Články / Seriály

10 + 1 = Hana Kotková

10 + 1 = Hana Kotková

redakce | Články / Seriály | 12.06.2022

Hana Kotková o sobě dala prvně více vědět v roce 1997, kdy se stala nejúspěšnějším účastníkem Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara. Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho, vystupuje na vlastních recitálech, nedávno spolupracovala s Ivou Bittovou, vede svůj Kotková Ensemble. Od roku 2003 pravidelně vystupuje na Ostravských dnech, kde uvedla celou řadu českých i světových premiér. Brzy se bude konat i akce související, tedy Dny nové opery, NODO 2022, srdečně zveme.

Salvatore Sciarrino –⁠ Allegoria Della Notte
Sciarrinovy originální zvuky mě hluboce ovlivnily ve vnímání hudby. Tento koncert, kde jen letmo uslyšíte téma z Mendelssohnova Houslového koncertu, vás zavede díky Sciarrinově hudební invenci do jiného světa – podle titulu do světa noci. Nechte se unést touto interpretací.


Pierre Boulez - Anthemes 2
Pro posluchače v sále jedinečný zážitek z této skladby, ve které se zvuky sólových houslí mísí se zvuky z reproduktorů, vytvořených speciálním programem IRCAM. Vynikající interpretace s ohledem na odmyšlenou prostorovost.


Leoš Janáček –⁠ Po zarostlém chodníčku
Tato skladba mne provází od útlého dětství, tatínek mi ji často hrával doma. Ze skvělé Páleníčkovy interpretace je cítit vše, co u Janáčka obdivujeme, také z čeho vycházel (krátký lašský přízvuk, cimbál aj.). Mísí se zde perfektní kombinace perkusivního, přeneseně cimbálového úhozu s lyrickými zpěvnými částmi.


Gustav Mahler –⁠ Sinfonia nr. 5 –⁠ Adagietto
Kolik životní a umělecké zkušenosti v taktovce velikána Claudia Abbada, který dokázal zapálit oheň v srdcích mnoha mladých hudebníků a zvláště v této skladbě, tak hluboce niterné. Vždy a znova mi tato skladba v Abbadově interpretaci dovede nahnat husí kůži.


Steve Reich –⁠ Violin Fase
Spojení choreografie Anny Teresy De Keersmaeker se skladbou Steva Reicha se mi zdá geniální. Zvuk sólových houslí zfázovaných z předehraného loopu doprovází baletčiny kroky, které postupně vytvářejí na písčitém pódiu krásný vzor.


George Crumb, Black Angels –⁠ Ensemble intercontemporain
Smyčcový kvartet amerického skladatele George Crumba mě fascinuje svou kombinací zvláštních, extrémních technik jednotlivých nástrojů s využíváním různých extra předmětů, jako jsou třeba sklenice (tady nadlidský úkol interpretů seskupit sklenice, které vyluzují předepsané tóny) a jiné. Úžasná interpretace mladého ansámblu.


Bernhard Lang –⁠ DW28 “… loops for Davis”
Fenomenální kvílení, sténání, řehtání a další lidské projevy ve hře basklarinetisty Garetha Davise, zde v interpretaci „smyček” skladatele Bernharda Langa. Čtu v ní svědectví dnešního složitého světa.


Saariaho –⁠ Sept Papillons for solo cello
Skladatelčina velice osobní hudební vize dosahuje maximální věrohodnosti ve skladbě Sedm motýlů, a to zejména v úžasně jemných flažoletových, arpeggiových zvucích, které evokují jemné třepotání motýlích křídel, jež nás neustále pronásleduje. Violoncellista zvládá technické záludnosti s absolutním nadhledem.


Antonín Dvořák - Cello Concerto in B minor, Op. 104, B. 191
Stále aktuální, obzvláště v dnešním přecivilizovaném světě, talent, hudební cítění, jedinečné provedení Dvořákova violoncellového koncertu v podání mladičké Jacquelline du Pré. Dává do svého výkonu vše, hraje na život i na smrt.


Claude Debussy –⁠ Children's Corner
Italský klavírista Arturo Benedetti Michelangeli dovede v této svěží skladbě docílit hravosti a dětskosti, téměř v protipólu ke svému přísnému vzezření. Jde o ztělesnění hry v pravém smyslu slova – nejen hry na hudební nástroj, ale i dětského hraní si. Skladba, která mě vždy znovu a znovu vrací do dětství.


Dmitrij Šostakovič –⁠ Waltz Nr. 2
Nemáte snad každý nějakou melodii, hudební téma, které se vám neustále vrací? Pro mne je to tento valčík. V jakémkoliv podání, v kteroukoliv denní hodinu. Přeji krásný poslech.

Info

Hana Kotková
web

NODO 2022 | New Opera Days Ostrava
25.–⁠30. 6. 2022
Ostrava
Fb událost

foto © Martin Popelář

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: David Noonan (Just Mustard)

redakce 27.03.2023

Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Full Moon Stage 2023: Flash Amazonas

redakce 16.03.2023

Pod jménem Flash Amazonas se skrývá artpopová dvojice rozkročená mezi Japonskem a Kolumbií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace