Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 24.02.2021

Vydavatele a producenta Dana Dudarce a jeho vydavatelství Minority Records čeká poměrně nabitý rok. V tuto chvíli připravuje vydání Floexova soundtracku k adventuře Papetura, nové autorské album Beaty Hlavenkové nebo soundtrack k filmu Zátopek, jehož autorkou je taktéž Hlavenková. A chystá i dolisy vyprodaných alb, např. soundtracků her Samorost 3 a Machinarium. Jaké písně považuje Dan ve svém životě za zásadní? A co je jeho guilty pleasure?

Tortoise - The Suspension Bridge at Iguazú Falls
Jednoznačně nejdůležitější kapela mého života. Skladba je z alba TNT, díky němuž jsem v sobě našel dostatek odvahy a koncentrace k poslechu jazzu a instrumentální elektronické hudby. Vystoupení Tortoise ve Vídni v roce 2000 patří dodnes k mým největším koncertním zážitkům.


Fire! Orchestra - [I Am a] Horizon
Tvorba Fire! Orchestra se od debutového alba Exit! posunula od frenetického freejazzu pro velký orchestr k více stravitené podobě avantgardní polohy jazzu, při níž dostávají více prostoru obě vokalistky. Proud emocí z obou z nich v úvodní skladbě alba Arrival je dodnes mimo moje chápání a ano, proč to nepřiznat, miluji Mariam Wallentin!


Exploding Star Orchestra - The Careening Prism Within (Parable 43)
Tvorbu ansámblu Exploding Star Orchestra sleduji od první nahrávky a do tohoto playlistu jsem vybral skladbu z aktuálního alba Dimensional Stardust. Rob Mazurek i po letech nepřestává fascinovat!


David Sylvian – The Only Daughter
Mohl jsem vybrat jinou skladbu z jiného alba Davida Sylviana, nicméně právě The Only Daughter z desky Blemish nejlépe reprezentuje mužskou zoufalost z rozpadlého manželství a ztráty společného soužití s malými dětmi. Za hudební složkou skladby stojí Christian Fennesz.


Gastr del Sol – The Sea Incertain
Před mnoha lety jsem si nechal naslepo z jednoho amerického e-shopu poslat CD Upgrade & Afterlife projektu Gastr del Sol Davida Grubbse a Jima O’Rourkra. Bohužel mi v té době album přišlo příliš abstraktní a ne úplně jsem tehdy jejich propojení postrocku s musique concrète rozuměl. Postupem času a mnoha posleších jsem pochopil, proč právě toto album Gastr del Sol patří k pilířům katalogu vydavatelství Drag City.


Deaf Center – Hunted Twice
Norské duo patří ke špičce evropské moderní klasické a ambientní hudby. Zde jsem vybral finální skladbu z přelomového alba Owl Splinters z roku 2011.


Arve Henriksen – Opening Image
Dlouze jsem váhal, jestli sem nedat skladbu Lament, nakonec přeci jen zvítězila Opening Image z alba Chiaroscuro i díky vzpomínce na koncertní přídavek v Divadle Archa 24. 10. 2009.


Talk Talk – New Grass
Důležitost finálního alba Talk Talk nejlépe vystihuje fakt, že hudební publicisté si jeho význam začali uvědomovat až po deseti letech od jeho vydání.


Jaga Jazzist – All I Know Is Tonight
Devítičlenou kapelu založil Lars Horntveth ve čtrnácti letech a mně se zvukově začali líbit až s albem What We Must, ze kterého jsem vybral úvodní skladbu s neskutečnou energií, co spolehlivě funguje i po tolika letech.


Taylor Deupree - A Fading Found
Taylor neúnavně kurátoruje katalog vydavatelství 12K zaměřené na mikrotonální ambientní hudbu již od roku 1997. Tato skladba je z mého oblíbeného alba Shoals z roku 2010.


Guilty pleasure:
Zero 7 – Destiny
Za textem skladby Destiny je skryta skutečná a stěží uvěřitelná zpěvaččina životní událost.

Info

Dan Dudarec (Minority Records)
web vydavatelství

foto @ Kateřina Fialová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

10 + 1 = Lada

redakce 14.08.2021

Všech jedenáct členek dívčího sboru vybralo svou oblíbenou píseň a nadto přidaly jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce 10.08.2021

Kolektivní halucinace vydali v březnu metafyzickou desku Reality, za pár dní vystoupí na Maratonu hudby v Brně. Kapelní kořeny rostou kudy?

10 + 1 = Dano Šoltis

redakce 31.07.2021

Dana Šoltise můžete vidět na našem oblíbeném festivalu Dobršská brána, na němž vystoupí ve slovensko-polském projektu MaBaSo.

10 + 1 = Bálint Szabó (Decolonize Your Mind Society)

redakce 20.07.2021

Maskovaná šestice z Budapeště Decolonize Your Mind Society se inspiruje se tradiční mimoevropskou hudbou i psychedelií. Na která jména přísahá jeden z jejích zakladatelů?

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce 03.07.2021

Jaké songy formovaly frontmana Dirty Old Dogs a autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

10 + 1 = JAF 34

redakce 19.06.2021

Maskovaný umělec a hudebník JAF 34 pojal svou jedenáctku jako podporu české scény. Rozluštíte hudební hádanku?

10 + 1 = Alex Fonar (Acid Row)

redakce 12.06.2021

Nejoblíbenější hudební lahůdky zpěváka Acid Row, to jsou černé díry i důvody, proč mít rád zkreslenou basu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace