Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

10 + 1 = Jan Šamánek (Talk=Trouble)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 15.05.2021

Honzu Šamánka aka Šamana můžete znát z jeho současných i minulých kapel, nebylo a není jich málo, namátkou: Bugmen, Dakhma, Gattaca, Lakmé, Marnost, Osawatomie, Protijed, Remek nebo V0NT. Méně se ví, že sólově tvoří pod aliasem Talk=Trouble, a to angažovanou experimentální elektroniku. Poslouchat ho můžete i ve Špíně Radia Wave a poslouchat můžete i jeho oblíbenou muziku, která ho provází životem a která nepředstavuje zdaleka jen hardcore/punk. A k tomu si přečíst rozhovor s ním ve Full Moonu #121.

Nico – Secret Side
Ze skladeb Nico, ze kterých mi nabíhá husí kůže, by se dala poskládat celá deska. Secret Side je mocná věc, zvlášť v tomhle živém provedení. Nico se v ní vrací ke zkušenosti, kdy jí v patnácti znásilnil americký voják a posléze za to byl odsouzen k smrti a zastřelen…


Zegota – Sinnerman
Zegota v roce 2004 odehráli na pražském squatu Milada pro mě naprosto zásadní koncert. Tehdy mě chytla spíš jejich hardcorová energie, ale postupem času jsem zjistil, jak je to hudebně nesmírně dobrá kapela s citem pro dynamiku a improvizaci. Já mám nejradši dva songy z jejich posledního sedmipalce. Tohle je cover tradicionálu Sinnerman, kterej nejspíš budete znát z verze od Niny Simone. A pro zajímavost, bubeník Zegota je teď profesionálním hráčem na západoafrický nástroj kora.


His Hero Is Gone – Epidemic
Nejpřísnější kapela ever. Na co tihle lidi sáhli, to bylo dokonalý, ať už šlo o Tragedy, Severed Head of State, World Burns to Death, Drain the Sky nebo další kapely. His Hero Is Gone byli ale tak výjimeční, že se to ani nikomu nepovedlo pořádně vykrást. Pokaždý, když to slyším, mám chuť mlátit hlavou o stůl.


Wu-Tang Clan – Careful (Click, Click)
Střední škola, walkman a stokrát přehraná kazeta. Maká to dodnes.


Khanate – No Joy
Nevím, co k tomu napsat. Výjimečná kapela, zvukově naprosto radikální.


Jasemine – Choix
Jasemine vydali jen pár skladeb, ale pro mě je to asi nejsilnější kapela francouzské scény 90. let, ze které pak vycházely i kapely jako Amanda Woodward nebo Daïtro. Pokud bych měl vybrat top sedmipalec ze své sbírky, tak jejich split s Ivich bude horký kandidát.


The Spectacle – All Towers Must Fall
Kapela se zpěvem, který budete nenávidět, nebo milovat. Já jsem v té druhé skupině. Začínali jako nepokrytá kopírka kultovní politické hardcorové kapely Catharsis, ale postupem času si vybudovali originální styl. Dokázali nasát vlivy posthardcoru, crustu i metalu a dát to dohromady způsobem, který vůbec nezní jako kočkopes. Jejich deska I, Fail z roku 2006 je masterpiece a Spectacle jsou totálně nedoceněná kapela.


Burial Year – Destroy
Bay Area hardcorová scéna a okruh lidí, co měli milion super kapel (Takaru, Drowning With Our Anchors, Pills, Makanda, Bullets-In…). Burial Year neměli žádnej slabej song a je to věc, ke který se průběžně vracím a pořád funguje. Dodnes mě mrzí, že jsem kvůli koncertu vlastní kapely prošvihnul jejich show na Sedmičce v roce 2007.


Paysage d’Hiver – Welt Aus Eis
„Trička nebudou. Pokud někdy bude nějakej merch, tak zimní bundy.“ Touhle hláškou si mě kdysi tenhle švýcarský projekt získal ještě na MySpace a hudebně mě to naprosto vtáhlo. Ze všech black metalů je to věc, ke který se vracím asi nejčastěji. Asi proto, že je tam dostatečná dávka epičnosti bez patosu a zvukově je to taková špína, že v tom pokaždé jde najít něco nového.


Puce Mary – Enter Into Them
Puce Mary je pro mě příkladem člověka, který dělá poměrně extrémní hudbu, ve které jsou ale slyšet obrovské zkušenosti a schopnosti dokonale ovládat nástroje a zároveň zkušenosti s kompozicí. Na její desce Spiral se to naplno projevilo a mě to donutilo se víc zajímat o lidi, co prošli švédským Elektronmusikstudion.


Guilty pleasure:
Young Signorino – Mhm ha ha ha
Geniální…

Info

foto © Kubuthor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Alex Fonar (Acid Row)

redakce 12.06.2021

Nejoblíbenější hudební lahůdky zpěváka Acid Row, to jsou černé díry i důvody, proč mít rád zkreslenou basu.

10 + 1 = Kateřina Malá (Tábor, Oswaldovi)

redakce 06.06.2021

Čekání na živé vystoupení Tábor si můžete zkrátit sondou do oblíbené hudby perkusionistky Kateřiny Malé, kterou můžete znát také z dvojice Oswaldovi.

10 + 1 = Vyšehrad

redakce 28.05.2021

Český projekt Vyšehrad v sobě nese silný odkaz starého lo-fi black metalu, dungeon synthu, dark ambientu či martial industrialu. Čím to?

10 + 1 = Tomáš Neuwerth (Kittchen)

redakce 22.05.2021

Které tracky má hudebník a spoluzakladatel kopřivnického nahrávacího studia Animan, Tomáš Neuwerth, pod kůží?

10+1 = Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem Podzim)

redakce 15.04.2021

Rozhovor s Jakubem Königem si můžete přečíst v dubnovém čísle Full Moonu, jeho nejoblíbenější skladby pak hledejte zde.

10+1 = Hellwana

redakce 09.04.2021

Jedné z nejvýraznějších rapperek u nás se ptáme na její hudební inspirace a oblíbenou hudbu. "Slabí rappery pýtajú sa že čoooo?!"

10+1 = Post-hudba

redakce 12.03.2021

Abstraktní hip hop, smutní kluci a holky, hyperpop, emo a Bourek. Aneb inspirace Post-hudby k nové desce.

10+1 = Hank J. Manchini (Kill the Dandies!)

redakce 05.03.2021

Které písně inspirují Hanka J. Manchiniho? Těšte se na noční můry, soundtracky k jaderným výbuchům i kokainové disco.

10 + 1 = Dan Dudarec (Minority Records)

redakce 24.02.2021

Vydavatele a producenta Dana Dudarce a jeho vydavatelství Minority Records čeká poměrně nabitý rok, chystá vydání hned tří titulů. Jaké písně ho provází životem? A co je jeho guilty pleasure?

10 + 1 = Olaf Olafsonn

redakce 17.02.2021

Etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, skrývající se pod jménem Olaf Olafsonn, představuje srdcovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace