Články / Seriály

10 + 1 = Alison Cotton

10 + 1 = Alison Cotton

redakce | Články / Seriály | 03.10.2022

Anglická zpěvačka a violistka Alison Cotton, která u nás premiérově vystoupí 6. října, navazuje na tradici ostrovního folku, melancholické balady ovšem často doplňuje o hypnotický drone. Její tvorba bývá úzce navázaná na konkrétní místa nebo historické události, proto jsme tuto rubriku pro jednou pojali geograficky. Vydáváme se na malebný venkov do vesniček s kouzelnými názvy i k tajemným počátkům evropských dějin.

NORTHUMBERLAND
Moje oblíbené hrabství. Pocházím ze severovýchodu, takže to je oblast, kterou dobře znám už od dětství. Krásný venkov, Hadriánův val, písečné duny a hrady, kam se podíváš. Tohle místo je pro mě dokonalé a jsou tam taky nejvíc přátelští lidé… Zvlášť důležitý je pro mě Holy Island – Lindisfarne, tajemný přílivový ostrov, který byl jedním z nejvýznamnějších středisek raného křesťanství v Anglii. Mám to tam moc ráda.

NORTH YORK MOORS
Tamní vřesové mokřiny jsou úžasně malebné a svérázné. Když jsem skládala Murmurations over the Moor, představovala jsem si, že kráčím přes takovou mokřinu. Znám tuhle oblast celkem dobře a už od dětství jsem bývala ve vesnici jménem Osmotherley (odkud vychází stezka Lyke Wake Walk), která pro mě bude vždycky mimořádná. Neobvyklý středověký klášter Mount Grace Priory se nachází hned vedle Osmotherley a velice zajímavou a výstřední atrakcí je Shandy Hall, dům Lawrence Sterna v nedalekém Coxwoldu. A když už tam jsem, ráda se taky dívám po nábytku od Mousemanů.


AVEBURY, WILTSHIRE
Rodina mého manžela žije ve Wiltshiru, takže tam už dlouho jezdíme. Je to jedno z mých oblíbených hrabství. Při návštěvě se vždycky jedeme podívat na prastarý kamenný kruh v Avebury, na Silbury Hill, což je největší prehistorický umělý pahorek v Evropě, a na působivý komorový hrob West Kennet Long Barrow. Když se blížíme k té vesnici, vždycky nám musí hrát Salisbury Plain od Mr. Foxe.


CHARLESTON FARMHOUSE, EAST SUSSEX
Mám moc ráda krajinu ve Východním Sussexu a zvlášť jeden dům miluju už od doby, co mi bylo šestnáct, dokonce natolik, že jsem o něm z části napsala svou dizertaci. Charleston bylo venkovské sídlo Bloomsbury Group, jeho interiér zařizovali Vanessa Bell s Duncanem Grantem a zahradu navrhl Roger Fry. Blízko je kostel Berwick Church s freskami od Vanessy Bell, Duncana Granta a Quentina Bella a dům Virginie Woolf, Monk’s House.

DORSET
Když jsem byla malá, vyráželi jsme na dlouhou cestu ze Sunderlandu na jih a zůstávali v hotelu Moonfleet Manor blízko Chesil Beach v Dorsetu. Mám moc pěkné vzpomínky na prázdniny v téhle malebné oblasti. Desátková stodola v nedalekém Abbotsbury inspirovala mou skladbu A Tragedy in the Tithe Barn. Zvlášť ráda mám vesnici Cerne Abbas a tamní opatství (nad kterým se nachází prastará, víc než padesátimetrová křídová kresba obra vyrytá do úbočí kopce), idylická chalupa Thomase Hardyho a Cloud’s Hill, odlehlé venkovské sídlo T. E. Lawrence.


EPPING FOREST
Bydlím ve Walthamstow ve východním Londýně a nepřestává mě fascinovat, že máme za humny obrovský prastarý les. Považuju za velké štěstí, že se tam můžu kdykoli snadno vypravit. Moje oblíbené části jsou Ambresbury Banks a Loughton Camp, což jsou působivé valy z doby železné.

