Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Dena

10 + 1 = Dena

Libor Galia | Články / Seriály / / 10+1 | 09.09.2018

Před pár lety se procházela berlínským blešákem a znuděně hlásala, že jediné, co potřebuje, je bazén plný kamarádů. Skladba Cash, Diamond Rings, Swimming Pool jí vynesla označení bulharská M. I. A. a na kousavosti a chytlavosti svých skladeb Dena neubrala. 14. září vychází album If It’s Written, které má být výpovědí o způsobech komunikace v současné uspěchané online době. V 10+1 odkrývá, že za drsnou fasádou se skrývá citlivá osobnost, které hudba nejednou pomohla překonat horší časy. Na konci září všechny chmury rozežene v pražské MeetFactory. (Soutěž o vstupenky najdete zde.)

Kelis – Good Stuff
Kelis samotná mě tak ovlivnila… Na začátku nultých let, když vyšla dvě její alba, jsem jí poslouchala neustále dokola. Miluju vše, co ona a The Neptunes za celou dobu vytvořili. Když jsem vyrůstala, snila jsem o tom, že budu umět dělat beaty a psát hudbu – taková doba předpočítačová. O mnoho let později, když jsem produkovala desku Imaginary Friends, nastal moment, kdy se mi The Neptunes a tahle skladba vybavila, když jsem nahrávala synťák proti beatu v závěru jedné své skladby.

The Internet – Get Away
To léto, když jim vyšlo Ego Death, skončil můj dlouhodobý vztah a po mnoho týdnů jsem nebyla schopná si užít poslech jakékoliv hudby. Tahle deska mě přivedla zpátky k životu, nic jiného jsem v té době neposlouchala. Byl to taky ten moment, kdy jsem se rozhodla opět tvořit.

Chilly Gonzales – Gentle Threat
Poprvé jsem tyhle tóny zaslechla na Silvestra v roce 2016. Pamatuju si padající sníh, hořící svíčku a pocity mezi žalem a příslibem naděje. Tenkrát jsem si to neuvědomovala, ale teď mi je to jasné. Vzpomínka skrytá v podvědomí, která musela vyplout, když jsem pracovala na skladbě Hmu. Díky, Chilly.

King Krule – Ocean Bad
King Krule patří k mým nejoblíbenějším muzikantům současnosti, jeho hudební výraz mi jde hluboko pod kůži. Poslouchala jsem jeho debut, a především tuhle skladbu v jednom vypjatém období. Obzvlášť jsem se zamilovala do té basové linky, dokonce jsem si našla noty a na basu ji hrála pořád dokola a představovala si, že jsem členkou kapely.

Eyedress – Sofia Coppola
S Eyedress jsme se potkali na internetu a nahráli skladbu Can We Try. Loni, když hrál tady v Berlíně a vzal si den volno, jsme zašli do studia a s jeho spoluhráčem Rhxandersem jsme udělali skladbu This That Mean a Lot na mé nadcházející album. Zbožňuju snové, vesmírné naladění jeho hudby, poslední desky a téhle skladby, jsem jeho oddanou fanynkou.

The Whitest Boy Alive – Rollercoaster Ride
Všichni z téhle kapely jsou moje rodina, strávili jsme spolu deset let v Berlíně. Tohle je má oblíbená písnička, protože přesně vystihuje ten zoufalý pocit, když je láska nedosažitelná.

Tirzah – No Romance
Tirzah jsem objevila teprve nedávno, její hudbu a produkci Micy Levy jsem si ale zamilovala okamžitě. Tahle skladba má nejlepší text a při poslechu celého EP musím tančit.

Jubilee – Beach Ball
Taneční a elektronickou hudbu mám opravdu ráda a Jubilee je mou oblíbenou DJkou. Už léta hraje mezi NYC, Londýnem a vlastně kdekoliv jinde… a na tuhle skladbu si ráda tancuju i jen tak sama pro sebe v pokoji.

Yaeji – Raingurl
I u téhle bych protancovala noc, Yaeji je mou oblíbenou producentkou těchto dní.

ESG – Erase You
ESG patří ke kapelám, které mě nejvíce ovlivnily. Měla jsem to štěstí, že jsem je mohla vidět v Berlíně v roce 2005 a byl to ultimátní nářez, více souznějící muzikanty nenajdete. Jejich příběh je podobně legendární jako jejich muzika.

+1

Calvin Harris – Feels ft. Pharrell Williams, Katy Perry, Big Sean
Tahle je obzvlášť oplzlá a nikdy bych nedokázala poslouchat nikoho z nich, kromě Pharella. Nemůžu si pomoct: ten refrén miluju.

Info

Dena
fb interpretky

Živě:
27. 9. 2018 21:30
MeetFactory, Praha
fb událost

foto © Julie Montauk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Marta Kloučková

redakce 30.06.2019

Marta Kloučková, multižánrová zpěvačka, textařka a songwriterka působí na české jazzové scéně. Kde jsou její hudební základy, které písně jsou pro ni nejvíc?

10 + 1 = Bára Zmeková

redakce 21.06.2019

Skladatelka a multiinstrumentalistka Bára Zmeková, vydala na jaře úspěšné album Lunaves, v nejbližších měsících vyráží na pódia klubová i festivalová.

10 + 1 = Tomasz Szpaderski (Kamp!)

redakce 18.06.2019

V taneční hudbě prý neexistuje nic neobjeveného? Polští Kamp! si to nemyslí a jeden z nich nám dal vodítka, kde hledat zdroje. Jejich.

10 + 1 = Inéz Schaefer (Ätna)

redakce 15.06.2019

Inéz Schaefer ve svém projektu Ätna stíhá basový synťák, klavír a zpěv. Miluje minimalismus, zatímco sekundující bubeník Demian vstupuje do hry, aby všechnu tu úspornost rozvířil a proštěrkal.

10 + 1 = Myškin (Panenské plameny)

redakce 11.06.2019

Panenské plameny si s deskou Poníčky získali nejedno hudební srdce. Svoje hudební srdcovky vybral zpěvák a kytarista Myškin.

10 + 1 = Amelie Siba

redakce 04.06.2019

Mladá pražská písničkářka Amelie Siba patří mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Své zasněné písně skládá po nocích, ve dne nám vybrala deset inspirativních skladeb, které slyší kolem sebe.

10 + 1 = Greg Cohen

redakce 02.06.2019

„Kdysi jsem objevil tyhle skladby a ty mě hudebně nasměrovaly jinam,“ říká činný americký jazzový kontrabasista Greg Cohen před náletem na Prahu s kvartetem Masada pod vedením Johna Zorna.

10 + 1 = Miro Luky (The Ills)

redakce 29.05.2019

Miro Luky, kytarista slovenských postrockerů The Ills, pro nás poskládal desítku svých zásadních hudebních okamžiků.

10 + 1 = Adam Krofian (The Atavists)

redakce 20.05.2019

Frontman a zpěvák Adam Krofian servíruje jedenáctku svých zásadních songů, které ho provází od dětství. Pěkný vývoj.

10 + 1 = Kasko (Saténové ruky)

redakce 17.05.2019

Saténové ruky nedávno pokřtily nový vinyl a než zahrají Mezi ploty, poskládal Marek Kasko Babušiak své hudební lásky.