Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: událost roku 2017

Žebříčky Full Moonu: událost roku 2017

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 13.01.2018

Poslední komentovaný výběr událostí roku 2017 podle redaktorů Full Moonu aneb o čem se mluvilo hodně, o čem by se mluvit mělo a kdy je lepší mlčet. Glosy, názory, postřehy a dílčí zamyšlení napříč redakcí...

Akana
Ne, fakt nevím. V některé z minulých anket někdo poznamenal, že se až moc mluví o čemkoli, tak pod to bych se asi podepsal.

Martin Kozumplík
Karel Veselý napsal zábavnou knížku Bomba Funk, která zkoumá sílu hudby ve světle ovlivnění mas její energií. Komunismus, revoluce, fraška, Štrougalovy děti. Takhle drze o hudbě a komančích nikdo předtím nepsal.

Jakub Koumar
Grafická partitura dostala letos hned dvě kruté rány. Mimo Jana Steklíka skonal i muzikolog, výtvarník a skladatel Milan Adamčiak, zatímco pracoval na své retrospektivě pro Slovenskou národní galerii. Přestože se sám považoval za Československého umělce, právě česká média si jeho smrti až na výjimky nevšimla.

Pionýr české avantgardy 60. let, zakladatel prvního pražského souboru živé elektroniky a skladatel, který toho pro soudobou hudbu v našich končinách udělal asi víc než kdokoli jiný, totiž Petr Kotík, má vlastní dokument nazvaný Nezkrotitelný Kotík. A to dokument opravdu zdařilý! Adam Oľha dal prostor životu i názorům svébytného skladatele, zatímco film samotný dostal prostoru zoufale málo. A to i přes to, že se v něm mihne Philip Glass.

Trent Reznor a Atticus Ross mají na společném kontě hned několik skvělých soundtracků. The Social Network a The Girl With the Dragon Tatto byly mimořádně úspěšné a The Vietnam War je další jejich povedený kousek do sbírky. Nezapomenutelná a nebesky křehká melodičnost s tvrdými, až krutými zvukovými ataky by taky autorům mohla vynést nějaké to ocenění. Kvalit na to má rozhodně dost.


Jakub Šíma
Elity jsou odrazem společnosti. Pravidelný a celoplošný test inteligence, vkusu a všeobecného rozhledu zvaný volby nakonec mnohem více prozrazuje o společnosti samé než o politickém těle, které z voleb vzchází. Roztříštěná společnost často živená strachem a osobním prospěchem maskovaným za dobré úmysly zoufale potřebuje silné elity, kterých se jí však ještě zoufaleji nedostává.

Karel Veselý
Kompilace XIOM, film Hudba Zdeněk Liška, aktivity kazetového labelu Genot Centre.


Veronika Kubanková
Haštag MeeToo, strašiak a bolestivá pripomienka toho, kde sme a už dávno by sme nemali byť. Trošku neskoro, nemyslíte? Ja tiež.

Richard Kutěj
Labely. Ačkoli dnes už klasické vydávání hudby ztrácí díky digitalizaci a úložištím typu Bandcamp na významu, labely, jejichž lety prověřenému vkusu i progresivnímu přístupu můžeš věřit, jsou stále tím nejlepším filtrem kvality. Važme si jich, zejména těch tuzemských, které díky našemu pidi trhu mají tuze těžkou úlohu. Všem klobouk dolů a respekt.

Jiří V. Matýsek
Koncertní návrat Master's Hammer – čekalo se dlouho, spousta lidí ani nedoufala, a přesto to vyšlo, kapela kolem Franty Štorma je zase v plné síle.


Veronika Miksová
Spíš by se mělo mlčet a dělat dobro bez zbytečnejch keců a očekávání odměn a pochval.

Martin Řezníček
Že by ukončení AZ-kvízu? Klid, to byl jen vtip. Toho bohdá nebude...!


Shaqualyck
Je toho tolik. Do nebe volající zdražení másla, eet, čapí hnízdo, nestydatá ruská propaganda a především pak všechny ty epesní přihrávky Jardy Jágra v jeho novém kanadském angažmá. Konec civilizace ještě nikdy nebyl tak blízko, přátelé. A mediální mr*ky nečinně přihlížejí.

Jakub Šilhavík
Neil Young na prahu sedmdesátky spustil obrovský internetový archiv, který nabízí k poslechu všechny své nahrávky včetně zapomenutých rarit. Celý archiv navíc funguje bez jakýchkoliv poplatků a přehrává skladby v nejvyšší možné kvalitě. Kéž by podobný přístup měly i další hudební legendy. Neil Young Archives rulez.

Kristýna Trochtová
O všem mluvíme až příliš.

Martina Wes
...že Mišmaš je nejkrásnější festival, ale často jsou tam vykrádány stany a auta!
...krásné Neuvěřitelno, stejně jako loni!
...že nedat české předkapele ani pytlík čipsů je taky neuvěřitelné, ale hnusně, Ivane!


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články