Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Jan Vegy Táborský (Fvtvre)

10 + 1 = Jan Vegy Táborský (Fvtvre)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 05.02.2020

Tetovačky a signature háro. Jan Vegy Táborský se do povědomí zapsal jako nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný kytarista surfrockových Wild Tides, s kapelou Birds & Wolves chtěl v Praze zpopularizovat jižanské hardcore, v Black Lion se zase pustil na pole folku. Jeho eklektický styl je aktuálně nejvíc slyšet v bordelózních Fvtvre. Spolu s nimi podpoří kolegy z Guilty Echoes na brněnském křtu desky Learning to Swim. Před zastávkou v Kabinetu Múz ještě jeho desítka srdečních songů.

Mňága a Žďorp - Výhledově
Pokusim se čtenáře odradit hned první písničkou, která je trochu za rohem. Ačkoliv tuzemské kapely v podstatě neposlouchám, nedávno jsem se ponořil do studia Mňágy a Ždorp a zjistil jsem, že Petr Fiala je mi textařsky hrozně blízko. Navíc miluju The Cure a kdo to v tom neslyší, ať si zajde na ušní.

The Fall of Troy - Mouths Like Sidewinder Missiles
Desku Doppelganger miluju od roku 2005, co vyšla, a nikdy mě nepřestala bavit. Je to jedna z těch, do kterých je strašně težký pronikout, alespoň tedy když je vám sedmnáct a nikdy předtím jste nic podobnýho neslyšeli, ale pak se vám odvděčí tím, že vás už nikdy nepustí. Měl jsem možnost tohle trio vidět i naživo a je to něco neskutečnýho. Určitě jeden z důvodů, proč hraju ve Fvtvre.

The Cure - Disintegration
Už jsem říkal, že miluju The Cure?

Alexisonfire - Accidents
Kanadská srdcovka, za kterou jezdím na koncerty po celé Evropě, tedy pokud se zrovna nerozpadají nebo nevracejí. Kromě samotné kapely, která zasáhla moje dospívání, mě ovlivnili i její členové Gallas Green se svým folkovým projektem City and Colour a Wayde McNeil s Black Lungs či později v Gallows. A nezapomínejme ani na jejich kamarády z Cancer Bats.

Prince - When Doves Cry
Řekl bych, že to je u nás extrémně podceňovaný a v podstatě neznámý interpret. Přitom byl jedním z nejgeniálnějších muzikantů, co kdy žili.

Further Seems Forever - Monachetti
Emíčko z přelomu milénia, něco, co nemůže chybět. Geniální deska, boží kytaristé a Chris Carrabba, než odešel do Dashboard Confessional. Většina lidí má ráda až éru po něm. Já ne.

The 1975 - Love It If We Made It
Jediná kapela současnosti, kterou doopravdy miluju. Cokoliv si od ní pustíte samostatně, bude vytrženo z kontextu, protože odkazují na všechno, a zároveň všechny alba drží pevně pohromadě. Pro mě je to momentálně nejchytřejší pop/rocková kapela současnosti s názorem, přesahem a s hudebním odkazem do minulosti.

Pink Floyd - On the Run
Zkuste tuhle píseň někomu pustit, aniž byste mu řekli, co poslouchá, schválně, ať uhádne aspoň rok. Vsadim se, že to rozklíčuje maximálně jeden z deseti.

Madonna - Into the Groove
Protože miluju osmdesátky a mámě hrála často doma. A co si budem povídat - groove složený na drum machine a do něj poslaná basa pres synťák je něco, co vám bude hejbat zadkem.

Tiny Moving Parts - Medicine
Když jsem začal tím, co momentálně poslouchám, tak tím i skončím. Tahle kapela je spojením midwest ema a pop-punku, což jsou mi velice blízké styly, které mě ovlivňovaly na začátku hudební kariéry. Tiny Moving Parts mají neuvěřitelně vtipné klipy a stejně jako u Fall of Troy i tady obdivuju kytarový um zpěváka. Za poslední dobu věc, která mě baví čim dál víc, na všech deskách.

guilty pleasure: Blink 182 - Josie
Nebejt jich, nejsou ani tyto řádky. Díky nim jsem vzal do ruky nástroj, díky nim jsem tím, čím momentálně jsem. Bez přehánění.

Info

Fvtvre
fb kapely

Guilty Echoes (křest alba) & Fvtvre & Small Town Life
13. 2. 2020 19:00
Kabinet múz, Brno
fb událost

foto (c) Marek Musil

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Ivan Eder (Náv)

redakce 18.02.2020

Tvrdé kytary, mystika, ale také tipy, co se hodí k vínu a olivám. Co si poslechnout ve vaně a co na cestě z rande?

10+1 = Mira Lu Kovacs (5K HD)

redakce 10.02.2020

Co by jiní dali do kategorie guilty pleasure rovnou, dává zpěvačka Mira Lu Kovacs do výběru svých deseti oblíbených skladeb.

10+1 = Peter Michel (Hibou)

redakce 02.02.2020

Peter Michel alias Hibou píše hudbu, která má hlavně konejšit. Svou třetí sólovku Halve přiveze do pražské MeetFactory, své oblíbené skladby servíruje hned.

10 + 1 = Jan Sobko (Guilty Echoes)

redakce 23.01.2020

Brněnští noiserockoví floutci Guilty Echoes vydali loni na podzim desku Laerning to Swim. Jejich kytarista Honza Sobko se s námi podělil o desítku zásadních songů a jedno domácí guilty pleasure.

10 + 1 = František Převorovský (Vellocet Roll)

redakce 20.01.2020

Do jakého oddělení Levných knih si zajít pro inspiraci k založení kapely? O svých deset oblíbených a jednu navíc se podělil kytarista a zpěvák František Převorovský.

10 + 1 = Barbora Beps Pokorná (Beps’n’Johnnies)

redakce 16.01.2020

Barbora Pokorná z temné kytarové úderky Beps’n’Johnnies před křtem debutové desky Bare Bones poskládala seznam deseti songů, které ovlivnily její hudební dospívání.

10+1 = Hannes Fröhlich (Ogrom Circus)

redakce 13.01.2020

Hannes Fröhlich přijede na konci ledna se svou kapelou Ogrom Circus do Prahy i Brna. Kapelník téhle psychadelické smečky sepsal Full Moonu seznam svých oblíbených hitovek.

10 + 1 = Tamaryn Brown (Tamaryn)

redakce 05.01.2020

Tamaryn Brown slaví jedenáct let své kariéry, během níž se posunula od dream shoegazu k pozitivně laděným syntezátorům. Před pražským koncertem její oblíbené písničky.

10 + 1 = Pan Mže (Povodí Ohře)

redakce 01.01.2020

Pan Mže prochází pozoruhodnými skupinami, tu na klávesy, tu na kytaru hraje, mocnou hřívou máchá, tichým okem hýbe. Co poslouchal, když byl dítě, když byl mlád?

10 + 1 = Kiki Hitomi (King Midas Sound, WaqWaq Kingdom)

Jan Starý 04.12.2019

Japonská hudebnice Kiki Hitomi prezentuje výběr ze soundtracků k animé, které formovaly její zvláštní svět.