Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: song roku 2017 II.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2017 II.

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 12.01.2018

Tradiční ohlédnutí bezmála padesátky redaktorů Full Moonu a jejich blízkého okolí již proběhlo, ale leden je stále otevřený bilancím. Tentokrát komentovaný průlet těmi nejexponovanějšími a nejintenzivnějšími songy napříč redakcí. Evergreeny, tanečky, rock'n'roll i bezbřehá empatie...

Kristýna Trochtová
Meat Wave – No Light
Indie prý umírá, proto ho teď, jak se zdá, budeme zachraňovat odérem devadesátkového emíčka. Nic proti, žánru už se dlouho nestalo nic lepšího. Meat Wave do každé rodiny.

B Boys – Energy
Katalog CapturedTracks je plný přeslavných skvostů, asi se tedy nelze divit, že B Boys v jejich silné konkurenci poněkud zapadli. Je to ale obrovská škoda – mladická svěžest a rozvernost čišící z jejich letošní desky Dada je regulérním požehnáním.

Protomartyr – A Private Understanding
Láska.


Veronika Kubanková
Kelly Lee Owens – Lucid
Howie Lee – Muztagata
DJ Python – Cuál
Gipsy Čave – Topolčanská zlatokopka


Richard Kutěj
Nauzea Orchestra – Možná jsme jenom starý
Titul generační šansoniér sice patří Brunovi Ferrarimu, tímhle songem po něm ale sahají i Nauzea Orchestra, a my, co víme, při jeho poslechu bulíme jak staré děvky a chechtáme se zároveň.

Bruno Ferrari – Stálý zákazník
Tak trochu jiná pocta ženám a ženství.

Blanck Mass – Rheus Negative
Strhující, explodující, zabíjející i nabíjející, ostatně, jako celé toto album. Šílenost.


Michal Pařízek
Downtown Boys – Somos Chulos
Curtis Harding – Wednesday Morning Atonement
Jane Weaver – Ravenspoint
Algiers – Walk Like a Panther

...a desítky dalších.


Veronika Miksová
Esazlesa – Mezek
Jsi zranitelnej – a to bolí
jsi svobodnej – a to se mýlíš
jsi unavenej – a to ne stářím
jsi jedinečnej – a to my všichni


Martin Řezníček
Nothing But Thieves – Live Like Animal
S albem Broken Machine se do mýho žebříčku nedostali ani zdaleka, i když nic proti (čtyři z pěti bych mu klidně dal). Tahle píseň hlavně proto, že lepší riff jsem v rockovým žánru letos neslyšel. Kytarovka na taneční párty.


Shaqualyck
Noel Gallagher's High Flying Birds – Holy Mountain
V angličtině se pro podobné fláky vžil termín „earworm“, stačí, abyste tu melodii ráno jen letmo zaslechli a do večera ji nedostanete z hlavy. Co na tom, že úvodní nápěv je komplet obšlehnutej Plastic Bertrand...

Gorillaz – Saturnz Barz (Spirit House)
Takhle mazáckej hit nevydaly Albarnovy Gorily ani nepamatuju. Hypnotická linka, návykový refrén a skvělá souhra principálova vokálu s hostujícím Popcaanem. Škoda, že podobně silných momentů nabízí poslední řadovka Humanz jen poskrovnu.

The Black Angels – I'd Kill for Her
Strhující psychedelický trip s ultimátní bluesrockovou riffáží a politickou esencí mezi řádky. Ono celá deska Death Song je famózní, jenže tahle kytarová šleha z ní vyčuhuje jak vztyčený prostředníček ze sevřené pěsti.


Jakub Šilhavík
The Afghan Whigs - Birdland
Dramaticky přerývaný zvuk si okamžitě získá veškerou pozornost a nepustí až do posledního okamžiku. Existuje lepší způsob, jak otevřít album?

Zola Jesus - Wiseblood
Zprvu nenápadná atmosférická skladba postupně graduje do velkolepého finále, kdy si budete opakovat refrén "If it doesn't make you wiser, doesn't make you stronger, doesn't make you live a little bit/ what are you doing?“ jako životní mantru.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články