redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 18.02.2020
Jižní Čechy je krajina black metalu zaslíbená. Právě z nich pochází formace Náv, která vloni vydali opěvovaný debut Smrtci pod hlavičkou českobudějovického labelu NAAB. Hudební desítka inspirací, z dětského pokojíčku až do moshpitu kultovních blackových idolů. Tvrdé kytary, mystika, ale také tipy, co se hodí k vínu a olivám. Co si poslechnout ve vaně a co na cestě z rande? Deset hudebních inspirací a jedno guilty pleasure kytaristy a zpěváka Ivana Edera, jehož i s kapelou můžete vidět třeba na Žižkovské noci.
Nirvana – Aneurysm
Tady to všechno začalo. Jako sedmiletej kluk jsem po pokojíčku lítal s kytarou vyřezanou ze sololitu u kazeťáku, ze kterého řvala Nirvana, a já věděl, že tohle chci jednou dělat. Dodneška když tohle slyším, mám flashbacky a hromadí se ve mě ta energie jako kdysi. Uřvaný kytary, napjatej vokál, skvělá basa a úderný bicí. Doteď se vidím, jak trápím sololit při tý výjezdový pasáži.
ZZ Top – Bang Bang
Tahle deska je celá skvělá, syrová a prostá všech disko prvků. Těžko vybrat jednu pecku, ale tahle mi poslední dobou nějak rezonovala v hlavě. Je tam všechno, podladěný až někam do pekla a Billyho typickej nedbalej groovy prasostyl, kterej miluju.
Cult of Luna – A Greater Call
Když jsem poprvé slyšel tenhle opus, kterej mi nabídl algoritmus náhodného přehrávání, tak mě to donutilo vylézt z vany a podívat, co to hraje. Potom, co jsem se málem utopil rozkoší, stali se Cult of Luna pevnou součástí mých playlistů. Kontrast vokálů, synťáků a kytar, atmosféra, ze který mám husí kůži. Ty cesty vlakem domů z randíček s tímhle v uších nezapomenu.
Kvelertak – Crack of Doom
Tohle je kapela, která naprosto skvěle kombinuje všechno, co mám rád. Je tam rock’n’roll, black metal, stoner rock, postrock, snad i blues a kdovíco ještě. První dvě desky miluju, ale druhá vlaštovka z novýho alba mě naprosto uzemnila a poslouchal jsem jí v kuse několik dní. Protože když se ke Kvelertak přidá ještě Troy Sanders, tak se chvěje zem.
Master's Hammer – Nordfrostkrampfland
Kult všech kultů, od nikoho jinýho nemám víc artefaktů než od Franty Štorma. LP desky, pár knih, vzorníky písem (jeden i podepsanej), pár jeho děl mi visí na zdech. Ta jeho lyrika by obstála i bez hudby. Nikdy jsem nečetl lepší texty v čestině. Hudba plná řezavých riffů a nemocných synťáků. „Zasněženééé nékonečnéé lesyyy…“
Orange Goblin – Red Tide Rising
Tuhle kapelu jsem objevil, když jsem se před lety potloukal na Novým Zélandu, byla součástí kompilace k jednomu časáku. Poslouchal jsem to v dodávce tak dlouho, až se mi vytvořila asociace a vybavují se mi palmy, pivo a surf. Zlatý to časy. Bezstarostný a pohodový jako tahle hudba.
Mastodon – Crack the Skye
Nejlepší kapela na světě. Nemají špatnou desku, ani špatnej song. Každej hraje jak virtuoz. Vokální hydra (tady navíc s pomocí Scotta Kellyho z Neurosis) zní opravdu masivně a každej hlas má svůj vlastní charakter. Zbožňuju, když v kapele zpívá víc rozdílných hlasů. Atmosféra by se dala krájet. Když hráli v Lucerně, tak si pamatuju refrén, jak se jim povedl.
Mayhem – Life Eternal
Moje první setkání s trve kvlt blackem, který mě opravdu chytlo, byli Mayhem. Při návštěvě nedávného pražského koncertu jsem se přesvědčil, Attila Csihar je ďábel. Co všechno s hlasem dokáže, je mimo rámec lidských možností. Když k tomu přičtu jeho silnej upírskej přízvuk a trademarkový zpívání mimo rytmus, vzniká opravdu unikátní dílo. Podpořený studenejma riffama pravýho norskýho black metalu.
Rotting Christ – Grandis Spritus Diavolos
To jsem tenkrát zjistil, že black metal nejsou sypačky a skřehotání. Mocná, až rituální atmosféra, mantrický opakování riffů a zpěvů. Když to slyšim, chci do Řecka, stát tam někde v paláci, cpát se olivama a zapíjet to vínem.
Misþyrming – Alsæla
Tyhle Islanďany momentálně hodně poslouchám. Ukrutnej zpěv a ty skvělý pidlikačky ve vysokých polohách! Tamní ostrovní melodie, to oni prostě uměj. Byla to láska na první poslech.
guilty pleasure: Perfect Day
Guilty pleasure? Rozhodoval jsem se, jestli to na sebe vůbec prásknu a jestli to nebudou Boney M. Nakonec tohle. To jsem taky schopnej hulákat o půlnoci v baru.
redakce 15.09.2023
"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.
redakce 04.08.2023
Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!
redakce 15.07.2023
Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!
redakce 25.06.2023
Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.
redakce 21.05.2023
Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.
redakce 27.04.2023
Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?
redakce 24.04.2023
O své nejoblíbenějších songy se s námi podělil bubeník psychedelicko blues-tranceové skupiny My Baby, Joost van Dijck.
redakce 16.04.2023
Když se mluví o Izzy, skloňujou se jména jako Patti Smith, Debbie Harry nebo PJ Harvey.
redakce 30.03.2023
Spojování neobvyklého lze vyčíst i z jeho výběru desítky nejoblíbenějších skladeb, v němž vedle sebe najdeme jazz, elektroniku i hardcore.
redakce 12.03.2023
Robin Kvapil uvádí do kin svůj nový film More Miko, ale znát ho můžete i ze skupiny To žluté, co máte na kalhotkách. Jedenáct oblíbených písniček.