SISSINGHURST CASTLE, KENT
V tomhle zámku bydlela Vita Sackville-West a mě jeho návštěva inspirovala ke složení skladby Violet May. Uprostřed jedné z nejslavnějších zahrad v Anglii se nachází majestátní alžbětinské panské sídlo s věží. V jejím horním patře měla Vita místnost, kde psala a kam vedlo jen úzké schodiště. To mě inspirovalo k napsání písně o umělkyni, která se straní lidí a žije v podobné věži.


MORWENSTOW, CORNWALL
Před pár lety jsem na rodinné dovolené bydlela v bývalém domě výstředního viktoriánského vikáře, básníka a milovníka starožitností Roberta S. Hawkera. Na jeho pozemcích byl vesnický kostel a hřbitov. Celá oblast má v noci tajuplnou atmosféru a kolem je nádherný venkov. Blízko domu a kostela je Hawker’s Hut, malá chatrč zasazená do útesu nad mořem, kde Hawker psal básně. Postavili ji z naplaveného dřeva a trámů z lodních vraků. V téhle maličké chajdě zřejmě přijímal hosty, jako byli Charles Kingsley a lord Tennyson. Je to pozoruhodné místo, kde bych klidně mohla sedět celý den. Kromě toho ve vesnici najdete skvělou hospodu ze 13. století.

MINSMERE, SUFFOLK
V domě přímo v ornitologické přírodní rezervaci Minsmere v Suffolku jsme strávili několik moc příjemných rodinných dovolených. Když se tam probudíte a všude kolem vás je příroda a zvířata, je to naprostá idyla. Moje skladby The Bells of St Agnes a na ni navazující In Solitude I Will Fade Away zčásti inspirovaly mé pobyty v tomhle domě, ale taky Dunwich, sousední „ztracené anglické město“. Vynikající místní hospoda The Eels Foot Inn má fascinující historii, co se lidové hudby týče. V roce 1938 přesvědčil A. L. Lloyd BBC, aby v hospodě nahrála místní folkové zpěváky do rádia, a BBC pak s živým nahráváním několik let pokračovala.


ANGLESEY
Tenhle historický ostrov je dalším z mých oblíbených míst. Když jsem tam byla, měla jsem podobný pocit jako na Lindisfarne, je to takové napojení na místo, jaké často cítím u míst, která mám opravdu ráda. Obvykle si na dovolenou beru knihu Juliana Copea Modern Antiquarian a v tomhle případě byla zvlášť užitečná. Strávili jsme celý týden návštěvami pohřebních komor a menhirů… Bylo jich víc, než se dá vypsat.

Info

Alison Cotton (uk)
Bandcamp

živě: Jednota uvádí: Alison Cotton + Wojciech Rusin & Jo Hellier + Overdriven Dreams
6. 10. 2022 19:00
Punctum, Praha
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Nová vlna domácích umělkyň

Nora Třísková 24.01.2023

Na úspěchu mladých umělkyň má tak mimo jiné zásadní podíl i změna vnímání jejich pozice, ať už ze strany hudebního průmyslu nebo publika.

Vstupní prohlídka: Alen

redakce 23.01.2023

Loni na podzim vydala klavíristka, zpěvačka a textařka u Polí5 své druhém album, ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským.

Vstupní prohlídka: Page Turners

redakce 17.01.2023

Page Turners loni odehráli pěknou řádku koncertů a už se soustředí na jarní sezónu, kterou odstartují se spřízněnými The Silver Spoon.

Žebříčky Full Moonu: očekávání roku 2023

redakce 16.01.2023

Co si přát a na se těšit v roce příštím? Velké otazníky budí nadcházející festivalová sezóna a to, kolik návštěvníku bude po pandemii na akce jezdit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace