Články / Seriály

10 + 1 = Irena Havlová

10 + 1 = Irena Havlová

redakce | Články / Seriály | 04.09.2021

„… jejich spolupráce byla natolik těsná a harmonická, že se nadále dá hovořit již pouze o manželech Havlových jako o jednolitém uměleckém subjektu,“ dočteme se na webu Vojtěcha a Ireny Havlových, kteří spolu tvoří od… nepaměti. A ačkoliv je tuto nesnadno identifikovatelnou dvojici – co se týče stylového zaměření – rozdělit, pro tuto rubriku jsme si to dovolili. A Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Poslechnout si je, samozřejmě oba, můžete třeba v kutnohorském Gasku na akci nazvané A Day of Sound.

Stephan Micus – Violeta
Máme s Vojtou rádi celou tvorbu Stephana Micuse, ale toto CD jsme poslouchali asi nejčastĕji. Je nám blízký svojí citlivostí pro zvuk a líbí se nám propojování barev různých etnických nástrojů v jeho skladbách. Máme moc rádi i jeho zpĕv. Se Stephanem nás spojuje dlouholeté přátelství a měli jsme i možnost si společnĕ zahrát na našem koncertĕ v Praze.


Sufjan Stevens – Seven Swams
Se Sufjanem jsme se setkali na festivalu Music Now v Cincinatti v roce 2007, kde jsme mĕli společný koncert. Album Seven Swams se nám líbí z jeho nahrávek asi nejvíc a je pro nás i vzpomínkou na setkání s ním.


Clogs – Lantern
S kapelou Clogs jsme odehráli nĕkolik koncertů na společném turné po USA, kam nás pozval její zakladatel – kytarista a skladatel Bryce Dessner, také člen kapely The Nationals. Jejich skladby jsou velmi blízké naší tvorbĕ. Písně z tohoto alba hrávali Clogs právě na tomto turné.


Purshotamdaas Jalota – Ram Bhaja Jo Jeeta Jag
Purshotamdaas Jalota zpívá písnĕ indického svĕtce a básníka Kabirdáse. Krásné duchovní texty a melodie, zpĕv jen za doprovodu indického harmonia a tabel. Indická hudba byla pro nás vždy velkou inspirací a Indii jsme několikrát navštívili a nahrávali tam duchovní a lidovou hudbu Rádžasthánu.


Christopher Hogwpod, The Academy of Ancient Music – J. S. Bach, houslové koncerty
Bachovy známé skladby interpretované autentickým způsobem v barokním ladĕní na dobové nástroje. Jedna z mnoha nahrávek staré hudby, které jsme se hodnĕ vĕnovali na počátku naší společné hudební cesty s Vojtou, nejprve v souboru Musica antiqua Praha, pozdĕji v souboru Capella Antiqua e Moderna. Hogwood byl jeden z nejlepších odborníků na autentickou interpretaci staré hudby.

Jordi Savall - Hespèrion 21
Autentická interpretace renesanční hudby na staré nástroje v nás probudila lásku ke zvuku viol da gamba a ke komponování vlastních skladeb pro tyto nástroje. Savall je největším virtuosem na violu da gamba a se svým souborem Hespèrion 21 natočil mnoho krásných alb.

Steve Reich – Different Trains
Jedno z hudebních zjevení. Hudba jako pulzující energie.


Bix Beiderbecke – Royal Garden Blues
Na úplném začátku mé hudební cesty mĕ nejvíce ovlivnil starý jazz 20. a 30. let a inspiroval mĕ natolik, že jsem hrála několik let na trumpetu a později i na barokní dechový nástroj cink, zvukovĕ podobný právĕ trumpetĕ.


George Gershwin – Summertime
Jedna z nejkrásnĕjších nahrávek Elly Fitzgerald a Louise Armstronga. Jedna z mnoha desek, které jsme mĕli po našem sestĕhování s Vojtou dvakrát.


Bruno Coulais – Himalaya
Pro nás jeden z nejlepších soundtracků, inspirovaný hudbou Tibetu a Nepálu. Nádherné spojení hudby a obrazu.


Keith Jarrett – My Song
Alba vydavatelství ECM jsme často poslouchali a toto album Keitha Jarreta a Jana Garbareka asi nejvíce. Skladba My Song patřila k našim oblíbeným.

Info

Irena a Vojtěch Havlovi
web dua

Živě:
A Day of Sound
17. 9. 2021
Gask, Kutná Hora
web galerie

foto © se svolením Ireny Havlové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

Kam na rajz s Ondřejem Bezrem

redakce 02.09.2021

Hudební publicista, portrétista, dramaturg a muž dlouhých uší se chystá nejen na vlastní festival.

Vstupní prohlídka: Waterbased

redakce 30.08.2021

Velká naděje ze Slovenska, toho času v Praze, to je slovenské dreampopové duo Waterbased. Co o nich víme?

Vstupní prohlídka: Lofn

redakce 29.08.2021

Zkraje září jim vychází první dlouhohrající nahrávka Post-Apo Romance, a to hned na výrazném zahraničním labelu Veyl.

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce 25.08.2021

A protože Josefína Dušková učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize. Jak se umělkyně dívá na svět kolem nás?

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce 23.08.2021

Demi Mortuus, coby člen Sanctuary crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner 18.08.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Speeddate: Annet X

redakce 12.08.2021

Rico Nasty, nebo Princess Nokia? Mladé rapperce pokládáme doplňující otázky k rozhovoru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace