Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Františka Tranová (Žižkovská noc)

10 + 1 = Františka Tranová (Žižkovská noc)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | Do 09.03.2020

Seriál 10+1 už tradičně patří výběru deseti oblíbených skladeb rozličných interpretů. Františky Tranové, která spolu s Petrem Dlouhým vytváří program divadelně-literární sekce na Žižkovské noci, se nabízí zeptat se na deset oblíbených knih. A samozřejmě i na jedno guilty pleasure. U čeho si pobrečet a kde najít sám sebe?

Ted Chiang – Story of Your Life
Už několik let odpovídám na otázku, jaká je moje nejoblíbenější kniha, stejně. Je to povídka Story of Your Life od Teda Chianga. Za tu dobu si ji na základě mého doporučení nepřečetl nikdo. Takže kdyby to náhodou někdo z vás udělal, máte jedinečnou příležitost být první! Je to skvělé socio-lingvistické filosofické sci-fi, podle kterého byl natočen Arrival. Fajn film, ale originál má po filosofické stránce dost navrch.

Thi Bui – The Best We Could Do: An Illustrated Memoir
Nádherný autobiografický komiks od Američanko-Vietnamky druhé generace. V zásadě celou dobu jsem brečela, silný a pro mě skoro osobní, příběh o tom, co všechno jsou rodiče ochotní udělat pro svoje děti a jak náročné může být překlenout kulturní propast.

Věra Jirousová – tweety 1956-1963
Přelom padesátých a šedesátých let v Československu, dospívající Věra a její jakoby deníkové zápisky. V mnoha ohledech nadčasová, ale zároveň velmi dobová a obdivuhodná výpověď náctileté obyčejně neobyčejné holky.

Emily Nagoski – Come As You Are: The Surprising New Science That Will Transform Your Sex Life
Ne všechno je o beletrii, něco je taky o sexu, že. Popularizačně vědecká kniha o ženské sexualitě, která je fakt kvalitní. Je potřeba říkat víc? (Pro zdravý vztah k vlastní tělesnosti a potřebám vhodné i pro muže.)

John Steinbeck – East of Eden
Baví mě, když je literatura napsaná v jiné době na jiném místě o jiném časoprostoru a jiných lidech aktuální a dokážu se k ní vztáhnout, to ve mně vždycky vyvolá víru v nějakou obecnou lidskost. I když samozřejmě furt je to západní společnost minulého století, takže zrovna Na východ od ráje žádná šílená dálka není.

Anand Giridharadas – Winners Take All: The Elite Charade of Changing the World
Že je svět složitý, víme všichni, nenechme se ale odradit od snahy se jeho komplexitu pokoušet pochopit. Plus kritizovat milionáře a globální elity není nikdy od věci, zvlášť když si přitom člověk trochu zazpytuje i vlastní svědomí.

Jan Těsnohlídek – Hranice a zdi
Je trapný být mladá a číst Těsnohlídka? Možná, ale mě to fakt baví.

Ocean Vuong – Night Sky With Exit Wounds
Další americký Vietnamec, další dílo (nejen) o vietnamské kultuře v americké společnosti, ale taky o autorově vztahu s otcem, muži i se sebou samým. Tentokrát básně, ale brečela jsem i tak.

Marek Šindelka – Mapa Anny
Lehčí, ale upřímné čtení, krásně poetická próza, a navíc je to české, a to je vždycky plus.

guilty pleasure: J. K. Rowling – Harry Potter
Tak na něčem jsem vyrůst musela…

Info

Divadlo a literatura na Žižkovské noci 2020
26.-28. 3. 2020
Žižkov, Praha
fb událost

foto © Zuzana Drtinová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace