevyhýbá se ani tomu, dělat si krutou srandu sám ze sebe. Třeba explicitní etudu o flatulování ukončil slovy: „Ano. Je mi jedenačtyřicet a tahle show je to, co jsem udělal se svým životem. Maminka je pyšná.“

Dagsson se nebojí ani fyzické akce. Různě se svíjí, předvádí bizarní promluvy lidí při souloži a skoro se válí po pódiu. Rovněž skvěle pracuje s hlasem a jako správný nerd do své show plynule zapojuje odkazy na ledasco. Darth Vader pronášející slavnou promluvu k Luku Skywalkerovi ve švédštině nebo fyzické ztvárnění muže, co si na Tinderu prohlíží jednu ženu za druhou a chová se jako čmuchající divoké prase, představovaly vrcholy večera.

Černý humor je prý pro ty, co chtějí být „hustí“, ačkoli v jádru nejsou. Daggson působí spíš roztomile než drsňácky, každopádně je vtipný a vůbec se nebojí na pódiu se odvázat. Minimálně jeho show tak „hustá“ je.

Info

Hugleikur Dagsson (isl)
5. 12. 2018 Bar Naproti, Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články