Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dano Šoltis

10 + 1 = Dano Šoltis

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 31.07.2021

Bubeník a příležitostný hráč na vibrafon Dano Šoltis má komplexní pohled na hudbu a neomezuje ani stylově, ani žánrově. Můžete ho znát z jazzové formace Vertigo, ale spolupracoval i s Miriam Bayle, Yvonne Sanchez nebo Stevem Walshem, příležitostně hostoval v kapele Dunajská vlna. „Vzhledem k mé sympatii k multižánrovosti je tohle aktuální mix skladeb, které mě zásadně ovlivnily, případně je mám dlouhodobě v paměti nebo je léta poslouchám a jsou pro mě pořád zdrojem inspirace.“ Soundgarden i Miles Davis? No prosím! Dana Šoltise můžete vidět na našem oblíbeném festivalu Dobršská brána, na němž vystoupí ve slovensko-polském projektu MaBaSo. Musíte vidět Dobrš, můžete slyšet nepoznané.

Sting - Seven Days
Sting je hudební ikona, která mě provází od puberty. Seven Days spojuje zážitek z úžasné skladby a dokonalého drummingu v podání excelentního Vinnieho Colaiuty. Jedna z mála popových skladeb, která je v lichém taktu (5/4) a působí absolutně přirozeně.


Soundgarden - Black Hole Sun
V devadesátých letech, kdy naplno fungoval hudební kanál MTV, jsem byl jako bleskem zasažen touto elektrizující skladbou. Spojení skvělého zvuku a extravagantního videoklipu ve mně zanechalo nesmazatelnou stopu.


Brian Blade - Perceptual
Jedna z mých nejoblíbenějších kompozic bubeníka Briana Bladea, který je mně dlouhá léta obrovskou inspirací, a také jsem díky téhle skladbě začal psát vlastní kompozice. S kapelou Fellowship nahráli několik alb, které vřele doporučuji k poslechu.


Vinnie Colaiuta - I'm Tweeked / Attack of the 20lb Pizza
Vinnie - bubeník, který se rodí jednou za sto let. Symbol všestrannosti a úžasného hudebního vkusu. Jeho hra mě provází od mých čtrnácti let. Vybraná skladba je úvodní kompozice z jeho jediného sólo alba. Stoprocentní nasazení celé sestavy je ohromující.


Sting - The Hounds of Winter
Když mi můj otec v roce 1996 poprvé pustil toto album, nedokázal jsem se od něj odtrhnout, poslouchal jsem to snad nonstop. Stejně jako Seven Days, další ikonické album Stinga. Opět úžasná sestava muzikantů a skvělé kompozice.


Wayne Shorter - Native Dancer
Vzhledem k obrovskému hudebnímu záběru Waynea Shortera, bylo těžké vybrat top skladbu. Native Dancer ale ve mně zanechala hlubokou stopu spojením originální barevnosti a nezapomenutelné melodiky. Připomíná mi to období, kdy jsme v začátcích kapely Vertigo s Marcelem Bártou často poslouchali alba tohoto velikána.


Chick Corea & Elektric Band - Eternal Child
Na této kapele jsem hudebně vyrůstal a Elektric Band mě provázel dlouhým obdobím, kdy jsem propadl fusion music a bubnování Davea Weckla. Jednou z mých nejoblíbenějších skladeb je Eternal Child.


Tigran Hamasyan - The Poet
Tigrana vnímám jako moderní pojetí fusion music. Jeho hudba a kompozice jsou kombinací vlastní kultury spojené s jazzem a výsledkem je excelentně propracovaná hudba, která i když je extrémně komplikovaná, nepůsobí samoúčelně. Tigran je aktuálně zásadní zdrojem hudební inspirace.


Miles Davis - Blue in Green
Když se mluví o jazzové baladě, tak Blue in Green. Nádherná kompozice spojená s úžasným provedením a osobitým zvukem. Ostatně, Kind of Blue je zaslouženě nejprodávanější jazzovou deskou všech dob.


Wynton Marsalis - Black Codes
Když jsme s trumpetistou Oskarem Törökem v roce 1999 začali studovat v Praze, album Black Codes nás provázelo několik dalších let. Díky němu jsem objevil další rozměr moderního jazzu. Jedno z mála alb, které bych si rád pořídil na vinylu.


Info

Dano Šoltis

Živě:
Dobršská brána
13.–14. 8. 2021
Dobrš v Pošumaví
Fb festivalu

foto © se svolením Dana Šoltise

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce 21.09.2021

Nejzajímavější místa činu, na které se Festival 4+4 dny v pohybu za svou pětadvacetiletou historii podíval?

Dušan Svíba (Earth Music/Colour Meeting): Tak to pusť…

redakce 20.09.2021

Do Prahy díky Dušanovi přijíždí senzace newyorské klubové scény, trio VickiKristinaBarcelona s projektem Songs of Tom Waits.

10 + 1 = Hrádek (Slut)

redakce 14.09.2021

Třicet let od svého založení slaví jedna nejzásadnější devadesátkových kapel - Slut. A chystají se věci.

10 + 1 = Łukasz „Twix” Jędrzejczak (Javva)

redakce 30.08.2021

Pořád jsem velkým fanouškem jednoduchých a nenáročných riffů Wese Borlanda a natlakovaného zvuku producentů Brendana O'Briena a Terryho Datea, říká Łukasz „Twix” Jędrzejczak.

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren. Formativní písničky z kytaristova notýsku.

10 + 1 = Lada

redakce 14.08.2021

Všech jedenáct členek dívčího sboru vybralo svou oblíbenou píseň a nadto přidaly jedno guilty pleasure.

10 + 1 = Jakub Muhlfeit (Kolektivní halucinace)

redakce 10.08.2021

Kolektivní halucinace vydali v březnu metafyzickou desku Reality, za pár dní vystoupí na Maratonu hudby v Brně. Kapelní kořeny rostou kudy?

10 + 1 = Bálint Szabó (Decolonize Your Mind Society)

redakce 20.07.2021

Maskovaná šestice z Budapeště Decolonize Your Mind Society se inspiruje se tradiční mimoevropskou hudbou i psychedelií. Na která jména přísahá jeden z jejích zakladatelů?

10 + 1 = Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs)

redakce 03.07.2021

Jaké songy formovaly frontmana Dirty Old Dogs a autora většiny skladeb alba o očistě ohněm a bolestných změnách?

10 + 1 = JAF 34

redakce 19.06.2021

Maskovaný umělec a hudebník JAF 34 pojal svou jedenáctku jako podporu české scény. Rozluštíte hudební hádanku?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace