Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 24.02.2021

Vydavatele a producenta Dana Dudarce a jeho vydavatelství Minority Records čeká poměrně nabitý rok. V tuto chvíli připravuje vydání Floexova soundtracku k adventuře Papetura, nové autorské album Beaty Hlavenkové nebo soundtrack k filmu Zátopek, jehož autorkou je taktéž Hlavenková. A chystá i dolisy vyprodaných alb, např. soundtracků her Samorost 3 a Machinarium. Jaké písně považuje Dan ve svém životě za zásadní? A co je jeho guilty pleasure?

Tortoise - The Suspension Bridge at Iguazú Falls
Jednoznačně nejdůležitější kapela mého života. Skladba je z alba TNT, díky němuž jsem v sobě našel dostatek odvahy a koncentrace k poslechu jazzu a instrumentální elektronické hudby. Vystoupení Tortoise ve Vídni v roce 2000 patří dodnes k mým největším koncertním zážitkům.


Fire! Orchestra - [I Am a] Horizon
Tvorba Fire! Orchestra se od debutového alba Exit! posunula od frenetického freejazzu pro velký orchestr k více stravitené podobě avantgardní polohy jazzu, při níž dostávají více prostoru obě vokalistky. Proud emocí z obou z nich v úvodní skladbě alba Arrival je dodnes mimo moje chápání a ano, proč to nepřiznat, miluji Mariam Wallentin!


Exploding Star Orchestra - The Careening Prism Within (Parable 43)
Tvorbu ansámblu Exploding Star Orchestra sleduji od první nahrávky a do tohoto playlistu jsem vybral skladbu z aktuálního alba Dimensional Stardust. Rob Mazurek i po letech nepřestává fascinovat!


David Sylvian – The Only Daughter
Mohl jsem vybrat jinou skladbu z jiného alba Davida Sylviana, nicméně právě The Only Daughter z desky Blemish nejlépe reprezentuje mužskou zoufalost z rozpadlého manželství a ztráty společného soužití s malými dětmi. Za hudební složkou skladby stojí Christian Fennesz.


Gastr del Sol – The Sea Incertain
Před mnoha lety jsem si nechal naslepo z jednoho amerického e-shopu poslat CD Upgrade & Afterlife projektu Gastr del Sol Davida Grubbse a Jima O’Rourkra. Bohužel mi v té době album přišlo příliš abstraktní a ne úplně jsem tehdy jejich propojení postrocku s musique concrète rozuměl. Postupem času a mnoha posleších jsem pochopil, proč právě toto album Gastr del Sol patří k pilířům katalogu vydavatelství Drag City.


Deaf Center – Hunted Twice
Norské duo patří ke špičce evropské moderní klasické a ambientní hudby. Zde jsem vybral finální skladbu z přelomového alba Owl Splinters z roku 2011.


Arve Henriksen – Opening Image
Dlouze jsem váhal, jestli sem nedat skladbu Lament, nakonec přeci jen zvítězila Opening Image z alba Chiaroscuro i díky vzpomínce na koncertní přídavek v Divadle Archa 24. 10. 2009.


Talk Talk – New Grass
Důležitost finálního alba Talk Talk nejlépe vystihuje fakt, že hudební publicisté si jeho význam začali uvědomovat až po deseti letech od jeho vydání.


Jaga Jazzist – All I Know Is Tonight
Devítičlenou kapelu založil Lars Horntveth ve čtrnácti letech a mně se zvukově začali líbit až s albem What We Must, ze kterého jsem vybral úvodní skladbu s neskutečnou energií, co spolehlivě funguje i po tolika letech.


Taylor Deupree - A Fading Found
Taylor neúnavně kurátoruje katalog vydavatelství 12K zaměřené na mikrotonální ambientní hudbu již od roku 1997. Tato skladba je z mého oblíbeného alba Shoals z roku 2010.


Guilty pleasure:
Zero 7 – Destiny
Za textem skladby Destiny je skryta skutečná a stěží uvěřitelná zpěvaččina životní událost.

Info

Dan Dudarec (Minority Records)
web vydavatelství

foto @ Kateřina Fialová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Alex Fonar (Acid Row)

redakce 12.06.2021

Nejoblíbenější hudební lahůdky zpěváka Acid Row, to jsou černé díry i důvody, proč mít rád zkreslenou basu.

10 + 1 = Kateřina Malá (Tábor, Oswaldovi)

redakce 06.06.2021

Čekání na živé vystoupení Tábor si můžete zkrátit sondou do oblíbené hudby perkusionistky Kateřiny Malé, kterou můžete znát také z dvojice Oswaldovi.

10 + 1 = Vyšehrad

redakce 28.05.2021

Český projekt Vyšehrad v sobě nese silný odkaz starého lo-fi black metalu, dungeon synthu, dark ambientu či martial industrialu. Čím to?

10 + 1 = Tomáš Neuwerth (Kittchen)

redakce 22.05.2021

Které tracky má hudebník a spoluzakladatel kopřivnického nahrávacího studia Animan, Tomáš Neuwerth, pod kůží?

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

redakce 15.05.2021

Honzu Šamánka aka Šamana můžete znát z jeho současných i minulých kapel, nebylo a není jich málo. Jeho oblíbená songy, desky, hudba?

10+1 = Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem Podzim)

redakce 15.04.2021

Rozhovor s Jakubem Königem si můžete přečíst v dubnovém čísle Full Moonu, jeho nejoblíbenější skladby pak hledejte zde.

10+1 = Hellwana

redakce 09.04.2021

Jedné z nejvýraznějších rapperek u nás se ptáme na její hudební inspirace a oblíbenou hudbu. "Slabí rappery pýtajú sa že čoooo?!"

10+1 = Post-hudba

redakce 12.03.2021

Abstraktní hip hop, smutní kluci a holky, hyperpop, emo a Bourek. Aneb inspirace Post-hudby k nové desce.

10+1 = Hank J. Manchini (Kill the Dandies!)

redakce 05.03.2021

Které písně inspirují Hanka J. Manchiniho? Těšte se na noční můry, soundtracky k jaderným výbuchům i kokainové disco.

10 + 1 = Olaf Olafsonn

redakce 17.02.2021

Etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, skrývající se pod jménem Olaf Olafsonn, představuje srdcovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace