Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

10 + 1 = Denisa Václavová (4+4 dny v pohybu)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.09.2021

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu oživuje už pětadvacet let opuštěné a nevyužívané objekty site specific uměním. Spoluzakladatelka neziskové organizace Čtyři dny, pořádající festival roku 1996, Denisa Václavová vybírá z historie festivalu nejzajímavější místa, na která se akce za svou historii podívala. Letos se 4 + 4 dny v pohybu usídlily v budově Nové strašnické školy a ještě týden nabízí bohatý program, vyražte!

Stará kanalizační čistička odpadních vod v Bubenči
Naše první festivalové místo v roce 1998. Nikdo v té době nebyl zvyklý chodit na umění do továren nebo opuštěných domů a my se strašně báli, že nikdo nepřijde. A bylo plno.

Zoologická zahrada za tmy
Performeři ve výbězích a mezi zvířaty. Úžasná možnost projít si zahradu nevšedním způsobem, zvuky a spousta překvapení.

Holešovický pivovar
Divadelní představení a instalace jsme umístili do kádí, kde kdysi kvasilo pivo. Byl to rok, kdy jsme se snažili, aby se pivovar zachoval a sloužil umění.

Tyršův dům
Festival v tělocvičně a krásné setkání se sokoly a celým jeho svazem. Večery na Kampě a bar se žíněnkami a kozou na skákání.


Bývalá stomatologická poliklinika v Jungmannově ulici
Ordinace plné pacientů prahnoucích po kultuře. Čekárny plné diváků milujících umění.

Bývalé ústředí lidové a umělecké výroby
Budova skrytá na Národní třídě, málokdo o ní ví. Kdysi měla otevírací střechu, postavil ji v roce 1936 Oldřich Starý a koncipoval ji jako galerii, podzemní kinosál a tančírnu. My jsme tento obsah na chvíli skrze festival vrátili.

Bývalé casino v Pařížské ulici, budova Mezinárodního svazu studenstva
Doupě komunistické mládeže, zavřené a zakonzervované čekalo na nás. Obrovský zážitek, když jsme našli kanceláře opuštěné v listopadu 1989 v původní podobě.

Nádherný palác u Stýblů, bývalé kino a diskotéka Alfa
Kdysi jsem tam byla v pubertě na první diskotéce. Čistý funkcionalismus Ludvíka Kysely a Jana Jarolíma, do kterého se skvěle instalovaly umělecké artefakty.


Bývalé Federální shromáždění
Po odchodu Svobodné Evropy jsme byli první, kdo do budovy vstoupil. Uspořádali jsme ve Sněmovně národů konferenci pro stovky lidí s názvem Krize jako šance a Lenka Dusilová nám k tomu zpívala.

Desfourský palác
Šlechtické sídlo s noblesními pokojíčky, kde byly krásné večírky. Mramor, kachlová kamna, vykládané dřevo a my.

Ve výčtu netradičních míst, které jsme "obsadili", chybí nákupní centrum! Takový prostor hledáme! Líbila by se mi například Kotva.

Info

Festival 4+4 dny v pohybu
9.–26. 9. 2021
Nová strašnická škola, Praha
Fb festivalu

foto © se svolením Denisy Václavové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

10 + 1 = Andrea Motis (es)

redakce 22.07.2022

Andrea Motis z Barcelony, půvabná jazzová zpěvačka a trumpetistka, vystoupí na festivalu Dobršská brána. Formativní skladby?

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace