Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Freddy Ruppert

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 04.08.2023

Za unikátním spojením zvukového a vizuálního umění, které přináší do českých kin nové divácké a posluchačské zážitky, stojí zkušený tým složený z Heartnoize Promotion a Theremin. Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil v rámci letošní Letní filmové školy americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Koncertní audiovizuální show nabídla jedinečný zážitek mísící zvuky modulárních syntezátorů a terénních nahrávek s koláží hororových klipů, které neukazují násilí, ale to, co mu předchází. Pustíme si 10 + 1 Freddyho oblíbených songů? Chutě!

Goblin - Suspiria
Když se z filmu Suspiria (1977) poprvé ozve hudba, působí dusivě a tísnivě. Až příliš hlasitě, protože převezme kontrolu. Právě tahle skladba nás vtáhne do zkaženého světa – melodie je strašidelná, šeptaný vokál děsivý, údery bubnů drásající.


Ennio Morricone - Canto Della Campana Stonata
Morricone napsal hudbu pro řadu giallo filmů a kdykoliv slyšíte tyhle soundtracky, jeho magický dotek je na nich patrný. Snímek Who Saw Her Die? (1972), natočený v Benátkách, má některá podobná témata jako Roegův Teď se nedívej, je ale o rok starší. Morriconeho použití zpěvu, znějící jako nepřehledný dětský sbor, vyznívá ve filmu o vraždě dětí děsivě.


Fabio Frizzi, Franco Bixio, Vince Tempera - Suicido (Prologo)
Kousek z jednoho z mých nejoblíbenějších soundtracků k jednomu z mých nejoblíbenějších Fulciho bijáků. Zvuky temna (1977) jsou dokonale strukturované a tahle skladba uvozuje film scénou, která představuje hlavního hrdinu a jeho „dar“ vidění. Hudba klame svou jednoduchostí, ale skladatel Fabio Frizzi přesně ví, co dělá. Když se dostaneme k velkému závěrečnému zvratu, který je děsivější, než jsme si dokázali představit, dojde nám, že klíč k rozluštění vizí hlavní postavy byl před námi už od té úvodní skladby.


Bruno Nicolai - Servizio fotografico
Bruno Nicolai je Morriconeho kolega a vrstevník, a tak není překvapením, že i u něj najdeme mnoho romantizujících tendencí. Hlavní melodie této skladby se proplétá chodbami filmu The Red Queen Kills Seven Times (1972) a celkově jde o krásný soundtrack k velmi strašidelnému giallu.


John Carpenter, Alan Howarth - Translation
Vládce temnot (1987) je můj oblíbený Carpenterův film a pravděpodobně i jeho nejlepší soundtrack. Obé plné hrůzy.


Fiorenzo Carpi, Bruno Nicolai - Mariale
Nesmírně krásná skladba z nesmírně krásného a málo známého giallo filmu A White Dress for Mariale (1972) aneb romantika od Bruna Nicolaiho.


Steve Horelick - Rope
Tohle je ze soundtracku k filmu Madman (1981) – syrového, nízkorozpočtového slasheru, ozvučeného spoustou bizarních syntezátorových skladeb a elektronických zvuků. Vrcholem je brutální skladba Rope.


Fabio Frizzi - Descent
Poprvé jsem viděl Bránu do záhrobí (1981) v době, kdy zemřela moje máma. Byla mrtvá, anebo na pokraji smrti, zatímco moje teenagerovská mysl se ještě pohybovala životem, aniž by vnímala smrt jako reálnou možnost pro ty, které jsem miloval. S jedním z mých nejlepších kamarádů jsme jeli po mlhou zahalené Pacific Coast Hwy do Video Outtakes (RIP) v kalifornském Redondo Beach a půjčili si tenhle film na pravděpodobně pirátské VHSce. Od prvního zhlédnutí měl pevné místo v mé mysli a zvláštním způsobem mi připomínal smrt matky. Sledovat ho znamená být uvězněn ve snu, ale byl jsem přesvědčený, že ten sen není a nemůže být můj. Byl jsem ještě příliš naivní, abych pochopil, že tragická ztráta a následné peklo jsou tu vždycky, pořád čekají, plíží se, aby pohltily nás i naše sny, všechny naděje a všechno, co jsme kdy milovali, a to navěky. Tahle skladba je soundtrackem k jednomu z nejsmutnějších konců filmových hororů vůbec.


Klaus Schulze - Surrender
Skladba ze soundtracku k filmu Angst (1983). Brutální repetitivní bicí v industriálním duchu tu fungují velmi nestandardně v kombinaci s pseudo new age syntezátory a jako celek působí hypnoticky.


John Carpenter, Alan Howarth - H3 Season of the Witch
Úvodní znělka k Halloween III (1982). V celé sérii jde o samostatný snímek, nemá nic společného s těmi dalšími od Michaela Myerse, je to kvintesence amerického Halloweenu. Soundtrack je plný klenotů, ale úvodní téma, které doprovází digitální Jack O'Lantern namísto „reálného“ z předchozích filmů, je neuvěřitelné.


Guilty pleasure: Safari Riot - Where Is My Mind from the Malignant OST
James Wan řekl, že největší vliv na jeho kus Zhoubné zlo (2021) měly giallo filmy a věci Daria Argenta. Zhoubné zlo je šílené, absurdní a zábavné, navíc odkazuje na další díla, od hororu/komedie Šílenství proutěného košíku až po filmy Evil Dead Trap, Temná polovina, Oči Laury Marsové a další. Instrumentální části neuvěřitelně bizarního coveru Where Is My Mind jsou použity jako lepidlo mezi většinu překvapivých/šokujících/odhalovacích scén. Guilty pleasure je to hlavně kvůli tomu, jak je muzika použita než kvůli skladbě samé.

Info

Freddy Ruppert (us)
Bandcamp

foto © se svolením Freddyho Rupperta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

10 + 1 = Joost van Dijck (My Baby)

redakce 24.04.2023

O své nejoblíbenějších songy se s námi podělil bubeník psychedelicko blues-tranceové skupiny My Baby, Joost van Dijck.

10 + 1 = Izzy (Izzy and the Black Trees)

redakce 16.04.2023

Když se mluví o Izzy, skloňujou se jména jako Patti Smith, Debbie Harry nebo PJ Harvey.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace