Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

10 + 1 = Lukáš Klavrza (Death by Ren)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.08.2021

Kdopak by neslyšel o pražské synthpopové skupině Death by Ren, kdopak by neslyšel v jejich souvislosti zmiňovat hudební vkus Quentina Tarantina nebo film Drive. Ohrazovat se vůči těmto nálepkám se budeme jinde, raději jsme se zeptali na formující písničky kytaristy Lukáše Klavrzy. Budeme překvapení? Spíš budeme tančit. Hlasitě. A to i příští týden na festivalu Moody Moon Noize!

A Place to Bury Strangers – Everything Always Goes Wrong
V pubertě jsem objevil tuhle zvukovou zkázu, která mě svojí syrovostí nepřestane bavit asi nikdy. Nerad používám anglické výrazy, ale "sonic mayhem" je naprosto skvělý popis. Jejich živá vystoupení jsou vzhledem k hlasitosti a množství zpětné vazby kytar a vlastně všeho i fyzickým zážitkem. Doporučuju!


My Friend Alan – Falling
Skvělá basová linka a obecně rytmická sekce, která umí nechávat prázdný místa, parádní backing vokály a sólo na ságo. Tenhle song mě zasáhl na první poslech.


Sonic Youth – Mote
Totální bordel, paličky zastrčený pod strunama kytary. V 16 letech jsem absolutně nechápal, že se takový líbezný pazvuky můžou linout z elektrický kytary. Tahle kapela mě naprosto vtáhla do 90's alternativní hudby.


Steely Dan – Josie
Pro někoho výtahová hudba, pro mě jedna z nejsofistikovanějších kapel, kterou si moc rád poslechnu. Kromě komplexních harmonií umí jejich písničky i pořádně šlapat po rytmické stránce. Aja je pro mě jedno z nejlepších alb 70. let.


Ringo Deathstarr – Rats Live on No Evil Star
Shoegaze hrál v mém dospívání výraznou roli a to i v druhé "revival" vlně, kterou jsem začal vnímat někdy kolem roku 2010. Na Ringo Deathstarr mě děsně baví agresivnější zvuk a trochu punkovějsi přístup. Díky téhle kapele jsem začal trávit nespočet hodin studováním kytarových efektů, abych uměl dosáhnout podobného zvuku!


Daft Punk – Too Long
Objevit Daft Punk mi pomohl výměnný pobyt v Paříži, na který jsem jel ve třinácti. Všichni si tam na tom hrozně ujížděli a my tady nic takového neměli, nebo jsme o tom spíš v té době nevěděli. Nikdo z nás tu hudbu moc nechápal, ale přišlo nám to děsně cool. Až do konce puberty to byla asi jediná elektronicka hudba, která mě bavila.


Chic – I Want Your Love
Je možný tuhle kapelu nemilovat? Good vibes only. Králové a královny raného disca. Přibližně v půlce songu se nachází má nejmilovanější pasáž, proto padl výběr právě na tuhle skladbu. Když vyšla deska Random Access Memories od Daft Punk, na které dělal i Nile Rodgers z Chic, byl jsem v sedmém nebi!


Hiatus Kaiyote – Laputa
Bublající synťáky, medový hlas zpěvačky a těžko předvídatelné bicí, které jsou často podpořené perkusema. Hodně komplexní hudba, která má v sobě spoustu popových elementů, které umí naprosto bravurně skloubit.


Hall and Oates – Going Thru the Motions
Vždycky když poslouchám tuhle kapelu, tak si představuju jak se promenáduju v palmičkový košili na pláži v USA. Tahle dvojice je můj favorit z osmdesátek. Skvělej songwriting a saxofon. Je to slizký jak had, bylo to v GTA Vice City a já to miluju.


Thundercat – Jethro
Šest strun na base obvykle nenávidím, ale jediný, komu to můžu vždycky odpustit  a ještě si to rád pustím, je právě Thundercat. Výborná fúze spousty žánrů skrze jazz, hip-hop, elektroniku a tisíc dalších věcí. Měkký zvuk vysokých strun basy, která hraje melodii, mě vždycky dokáže pohladit po ušních bubíncích.

Info

Death by Ren
Facebook kapely

živě:
Moody Moon Noize
26.-29. 8. 2021
Mariánské Lázně
fb událost

foto © se souhlasem Death by Ren

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce 28.06.2022

Desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná. Hlas, prostor, kecak!

10 + 1 = Leila Bordreuil

redakce 26.05.2022

Cellistka Leila Bordreuil se před svým českým debutem podělila o své inspirace od jazzu přes klasiku po techno a cold wave.

10 + 1 = Marie Spaemann

redakce 07.05.2022

Na sólový koncert se můžeme těšit v rámci festivalu Mladí ladí jazz. Ještě předtím průřez hudebním vkusem Marie Spaemann, jejími láskami i libůstkami.

10+1 = Conrad Ellis (the Luka State)

redakce 30.04.2022

The Luka State vydali v loňském roce slibný debut Fall in Fall Out, který v květnu představí i v pražském klubu Bike Jesus.

10 + 1 = Gareth Davis

redakce 24.04.2022

Podílel se na projektech zahrnujících současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. A představí Stockhausena v DOXu.

10 + 1 = Lukáš „Lelek“ Novotný (Bratři Orffové)

redakce 16.04.2022

Bratři Orffové jsou zpátky? Dejte si deset a jednu zásadní písničku zákládajícího člena a kytaristy „Lelka“ Novotného, jízda je to rozmanitá, a kupte lupen na jarní koncert.

10 + 1 = Elderbrook

redakce 03.04.2022

Elderbrook je britský songwriter a producent. Tracklist jeho zásadních skladem je především ponorem do jeho dospívání, vzpomíná se tu na tracky z prvních návštěv klubů i první video stažené do…

10 + 1 = Hior Chronik

redakce 24.03.2022

Jeho zvuk je schopný pojmout delikátní klavírní témata i deephouseové beaty. Poslouchejte zásadní skladby pro řeckého producenta, jehož workshop i živák můžete navštívit už zítra.

10 + 1 = dj poolboi

redakce 23.03.2022

Produkce texaského tvůrce se klasifikuje jako emo-house a je nasnadě, že průlom zažil v prvních měsících pandemie. Již za pár dní živě na Spectaculare.

10+1 = Michael Lovett (Metronomy)

redakce 13.03.2022

Metronomy po dvou letech čekání vystoupí v Roxy, ale taky na Flédě. Klávesista a kytarista Michael Lovett vybírá deset nejoblíbenějších písní a jedno guilty pleasure.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace